Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor: Renata Madzia
Obszar podstawy programowej:
10. Wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci poprzez zabawy konstrukcyjne, budzenie zainteresowań technicznych.
Grupa wiekowa: 5-latki
Obszar/blok tematyczny: Ciekawi mnie technika i konstruowanie Temat: Świąteczne upominki.
Cele operacyjne:
Dziecko:
poznaje tradycje Świąt Bożego Narodzenia;
układa ciągi rytmiczne według własnego pomysłu;
poznaje zawód piekarza oraz sposób pieczenia ciastek; rozumie, do czego służy waga;
sprawia innym radość poprzez wykonanie dla nich upominków;
wzbogaca swój słownik poprzez układanie prostych rymowanek.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;
utrzymuje porządek w swoim otoczeniu;
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;
uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;
śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, tańcach i muzykowaniu;
wznosi konstrukcje z klocków, tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów (np. przyrodniczych), ma poczucie sprawstwa („potrafię to zrobić”), odczuwa radość z wykonanej pracy;
interesuje się urządzeniami technicznymi (np. używanymi w gospodarstwie domowym), próbuje rozumieć jak one działają, zachowuje ostrożność przy korzystaniu z nich;
zna stałe następstwo dni i nocy, pór roku, dni tygodnia, miesięcy w roku;
wymienia imiona oraz nazwiska osób bliskich, wie gdzie pracują, czym się zajmują.
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności społecznych (używanie zwrotów grzecznościowych w kontaktach z dziećmi i dorosłymi, kulturalne zachowanie się w miejscu publicznym);
zachowanie porządku w miejscu pracy podczas wykonywanych zadań;
wzbogacanie zasobu słownictwa poprzez samodzielne układanie rymowanek;
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
kształtowanie sprawności ruchowej poprzez uczestnictwo w zajęciach sprawnościowych w sali;
nabywanie wrażliwości muzycznej poprzez śpiew zbiorowy oraz indywidualny wyraźnie odtwarzając tekst;
doskonalenie działalności konstrukcyjnej poprzez lepienie z masy solnej lub innych mas plastycznych;
nabywanie doświadczeń technicznych podczas obserwowania pracy piekarza i samodzielnego tworzenia ciasteczek;
kształtowanie umiejętności kontynuowania w danym układzie regularności;
kształtowanie poczucia przywiązania dla najbliższych - wykonanie upominku, składanie życzeń.
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności
dziecka
Przebieg zajęć Warunki pobudzające aktywność/uwagi
o realizacji 1. Schodzenie się dzieci, przywitanie. Zabawy
dowolne w kącikach zainteresowań, wykonanie gazetki ściennej, rozmowy z dziećmi na temat zbliżających się świąt. Czytanie globalne wyrazu prezent oraz bombka.
Na stole znajdują się ilustracje i/lub sylwety związane z tematyką świąteczną, szablony wyrazów do czytania globalnego: prezent, bombka (dostępne w zasobach przedszkola).
Dzieci oglądają zgromadzone materiały, proponują sposób wykonania gazetki, podczas pracy swobodnie wypowiadają się na temat świątecznych przygotowań w ich domu.
2. Papier ozdobny:
stemplowanie papieru. Dzieci wykonują wzory zachowując wybrany rytm według własnego pomysłu; mogą pracować w parach lub indywidualnie.
Papier, stemple gotowe lub przygotowane
z ziemniaków.
3. Mam prezent dla…:
zabawa integracyjna.
Scenariusz zabawy w załączniku nr 1.
I. Zajęcia poranne
4. Wałkujemy ciasto:
zestaw różnorodnych ćwiczeń porannych.
Scenariusz w załączniku nr 2.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
II. Zajęcia dydaktyczne
1. Zwiedzamy piekarnię!:
wycieczka do piekarni (lub cukierni). Dzieci obserwują pracę piekarza (cukiernika), wspólnie z nim pieką ciastka. Po powrocie do przedszkola Nauczyciel (N) zachęca dzieci do degustacji wypieków.
