• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć Autor: Renata Madzia Obszar podstawy programowej:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć Autor: Renata Madzia Obszar podstawy programowej:"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć Autor: Renata Madzia

Obszar podstawy programowej:

10. Wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci poprzez zabawy konstrukcyjne, budzenie zainteresowań technicznych.

Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki)

Obszar/blok tematyczny: Ciekawi mnie technika i konstruowanie Temat: Świąteczne upominki.

Cele operacyjne:

Dziecko:

3-latek 4-latek 5-latek

Przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych.

Utrzymuje porządek w swoim otoczeniu.

Lepi i formuje z masy solnej według własnego pomysłu.

Wykonuje prace na temat, łączy różnorodne materiały wyzwalając własną inwencję twórczą.

Uczestniczy we wspólnym śpiewie.

Potrafi sklejać łańcuch według podanego rytmu.

Potrafi ułożyć puzzle. Posługuje się nożycami, tworzy kompozycje dorysowując własne wzory.

Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):

Dziecko:

3-latek 4-latek 5-latek

Przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych.

Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym.

Śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru i łatwe piosenki ludowe, chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, tańcach, muzykowaniu.

Wznosi konstrukcje z klocków, tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów (np. przyrodniczych), ma poczucie sprawstwa („potrafię to zrobić”), odczuwa radość z wykonanej pracy.

Zna stałe następstwo dni i nocy, pór roku, dni tygodnia, miesięcy w roku.

Dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania, nauki pisania.

(2)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Treści kształcenia:

 kształtowanie umiejętności społecznych (uważne słuchanie dorosłych i kolegów z grupy, przestrzeganie ustalonych umów oraz zasad podczas wspólnych zajęć, pomaganie innym, zwracanie się do kolegów po imieniu, stosowanie form grzecznościowych w kontaktach z rówieśnikami i dorosłymi, porządkowanie po sobie miejsca zabawy);

 wzbogacanie zasobu słownictwa oraz rozwijanie mowy poprzez wyszukiwanie rymów do podanych wyrazów (bogacenie słownictwa czynnego, wyraźne mówienie);

 śpiewa z innymi dziećmi poznane piosenki i kolędy;

 lepienie z mas plastycznych różnych kształtów według własnego pomysłu; wykonanie prac technicznych poprzez łączenie ze sobą różnorodnych materiałów;

 zauważanie powtarzających się sekwencji, kontunuowanie zauważonych regularności;

 doskonalenie umiejętności rysowania po śladzie prostych wzorów oraz szlaczków.

Opis sposobu realizacji:

Przebieg zajęć Lp. Część dnia

aktywności dziecka

3-latki/uwagi o realizacji

4-latki/uwagi o realizacji

5-latki/uwagi o realizacji 1.Schodzenie się dzieci. Zabawy dowolne w kącikach zainteresowań, gromadzenie ozdób świątecznych przyniesionych przez dzieci. Wspólne j dekorowanie choinki – wieszanie lampek oraz innych ozdób; zachęcanie do swobodnych wypowiedzi na temat przygotowań świątecznych w domach, próby opisu ubranego drzewka. Następnie 5- latki „podpisują”

w kąciku tematycznym odpowiednie ilustracje słowami: prezenty, bombki.

2. Choinkowy łańcuch:

wykonanie z kolorowych pasków papieru (przygotowanych wcześniej przez nauczyciela - N). Dzieci pracują w grupach – każda z nich skleja łańcuch według wzoru podanego przez N (powtarzanie rytmu według kolorów, np. czerwony, zielony, czerwony). Łączenie wykonanych części w jeden długi łańcuch i zawieszenie go na choince lub w dowolnym miejscu w sali.

Wzór rytmu – załącznik nr 4.

I. Zajęcia poranne

3. Mam prezent dla…:

zabawa integracyjna. Dzieci siedzą na dywanie. Zwracając się do danej osoby opisują prezent, jaki chciałyby jej podarować, np. Mam duży, kolorowy, ładny prezent dla Kasi.

II. Zajęcia dydaktyczne

1. Świąteczne upominki:

słuchanie wiersza recytowanego przez N. Po zaprezentowaniu wiersza N rozmawia z dzieci na temat przyjemności, jaka sprawia obdarowywanie prezentami innych.

(3)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

2. Aniołek:

lepienie z kolorowej masy solnej figurki anioła. Dzieci mogą wycinać foremką lub formować rękami według własnego pomysłu. Następnie ozdabiają pracę guzikami, cekinami itp. i porządkują stoły.

