• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć Autor: Urszula Bączek Obszar podstawy programowej:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć Autor: Urszula Bączek Obszar podstawy programowej:"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć Autor: Urszula Bączek

Obszar podstawy programowej:

6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.

Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki) Obszar/blok tematyczny: Dbam o swoje bezpieczeństwo Temat: Nigdy się nie nudzę.

Cele operacyjne:

Dziecko:

3-latek 4-latek 5-latek

Stara się zgodnie bawić oraz dzielić się zabawkami z innymi dziećmi.

Klasyfikuje obiekty zgodnie z podanymi cechami jakościowymi, próbuje je przeliczać, porównuje liczebność zbiorów.

Bierze aktywny udział w zabawach ruchowych.

Wykonuje prace z różnych materiałów, posługuje się prostymi przyborami, poznaje nowe techniki plastyczne. Stara się zachowywać zasady bezpieczeństwa.

Doskonali percepcję wzrokową podczas porównywania, składania w całość.

Próbuje dzielić wyrazy na sylaby i próbuje je przeliczać.

Dzieli wyrazy na sylaby, przelicza sylaby, czyta globalnie wyrazy.

Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):

Dziecko:

3-latek 4-latek 5-latek

Przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych.

Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym.

Grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne.

Uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.

Próbuje samodzielnie oraz bezpiecznie organizować sobie czas wolny w przedszkolu i w domu; ma rozeznanie, gdzie można się bezpiecznie bawić, a gdzie nie.

Umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych oraz przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji, a także form konstrukcyjnych.

(2)

Wznosi konstrukcje z klocków, tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów (np. przyrodniczych), ma poczucie sprawstwa („potrafię to zrobić”), odczuwa radość z wykonanej pracy.

Potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać, a także zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach.

Liczy obiekty, rozróżnia błędne liczenie od poprawnego.

Dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo - ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania.

Interesuje się czytaniem oraz pisaniem; jest gotowe do nauki czytania i pisania.

Treści kształcenia:

 kształtowanie umiejętności społecznych przez: uważne słuchanie dorosłych i kolegów z grupy, przestrzeganie umów zawartych w grupie, uczestniczenie w planowaniu wspólnych działań, pomaganie innym, zgodne dzielenie się zabawkami, porządkowanie po sobie miejsca zabawy;

 wzbogacanie zasobu słownictwa oraz rozwijanie mowy poprzez rozmowy, wyraźne mówienie, swobodne wypowiedzi, stosowanie poprawnie form fleksyjnych rzeczowników i czasowników;

 grupowanie obiektów, klasyfikowanie przedmiotów zgodnie z podaną cechą oraz doskonalenie umiejętności prawidłowego liczenia;

 doskonalenie sprawności fizycznej – uczestnictwo w zajęciach ruchowych;

 wykonywanie prac z różnych materiałów z zachowaniem zasad właściwego i bezpiecznego posługiwania się prostymi narzędziami;

 doskonalenie percepcji wzrokowej poprzez ćwiczenia w spostrzeganiu (porównywanie, wyszukiwanie różnic, składanie w całość);

 czytanie globalne, dzielenie wyrazów na sylaby.

Opis sposobu realizacji:

Przebieg zajęć Lp. Część dnia

aktywności dziecka

3-latki/uwagi o realizacji

4-latki/uwagi o realizacji

5-latki/uwagi o realizacji 1. Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy konstrukcyjne klockami do skręcania, śrubkami - wykorzystanie plastikowych śrubokrętów, dostępnych w przedszkolu. Przygotowanie pomocy do zajęć plastycznych: wycinanie ilustracji z czasopism (bezpieczne posługiwanie się nożyczkami).

I. Zajęcia poranne

2. Zabawki:

Materiały: rozłożone na podłodze trzy rodzaje zabawek (samochody, lalki, piłki), szablony przedstawiające zabawki (załącznik nr 5), skakanki.

Nauczyciel (N) dzieli dzieci na grupy wiekowe. Rozdaje każdej z nich ilustracje - kontury zabawek. Na podstawie konturu zamieszczonego na ilustracji, dzieci wybierają zabawki i wkładają do swoich pętli,

(3)

utworzonych przez odpowiednie ułożenie skakanki. Dzieci grupują zabawki, przeliczają, porównują liczbę. N może także dołożyć zabawkę lub poprosić dzieci, aby się podzieliły z rówieśnikami tymi zabawkami, które mają w swoich pętlach, następnie dzieci ponownie określają liczbę zabawek w każdej pętli.

Przykład zadania dla starszych dzieci: Jeśli Jaś da Marysi jeden samochodzik, to ile Marysia będzie miała ich teraz?

3. Wesoła zabawa:

Materiały: butelki plastikowe, tamburyno.

Zabawa z plastikowymi butelkami. Dzieci biegają po sali w rytmie granym na tamburynie przez N. Podczas przerwy w grze dzieci dobierają się w pary i ostrożnie uderzając butelką w butelkę partnera, wypowiadają rytmicznie wcześniej wybraną rymowankę.

1. Zabawy na niepogodę:

rozmowa na temat sposobów spędzana wolnego czasu i ulubionych zabaw. Swobodne wypowiedzi dzieci odnoszące się do własnych doświadczeń.

