Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć Autor: Marta Jaszczuk
Obszar podstawy programowej:
2. Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych.
Wdrażanie dzieci do utrzymywaniu ładu i porządku.
Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki)
Blok tematyczny: Jestem samodzielny, dbam o higienę i porządek.
Temat: Organizujemy przyjęcie.
Cele operacyjne:
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Utrzymuje porządek w swoim otoczeniu.
Posługuje się gestem i ruchem w zabawach ruchowych.
Dysponuje koordynacją wzrokowo-ruchową.
Podejmuje próby współpracy z innymi dziećmi. Współpracuje z innymi
dziećmi, udziela
potrzebującym pomocy.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Utrzymuje porządek w swoim otoczeniu.
Umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt oraz barwa) w postaci prostych kompozycji, a także form konstrukcyjnych.
Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym.
Uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.
Dysponuje sprawnością rąk
oraz koordynacją wzrokowo- ruchową potrzebną do
rysowania, wycinania, nauki pisania.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności utrzymania porządku w otoczeniu;
kształtowanie umiejętności manualnych (przy tworzeniu zaproszenia i pakowaniu prezentu);
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci oraz dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci i dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);
kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali oraz na powietrzu.
Opis sposobu realizacji:
Przebieg zajęć Lp. Część dnia
aktywności dziecka
3-latki/uwagi o realizacji
4-latki/uwagi o realizacji
5-latki/uwagi o realizacji 1. Schodzenie się dzieci. Witanie się różnymi częściami ciała (np. ręką, kolanem, kciukiem, łokciem). W trakcie realizacji gry na przywitanie dzieci poruszają się swobodnie po sali. Podchodzą do każdej osoby z grupy i witają się wymienioną przez nauczyciela (N) częścią ciała.
Następnie zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.
Warto, aby tego dnia znalazły się w kąciku zainteresowań różne zaproszenia na przyjęcie (np. na ślub, urodziny, chrzest, imieniny).
2. Zaproszenia na uroczystości:
oglądanie zaproszeń na przyjęcia z różnych okazji, porównywanie ich.
Zachęcanie dzieci do swobodnych wypowiedzi. W tej części zajęć można wykorzystać prezentację multimedialną (załącznik 7).
I. Zajęcia poranne
Przygotowanie do śniadania
3. Tajemniczy prezent:
N daje dzieciom zapakowany w pudełko prezent. Dzieci siedzą w kręgu.
Gdy gra muzyka, podają sobie prezent z rąk do rąk. Gdy muzyka ucichnie osoba, która ma w ręku pudełko, nieznacznie je otwiera. Prezent wędruje po kręgu, dopóki nie zostanie całkowicie rozpakowany.
W środku znajdują się podarunki dla wszystkich dzieci, np. owoce.
Następnie wymieniają uroczystości, na których można dać/dostać prezent.
4. Jakie prezenty urodzinowe otrzymał Kłapouchy?:
N zapoznaje dzieci z rozdziałem powieści A. A. Milne Kubuś Puchatek (rozdział VI w całości bądź we fragmentach – wybór należy do N).
Następnie N omawia z dziećmi treść utworu: Od kogo Kłapouchy dostał prezenty urodzinowe?; Jakie to były podarunki?; Kto przygotował uroczysty podwieczorek na cześć Kłapoucha?
II. Zajęcia dydaktyczne
5. Zapakuj prezent dla Kłapoucha:
ozdabianie pudełka na prezent. Dzieci dekorują pudełka za pomocą
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
kolorowego papieru, kredek, flamastrów itp. Następnie przeliczają je, porządkują miejsce pracy.
6. Dzieci, które wykazują zainteresowanie tematem mogą uczestniczyć w tworzeniu zaproszeń wspólnie z 5-latkami. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
5. Zaproś gości na przyjęcie!:
projektowanie
zaproszenia na przyjęcie (załącznik 1).
7. Potańczmy!:
zabawa ruchowa przy muzyce. Dzieci interpretują za pomocą ruchu wybrany przez N utwór muzyczny.
Przygotowanie do obiadu
8. Prezenty:
łączenie takich samych rysunków w pary (załącznik nr 3).
8. Perfekcyjnie zapakowany prezent:
nauka wiązania kokardy na prezencie.
9. Urodzinowe akcesoria:
gra w memory (załącznik 2).
III. Zajęcia popołudniowe
10. Prezent:
kolorowanka (załącznik nr 4).
10. Na przyjęciu:
chętne dzieci mogą realizować zabawy multimedialne (załączniki nr 5, 6 i 8).
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku.
Słowne: rozmowy, objaśnienia i instrukcje.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Środki dydaktyczne:
skoczny utwór muzyczny, opakowany prezent, tekturowe pudełka, papier pakowny, papier kolorowy, flamastry, klej, nożyczki, książka: A. A. Milne, Kubuś Puchatek, wyd. Książka i Wiedza, Warszawa 1987, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
1. Zaproszenie - szablon;
2. Urodzinowe akcesoria - karty do gry w memory;
3. Prezenty – materiał do wydrukowania;
4. Prezent – kolorowanka;
5. Na przyjęciu – puzzle multimedialne;
6. Prezenty urodzinowe – gra multimedialna typu znajdź różnice;
7. Zaproszenia na uroczystości – prezentacja multimedialna;
8. Zapakuj prezenty – gra multimedialna typu połącz w pary.