Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć
Autor: Monika Zatorska
Obszar podstawy programowej:
14. Kształtowanie gotowości do nauki pisania i czytania.
Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki) Blok tematyczny: Świat książek
Temat: Zaczarowany świat książek.
Cele operacyjne:
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Wypowiada się na temat ulubionych baśni.
Koloruje ilustrację. Wycina i skleja sylwetę
tworząc prostą papierową pacynkę na rękę.
Uczestniczy w zabawach ruchowych, pokonuje elementy toru przeszkód.
Słucha treści wybranej baśni. Wciela się w rolę osoby
opowiadającej baśń.
Podejmuje próby współpracy z innymi dziećmi.
Współpracuje z innymi dziećmi, udziela pomocy potrzebującym.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych.
Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym.
Dysponuje sprawnością rąk i koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania, nauki pisania.
Rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków oraz często stosowanych oznaczeń i symboli.
Słucha np. opowiadań, baśni, rozmawia na temat ich treści; interesuje się książkami.
Interesuje się czytaniem i pisaniem; jest gotowe do nauki czytania oraz pisania.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności społecznych (uważne słuchanie dorosłych i rówieśników);
przestrzeganie ustalonych zasad podczas wspólnych zabaw;
pomaganie innym;
wzbogacanie zasobu słownictwa oraz rozwijanie mowy (bogacenie słownictwa czynnego, wyraźne mówienie);
kształtowanie zainteresowań czytelniczych;
doskonalenie sprawności manualnej.
Opis sposobu realizacji:
Przebieg zajęć Lp. Część dnia
aktywności dziecka
3-latki/uwagi o realizacji
4-latki/uwagi o realizacji
5-latki/uwagi o realizacji 1. Schodzenie się dzieci, zabawy dowolne w kącikach zainteresowań.
I. Zajęcia
poranne 2. Już piszemy i czytamy:
„podpisywanie” przez starsze dzieci egzemplarzy baśni tytułami.
Uwaga:
jeśli dzieci mają doświadczenia w czytaniu sposobem globalnym, mogą wykorzystać kartoniki z podpisami, które są tytułami baśni. Jeśli doświadczenia dzieci jeszcze na to nie pozwalają, korzystają z symboli, które kojarzą się z określonym tytułem (załączniki nr 1 i 2).
1. Spotkanie z Czarodziejem/ Wróżką, która czyta baśnie:
zachęcenie dzieci młodszych do przeglądania egzemplarzy baśni np. Królewna Śnieżka, Jaś i Małgosia, Czerwony Kapturek, Kopciuszek, które znajdują się w kąciku książek. Dzieci mogą także pokolorować symbole graficzne tytułów wymienionych baśni.
W tym czasie dzieci starsze wycinają sylwety wróżki lub/i czarodzieja (załączniki nr 3 i 4), które kolorują, a następnie z pomocą N sklejają papierowe postaci - pacynki.
2. Jestem czarodziejem/wróżką:
zabawy parateatralne. Podział dzieci na grupy - w każdej powinno znaleźć się jedno dziecko 5-letnie, które zechce przyjąć rolę czarodzieja (wróżki) opowiadającego bajkę oraz kilkoro (w zależności od liczebności grupy) dzieci młodszych. Dzieci starsze manipulują swoją postacią czarodzieja lub wróżki i opowiadają baśń dzieciom młodszym.
II. Zajęcia dydaktyczne
3. Spotkanie baśniowych bohaterów:
zabawy ruchowe z wykorzystaniem motywów baśniowych. Pokonywanie toru przeszkód wykonanego z pomocy do zajęć ruchowych typu drabinki, tunele, obręcze, klocki – figury przestrzenne z gąbek na kanwie opowieści ruchowej (propozycja w załączniku nr 5).
III. Zajęcia popołudniowe
1. Moja ulubiona baśń:
zabawy z wykorzystaniem multimediów. Każde dziecko, które zechce pokolorować ilustrację wybiera kolorowankę multimedialną związaną tematycznie z jedną z baśni (załączniki nr 6, 7, 8, 9).
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, samodzielnych doświadczeń, kierowanie własną działalnością dziecka, czytanie globalne wg Glenna Domana.
Słowne: rozmowy, objaśnienia.
Percepcyjne: obserwacji.
Formy: praca indywidualna, zbiorowa, grupowa jednolita.
Środki dydaktyczne:
egzemplarze baśni braci Grimm: Kopciuszek, Czerwony kapturek, Królewna Śnieżka, Jaś i Małgosia, nożyczki, kredki, klej, komputer z dostępem do Internetu lub tablica multimedialna, oraz pomoce dydaktyczne opisane poniżej zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem).
1. Podpisy do czytania globalnego – tytuły znanych baśni;
2. Symbole graficzne tytułów znanych baśni – materiał do wydrukowania;
3. Sylweta wróżki - materiał do wydrukowania;
4. Sylweta czarodzieja – materiał do wydrukowania;
5. Opowieść ruchowa – materiał do wydrukowania;
6. Królewna Śnieżka - kolorowanka multimedialna;
7. Kopciuszek - kolorowanka multimedialna;
8. Czerwony kapturek - kolorowanka multimedialna;
9. Jaś i Małgosia - kolorowanka multimedialna.