2. Wesoły kuferek:

Materiały: kartonowe pudła, koraliki różnej wielkości, guziki, pocięte na części słomki do napojów, makaron, suche nasiona np. fasoli, grochu, kukurydzy, kawałki białej świecy, klej typu wikol, farby plakatowe rozprowadzone w wodzie, białe kartki wielkości ściany pudła, szerokie pędzle, ilustracje wycięte z czasopism.

N proponuje wykonanie kuferka na zabawki z różnorodnych materiałów.

Dzieci w grupach wykonują elementy dekoracji kuferka na zabawki:

I. przyklejanie ilustracji w dowolnym miejscu na białej kartce, pokrywanie obrazków świecą (ważne, aby dzieci rysowały świecą tylko po ilustracji, a nie po kartce),;

II. malowanie kartek przygotowanych przez młodsze dzieci różnymi kolorami farb (po pomalowaniu ilustracji pokryte świecą miejsca są widoczne); naklejenie na bok pudła;

III. ozdabianie kuferka „koralami” z różnych materiałów – przyklejanie klejem typu wikol materiałów (suchych nasion, koralików, guzików itp.) zgodnie z własnym pomysłem - tworzenie wzorów.

Rozmowy na temat prac, uporządkowanie miejsc pracy, wyeksponowanie kuferków.

3. Jestem spostrzegawczy niczym detektyw:

zabawy ćwiczące spostrzegawczość i percepcję wzrokową:

 3 – latki - naklejanie elementów mieszcząc się w wyznaczonym konturze (załącznik nr 1);

 3, 4 – latki - dopasowywanie sylwety do jej konturu (załącznik nr 2);

 4, 5 – latki - wyszukiwanie różnic w obrazkach (załącznik nr 3);

 5- latki - składanie obrazka z części i „podpisywanie” wyrazami do czytania globalnego: lalka, auto (załącznik nr 4).

II. Zajęcia dydaktyczne

4. Zagrasz w piłkę?:

zabawy ruchowe w ogrodzie z wykorzystaniem piłki i chusty animacyjnej Klanzy lub podobnej, np. Przerzuć piłkę, Piłka w górę, Bilard -

(4)

scenariusze zabaw znajdują się w książce pt. Zabawy z chustą red. A. Wasilak (2002).

1. Aktywność własna dzieci.

1. Jestem mistrzem gry planszowej…:

wykonanie gry planszowej.

Materiały: sylwety zabawek (załącznik nr 5), plansza z podziałem na pola, przygotowana przez starsze dzieci.

Dzieci naklejają sylwety na planszę, następnie ustalają reguły gry, np. po zatrzymaniu na danym obrazku, dziecko dzieli nazwę przedstawionego przedmiotu na sylaby, przelicza je, potem o tyle pól przesuwa się do przodu.

III. Zajęcia popołudniowe

2.…i multimedialnej!

do wyboru różnorodne gry multimedialne (załączniki nr 6, 7, 8, 9).

Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.

Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: ćwiczeń praktycznych, zadań stawianych do wykonania, kierowanie własną działalnością dziecka, czytanie globalne wg Glenna Domana.

Słowne: rozmowy, objaśnienia.

Percepcyjne: obserwacji i pokazu.

Formy: praca indywidualna, zbiorowa.

Środki dydaktyczne:

klocki do skręcania śrubkami, plastikowe śrubokręty, młotki, kolorowe czasopisma dla dzieci, nożyczki, zabawki (samochody, lalki, piłki), skakanki, plastikowe butelki, tamburyno, kartonowe pudła, koraliki różnej wielkości, guzki, pocięte na części słomki do napojów, makaron, suche nasiona grochu, fasoli, kukurydzy itp., kawałki białej świecy, klej typu Wikol, farby plakatowe rozprowadzone w wodzie, białe kartki wielkości ściany pudła, szerokie pędzle, ilustracje wycięte z czasopism, piłka, chusta animacyjna Klanzy lub podobna, książka pt. Zabawy z chustą red. A. Wasilak (2002), plansza z podziałem na pola, pionki, kostka do gry, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, oraz pomoce dydaktyczne opisane poniżej zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

1. Piłki – szablon do wydrukowania;

2. Gdzie jest mój cień? – materiał do wydrukowania;

3. Kasia idzie na podwórko - materiał do wydrukowania;

(5)

4. Lalka i autko – materiał do wydrukowania (ilustracja i szablony do czytania globalnego);

5. Zabawki – szablony do wydrukowania;

6. Gra multimedialna typu labirynt Gdzie jest miś Krzysia?;

7. Nasze zabawki – gra multimedialna, łączenie w pary;

8. Kącik z zabawkami – puzzle multimedialne;

9. Ułóż kredki – gra multimedialna.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego6. Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor:

 kształtowanie umiejętności społecznych (uważne słuchanie dorosłych i kolegów z grupy, zgodna zabawa z innymi, dzielenie się zabawkami, rozumienie oraz

Wyraża oraz nazywa różne emocje; określa sytuacje, które je wywołują, stara się radzić sobie z różnymi emocjami w sposób społecznie akceptowany..

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć Autor:

Na końcu wkładają do koszyka włókna sizalu oraz wcześniej wykonane pisanki.

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: