• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji języka polskiego dla kl. V Temat: Czym jest miłość? Interpretacja wiersza Andrzeja Bursy „Jedenastoletni zakochany”.

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji języka polskiego dla kl. V Temat: Czym jest miłość? Interpretacja wiersza Andrzeja Bursy „Jedenastoletni zakochany”."

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji języka polskiego dla kl. V

Temat: Czym jest miłość? Interpretacja wiersza Andrzeja Bursy „Jedenastoletni zakochany”.

1. Cele lekcji:

a) Wiadomości Uczeń:

 zna autora wiersza,

 definiuje słowo „miłość”,

 wie, kto to jest osoba mówiąca (podmiot liryczny).

b) Umiejętności Uczeń potrafi:

 analizować wiersz,

 dyskutować na zadany temat,

 bronić własnych argumentów,

 wyrażać własne poglądy,

 oceniać siebie i innych,

 słuchać i szanować poglądy innych,

 myśleć twórczo i krytycznie,

 wyszukiwać słabe i mocne strony postaci, zdarzeń, sytuacji itp.,

 współpracować z grupą,

 negocjować, rozwiązywać twórczo problemy.

2. Metoda i formy pracy

krasnoludek, dyskusja okrągłego stołu, kula śniegowa, drama, metoda trójkąta, tarcza strzelecka; praca indywidualna i grupowa;

3. Środki dydaktyczne

maskotka, arkusze papieru, mazaki, kolorowe karteczki (dwa kolory).

4. Przebieg lekcji

a) Faza przygotowawcza

1. Skojarzenia (uczniowie siedzą w kole).

Wykorzystanie metody „krasnoludka”

Nauczyciel, rzucając do kolejnego ucznia pluszową maskotkę, pyta: Z czym kojarzy wam się słowo „miłość”?

Uczniowie odrzucając maskotkę udzielają odpowiedzi: np.: chłopak, dziewczyna, przyjaźń, radość, smutek itd.

2. Definicja słowa „miłość”.

Wykorzystanie metody „kuli śniegowej”

- nauczyciel przedstawia problem (podaje jaką definicję będą tworzyć uczniowie), - uczniowie wypisują wszystkie informacje na dany temat (proponowane definicje), - w parach uczniowie odczytują swoje materiały, dyskutują, wybierają istotne cechy i

tworzą wspólną definicję, którą zapisują na kartce,

(2)

- pary łączą się w czwórki, czwórki w ósemki itd. i w ten sposób ustalają wspólną definicję, którą zapisują na dużej kartce, a potem w zeszytach.

3. Krótka dyskusja na temat: „Ile trzeba skończyć lat, żeby móc kochać?”

Wykorzystanie metody „dyskusji okrągłego stołu”.

b) Faza realizacyjna

1. Prezentacja wiersza. Wybrani uczniowie odgrywają scenkę przygotowaną na podstawie wiersza A. Bursy „Jedenastoletni zakochany”.

Wykorzystanie metody „dramy – wejścia w rolę”.

2. Próba charakterystyki podmiotu lirycznego.

Praca w czterech grupach.

Przedstawienie i zapisanie wspólnych wniosków.

c) Faza podsumowująca 1. Jak rozwiązać problem?

Wykorzystanie „metody trójkąta”

Trójkąt odwrócony wierzchołkiem do dołu symbolizuje problem. Trójkąt podtrzymywany jest przez przyczyny (z lewej strony) i sposoby usunięcia przyczyn (z prawej strony)

nauczyciel przedstawia problem do rozwiązania – nieszczęśliwa miłość,

nauczyciel rozdaje uczniom po dwie kolorowe kartki,

uczniowie na jednej kartce wpisują wszystko to, co pomaga, a na drugiej to, co przeszkadza w rozwiązaniu problemu,

uczniowie odczytują swoje propozycje,

nauczyciel zapisuje na tablicy tylko te przyczyny, które przeszkadzają rozwiązać problem,

każdy uczeń przyczepia do tablicy karteczkę samoprzylepną lub magnes przy przyczynie, jego zdaniem najistotniejszej,

nauczyciel dzieli uczniów na trzy grupy i każdej daje jeden plakat z narysowanym trójkątem,

uczniowie wpisują w trójkąt jedną z trzech przyczyn, które otrzymały największą liczbę punktów,

grupy zastanawiają się nad głównymi przyczynami, podtrzymującymi problem, i zapisują je na podporach trójkąta z lewej strony,

uczniowie zastanawiają się, w jaki sposób usunąć przyczyny podtrzymujące problem, i w pisują swoje propozycje na podporach trójkąta z prawej strony,

sprawozdawcy grup przedstawiają problemy i sposoby ich rozwiązania.

2. Ewaluacja

Wykorzystanie metody „tarczy strzeleckiej”

Na tablicy lub szarym papierze rysujemy tarczę strzelecką. Rozdajemy uczniom po cztery strzały i opuszczamy na moment salę zajęć, pozwalając uczniom na strzelanie. Wynik powyższej ewaluacji informuje, jak uczniowie ocenili atmosferę zajęć i zastosowane pomoce.

5. Bibliografia

Maria Nagajowa, „Słowa zwykłe i niezwykłe” kl. V, WSiP.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Witam serdecznie tych, którzy mają ochotę pobawić się z bohaterami książki?. Podzielenie uczniów na

Uczniowie podają swoje propozycje na temat uatrakcyjniania lekcji języka polskiego, mówią o swoich potrzebach, zainteresowaniach, nawiązują do Roku Języka Polskiego,

Uczniowie uzupełniają tabelę, a następnie uzasadniają, dlaczego jedne słowa kojarzą im się dobrze, a drugie źle, odnosząc się do treści baśni.

Z czego się składa, co może być źródłem związków frazeologicznych4. Przypomnienie związków frazeologicznych związanych

Uczniowie na podstawie znanych baśni wymieniają jej cechy charakterystyczne. Zwracają pod kierunkiem nauczyciela szczególną uwagę na funkcje elementów fantastycznych w

chmura, wieża, młody, chcę, dzielić, fasola, kłoda, szedł, nauczyciel, aktywnie, ziemia, burza, mróz, złość, morze, ładnie, polować, losuje.. Ćwiczenie 2.: zadaniem ucznia

7.Praca w parach – składanie życzeń bohaterom tekstu (na forum klasy) z wykorzystaniem informacji z tekstu (ocena koleżeńska dotycząca pracy na forum klasy)..

Odwołanie się do wiedzy uczniów i zapytanie, z jakiego typu wypowiedzią kojarzy im się wiersz księdza Jana Twardowskiego.. Pożądane