N wcześniej umawia dzieci na spotkanie w piekarni, ustala przebieg zajęcia.
Dzieci obserwują pracę piekarza (cukiernika) oraz urządzenia wspomagające jego pracę (roboty do wyrabiania ciast, wagę).
Z przygotowanego ciasta wyrabiają ciastka (wycinają, lepią, wałkują), obserwują proces pieczenia. Podczas degustacji dzieci porównują smaki, kształt, kolor ciastek.
2. Jaka to kolęda?:
rozpoznawanie po fragmencie nagrania tytułu kolędy. Dzieci po odgadnięciu tytułu mogą odśpiewać utwór.
Materiały: płyta CD z nagraniami, odtwarzacz płyt CD.
3. Gwiazdka:
wykonanie świątecznego upominku. Dzieci ozdabiają sylwety gwiazd wyciętych wcześniej przez N z brystolu. Do dekoracji mogą służyć farby, cekiny, koraliki itp. Po zakończeniu pracy dzieci porządkują stoły.
Materiały: sylwety gwiazd wyciętych z brystolu (złącznik nr 3), farby, ozdobne guziki, cekiny, koraliki itp., klej typu
„wikol”, pędzel do kleju.
N zachęca dzieci do samodzielnej pracy:
projektowania oraz wykonania prezentu według własnej inwencji.
1. Przygotowujemy upominki:
pakowanie upominków – gwiazdek. Dzieci wykorzystują do tego celu ozdobny papier, który wykonały wcześniej.
Materiały: ozdobny papier wykonany przez dzieci, klej w sztyfcie, taśma klejąca, nożyce, wstążki, karteczki z napisem
Wesołych Świąt!
(załącznik nr 4).
N proponuje dzieciom ułożenie życzeń świątecznych.
2. Rymuj z nami – przedszkolakami!:
układanie rymowanek. N zaprasza dzieci, aby usiadły przy choince. Zachęca do tworzenia rymowanek związanych ze świątecznymi ilustracjami.
Materiały: ilustracje związane z tematyką Świąt Bożonarodzeniowych (można wykorzystać materiały z gazetki).
III. Zajęcia popołudniowe
3. Coraz bliżej święta: Załączniki nr 5,6,7,8.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
zabawy indywidualne zgodne
z zainteresowaniami dzieci, z wykorzystaniem multimediów.
Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, samodzielnych doświadczeń, kierowanie własną działalnością dziecka, czytanie globalne wg Glenna Domana.
Słowne: rozmowy, objaśnienia, śpiew.
Percepcyjne: obserwacji i pokazu.
Formy: praca indywidualna, zespołowa, zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
ilustracje lub sylwety związane z tematyką świąteczną, napis do czytania globalnego prezent, bombka (dostępne w bazie przedszkola), szary papier, stemple gotowe lub przygotowane z ziemniaków, „prezent” wykonany z pudełka, wałek do ciasta dla każdego dziecka, talerze na ciastka, serwetki, farby, ozdobne guziki, cekiny, koraliki itp., klej typu „wikol”, pędzel do kleju, ściereczki, klej w sztyfcie, taśma klejąca, nożyce, wstążki, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, oraz pomoce dydaktyczne opisane poniżej zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Mam prezent dla.. - scenariusz zabawy integracyjnej;
2. Wałkujemy ciasto - zestaw ćwiczeń porannych;
3. Gwiazdka – szablon do wydrukowania i wycięcia przez nauczyciela;
4. Karteczki z napisem Wesołych Świąt!;
5. Świąteczne zmiany - Znajdź różnice – gra multimedialna;
6. Kolorowanka multimedialna Świąteczny stroik;
7. Świąteczne memo – gra memory;
8. Świąteczne prezenty – gra multimedialna.