Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 4-latków
Autor: Renata Madzia
Obszar podstawy programowej:
6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.
Grupa wiekowa 4-latki
Obszar/blok tematyczny: Dbam o swoje bezpieczeństwo Temat: Jestem samodzielny.
Cele operacyjne:
Dziecko:
poznaje specyfikę pracy strażaka i numer alarmowy do straży pożarnej;
wie, jakie są przyczyny pożarów, w jaki sposób ich unikać;
samodzielnie wykonuje upominek dla strażaków;
doskonali aparat mowy poprzez ćwiczenia ortofoniczne;
podejmuje role w zabawie tematycznej.
Wykaz nabywanych umiejętności, ujętych w podstawie programowej jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole:
Dziecko:
w miarę samodzielnie sobie radzi w sytuacjach życiowych, próbuje przewidywać skutki swoich zachowań;
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;
uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, wparku, na boisku, w sali gimnastycznej;
próbuje samodzielnie i bezpiecznie organizować sobie czas wolny w przedszkolu oraz w domu; ma rozeznanie, gdzie można się bezpiecznie bawić, a gdzie nie;
odgrywa role w zabawach parateatralnych posługując się mową, mimiką, gestem, ruchem, umie posługiwać się rekwizytami (np. maską);
wznosi konstrukcje z klocków, tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów (np. przyrodniczych), ma poczucie sprawstwa („potrafię to zrobić”), odczuwa radość z wykonanej pracy.
Treści kształcenia:
podejmowanie zabawy tematycznej z podziałem na role, zgodne w niej uczestniczenie, próby radzenia sobie w sytuacjach trudnych (udział w zabawach tematycznych, zgodne współdziałanie);
uczestniczenie w zabawach doskonalących naśladowanie odgłosów;
kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali i na powietrzu;
poznawanie przyczyn powstawania pożaru oraz sposobów zachowania się w sytuacji zagrożenia;
nabywanie doświadczeń w projektowaniu i planowaniu działania podczas zabaw konstrukcyjnych łącząc ze sobą klocki o różnej wielkości oraz kształcie.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności
dziecka
Przebieg zajęć Warunki pobudzające aktywność/uwagi
o realizacji 1. Schodzenie się dzieci, przywitanie,
swobodne zabawy w kącikach zainteresowań;
konstruowanie z klocków różnych pojazdów.
Materiał: zestaw klocków.
Nauczyciel (N) prosi dzieci o skonstruowanie pojazdów według własnego pomysłu.
2. Na sygnale!:
wybranie spośród różnych pojazdów samochodów ratunkowych (pogotowie, straż, policja).
Materiał: różne pojazdy (zabawki), w tym karetka pogotowia, samochód strażacki i radiowóz.
N zachęca dzieci do obejrzenia pojazdów i wybrania oraz nazwania tych, które niosą pomoc.
3. Upominek:
wykonanie albumu dla strażaków.
Materiał: kartki formatu A4, kredki.
Dzieci samodzielnie rysują obrazek według własnego pomysłu.
N spina kartki tworząc w ten sposób album, który będzie upominkiem dla strażaków.
I. Zajęcia poranne
4. Straż pożarna:
zabawa ruchowa z ćwiczeniami ortofonicznymi.
Materiał: scenariusz w załączniku nr 1, nagranie syreny alarmowej – załącznik nr 5.
II. Zajęcia dydaktyczne
1. Przygoda Krzysia:
słuchanie opowiadania, spotkanie ze strażakiem.
Materiał: tekst opowiadania - załącznik nr 2.
N rozpoczyna spotkanie ze strażakiem opowiadając Przygodę Krzysia. Strażak nawiązuje do tekstu - dzieci zapoznają się z głównymi przyczynami pożaru (między innymi nieostrożność dorosłych,
zabawa dzieci
przedmiotami do tego nieprzeznaczonymi) oraz
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
z zasadami zachowania się podczas pożaru – zapoznanie z numerem alarmowym 998 oraz 112.
2. Wóz strażacki:
spotkanie ze strażakiem w ogrodzie przedszkolnym.
N zaprasza wszystkich do ogrodu przedszkolnego, gdzie nastąpi prezentacja wozu strażackiego; na zakończenie spotkania dzieci wręczają własnoręcznie wykonany upominek, dziękując za cenne wiadomości.
3. Mój własny wóz strażacki:
malowanie farbami plakatowymi. Dzieci samodzielnie wykonują pracę plastyczną; o ile pogoda dopisze, mogą wykonać ją w ogrodzie.
Materiał: tektury różnego formatu, farby plakatowe, pędzle, woda.
4. Odpowiednia drabina:
dopasowanie elementów tej samej wielkości (duży – mały, wysoki - niski).
Materiał: plansza oraz elementy do wycięcia przez N (załącznik nr 3), klej.
N prosi dzieci, aby nakleiły sylwetę drabiny przy odpowiednim budynku.
1. 998:
kolorowanie plakietek z numerem do Straży Pożarnej.
Materiał: szablon dla każdego dziecka (załącznik nr 4), kredki.
Dzieci kolorują szablon.
2. Strażacy:
parateatralna zabawa tematyczna.
Materiał: hełm i strój strażacki, telefon.
N zachęca do wspólnej zabawy - dzieci próbują samodzielnie dobrać sobie role różnych postaci (strażaka, rodzica, dziecka) pomagają im w tym przygotowane przez N rekwizyty.
III. Zajęcia popołudniowe
3. Strażacy w akcji!:
zabawy indywidualne dzieci. N może zaproponować jedną z gier multimedialnych.
Materiał: załączniki nr 6, 7, 8.
Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: kierowania własną działalnością dziecka ćwiczeń praktycznych.
Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy, opowiadanie.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna, z całą grupą.
Środki dydaktyczne:
zestaw klocków, pojazdy, kartki rysunkowe formatu A4, kredki woskowe, wóz strażacki, tekturki różnego formatu, farby plakatowe, pędzle, woda, hełm i strój strażacki, telefon komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, oraz pomoce dydaktyczne opisane poniżej zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem.
1. Straż Pożarna- scenariusz zabawy ruchowej;
2. Przygoda Krzysia – tekst opowiadania;
3. Odpowiednią drabina - materiał do wydrukowania;
4. 998 – szablon;
5. Sygnał alarmowy straży pożarnej - plik muzyczny;
6. Samochód strażacki – gra multimedialna typu Znajdź różnice;
7. Strażacy jadą do pożaru – gra multimedialna typu labirynt;
8. Strażak - kolorowanka multimedialna.