2. Aniołek:

wykonanie figurki anioła dowolną techniką.

Dzieci mogą wykorzystać niekonwencjonalne materiały np. płatki kosmetyczne, guziki, ścinki różnorodnych materiałów, firanek, koronek, ozdobne kleje, brokaty, wstążki, kolorowe włóczki, ziarenka ryżu, kasz itp. Po zakończeniu pracy dzieci porządkują stoły.

(wykonanymi upominkami można obdarować rodziców lub osoby przebywające w domu seniorów)

3. Świąteczne prezenty:

zabawa ruchowa przy muzyce (np. Walc Kwiatów z Dziadka do orzechów P. Czajkowskiego). Dzieci otrzymują emblematy na szyję. Podczas trwania melodii dzieci tańczą w jej rytm, gdy muzyka ucichnie zbierają się w grupy zgodne z kolorem emblematu, który posiadają.

Szablony emblematów – załącznik nr 2.

4. Świąteczne rysowanie:

ćwiczenia sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo-ruchowej:

 Pocztówka z życzeniami - składanie ilustracji z części, np. pociętej pocztówki (3 latki);

 Świąteczna kartka – wycinanie różnych elementów ze świątecznych papierów ozdobnych, naklejanie na kartkę A5 i ozdabianie mazakami, dorysowanie własnych wzorów (4,5 latki);

 Łańcuch - kończenie rozpoczętego rytmu (4, 5 latki);

 Bombki-– rysowanie po linii (5 latki; załącznik nr 3).

5. Rymuj z nami – przedszkolakami!:

układanie rymów. Wybrane dziecko podaje przykłady wyrazów związanych z tematem świątecznym, reszta dzieci wymyśla do nich rymy.

6. W kuchni:

zabawa tematyczna. Przygotowanie kącika tematycznego: dzieci wspólnie z N układają akcesoria związane z kuchnią (talerze, łyżki, kubki, wałek do ciasta, ciastolina, waga kuchenna, roboty kuchenne dla dzieci, piec dla dzieci, strój dla kucharza itp.).

1. Kolędowane:

wspólne śpiewanie kolęd przy choince. N włącza melodie kolęd bądź gra na pianinie, zaprasza dzieci do wspólnego kolędowania.

2. Zimowy spacer:

wyjście na przechadzkę. Obserwacja świątecznych dekoracji na wystawach, oknach, w ogrodach. Powrót do przedszkola, dzielenie się wrażeniami zdobytymi podczas spaceru. Chętne dzieci mogą przedstawić je na rysunkach.

III. Zajęcia popołudniowe

3. Już niedługo święta!:

aktywność indywidualna dzieci. Do wykorzystania gry multimedialne – załącznik nr 5, 6, 7, 8..

(4)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.

Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: ćwiczeń praktycznych, samodzielnych doświadczeń, kierowanie własną działalnością dziecka, czytanie globalne wg Glenna Domana.

Słowne: żywego słowa, rozmowy, objaśnienia.

Percepcyjne: obserwacji i pokazu.

Środki dydaktyczne:

lampki i ozdoby na choinkę, napisy do czytania globalnego - prezenty, bombki (dostępne w bazie przedszkola), kolorowe paski papieru, kolorowa masa solna, foremki w kształcie anioła, cekiny, guziki, płatki kosmetyczne, ścinki różnorodnych materiałów, firanek, koronek, ozdobne kleje, brokaty, wstążki, kolorowe włóczki, nożyczki, nagrania muzyki instrumentalnej na płycie CD, np. Walc kwiatów Piotra Czajkowskiego, kartki świąteczne, świąteczny papier ozdobny, talerze, łyżki, kubki, wałek do ciasta, ciastolina, waga kuchenna, roboty kuchenne dla dzieci, kuchenka dla dzieci, strój dla kucharza, nagrania kolęd na płycie CD, odtwarzacz CD, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, oraz pomoce dydaktyczne opisane poniżej zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

1. Świąteczne upominki- tekst wiersza, autor: Renata Madzia;

2. Świąteczne prezenty – szablony emblematów;

3. Bombki – materiał do wydrukowania;

4. Choinkowy łańcuch - plansza do wydrukowania;

5. Kolorowanka multimedialna – Prezenty;

6. Kolorowanka multimedialna - Ozdoby choinkowe;

7. Puzzle multimedialne - Choinka;

8. Puzzle multimedialne - Rodzina przy wigilijnym stole.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć Autor:

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np.

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor:

N zachęca dzieci do rozmowy, dzielenia się własnymi wrażeniami..

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor: