SCENARIUSZ LEKCJI Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO
IMIĘ I NAZWISKO AUTORA SCENARIUSZA: Małgorzata Grzegorzek-Kluczniok TEMAT LEKCJI: Schützt die Umwelt! – ekologiczny tryb życia.
ADRESACI LEKCJI: Szkoła Podstawowa, klasa VIII
CEL OGÓLNY:
Uczeń zna słownictwo związane z ochroną środowiska i ekologicznym trybem życia
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń poznaje nazwy elementów środowiska
Uczeń nazywa postawy i zachowania proekologiczne
Uczeń wie, jak można chronić środowisko
Uczeń nazywa odpady i śmieci, zna nazwy kontenerów do sortowania śmieci
Uczeń wypowiada zdania w czasie teraźniejszym z wykorzystaniem czasowników dotyczących działań proekologicznych
Uczeń wykonuje zadania i wykorzystuje poznane słownictwo w grach edukacyjnych.
METODY PRACY:
Praca indywidualna, praca w parach i w grupach oraz praca zbiorowa
Praca pod kierunkiem nauczyciela z wykorzystaniem TIK
Metody aktywizujące
Metoda fiszek
POMOCE DYDAKTYCZNE:
Materiały utworzone za pomocą interaktywnych aplikacji:
- quizlet - wordwall - learningapps
Materiały utworzone za pomocą programów komputerowych - active presenter
Tablica multimedialna
Karty pracy
BIBLIOGRAFIA I NETOGRAFIA ŹRÓDEŁ WYKORZYSTANYCH NA LEKCJI:
Zdjęcia i obrazki pobrane ze stron: pixabay.com, freepik.com.
LP PRZEBIEG LEKCJI CZAS FORMA
SOCJALNA ŚRODKI DYDAKTYCZNE 1 Czynności organizacyjne:
- powitanie uczniów
- sprawdzenie listy obecności
1 min plenum dziennik
elektroniczny Vulcan 2 Rozgrzewka językowa:
Głuchy telefon:
Nauczyciel szepcze pierwszemu uczniowi do ucha słowo: UMWELTFREUNDLICH. Uczeń przekazuje je drugiemu itd., aż do ostatniego ucznia, który wypowiada słówko na głos.
Podobna procedura ma miejsce z drugiej strony.
Nauczyciel podaje drugie słówko:
UMWELTBEWUSST.
3 min plenum
3 Faza wprowadzająca:
1. Gra edukacyjna „Szubienica”:
Nauczyciel klika na link:
https://learningapps.org/display?v=pqivv5dea21 Uczniowie próbują odgadnąć słowo:
UMWELTSCHUTZ
podając poszczególne litery alfabetu. Każda błędnie podana litera powoduje utratę elementu kwiatka- szubienicy.
2. Puzzle
Uczniowie układają z rozsypanych elementów obrazek, który odzwierciedla temat ochrony środowiska.
Nauczyciel ustala wraz z uczniami temat lekcji:
Schützt die Umwelt! – ekologiczny tryb życia.
Uczniowie zapisują temat w zeszycie przedmiotowym.
3 min
3 min
1 min
plenum
praca w parach
plenum
praca indywidualn a
tablica
multimedialna aplikacja:
learningapps
karta pracy:
Umweltschutz
zeszyt przedmiotowy
4 Faza realizacyjna:
1. Burza mózgów
Nauczyciel wyświetla uczniom filmik. Uczniowie podają skojarzenia, które mają ze słowem: UMWELT.
2. Nauczyciel zadaje uczniom pytanie:
Was macht ihr zu Hause für die Umwelt?
Następnie zawiesza na tablicy zdjęcia sześciu kontenerów na śmieci. Każdy z uczniów otrzymuje kartkę przedstawiającą jakiś śmieć lub odpad. Zadanie uczniów polega na podejściu do tablicy i przyczepieniu w odpowiednim miejscu swojej kartki, tak żeby odpady i śmieci trafiły do właściwych koszy.
3. Legekreis
Uczniowie odliczając do dwóch zostają podzieleni na dwie grupy. Każda grupa otrzymuje elementy układanki. Zadanie grup polega na przyporządkowaniu
4 min
5 min
8 min
plenum
plenum praca indywidualn a
praca w grupach
tablica multimedialna filmik:
Umweltschutz 6 (active presenter) karta pracy:
Umweltschutz 1 Umweltschutz 2
karta pracy:
Umweltschutz 5
obrazków do napisów i utworzeniu hasła:
UMWELTSCHUTZ
Nauczyciel omawia wraz z uczniami słownictwo.
4. Nauczyciel wyświetla uczniom na tablicy multimedialnej zadanie polegające na przyporządkowaniu niemieckich wyrażeń do polskich odpowiedników.
https://wordwall.net/pl/resource/13074840
Uczniowie wklejają do zeszytu przedmiotowego zestawione słownictwo.
5. Lesespiel
Każdy z uczniów otrzymuje od nauczyciela jedną kartę. Uczeń, który otrzymał kartę z informacją, że zaczyna grę, zadaje pytanie:
Wer schaltet das Licht aus?
Uczeń, który posiada kartę z odpowiednim obrazkiem odpowiada pokazując swoją kartę:
Ich schalte das Licht aus.
i zadaje następne pytanie. Zabawa trwa aż do momentu, gdy uczeń posiadający kartę z napisem ENDE udzieli swojej odpowiedzi.
5 min
6 min
plenum plenum
praca indywidualn a
plenum
tablica multimedialna aplikacja:
wordwall karta pracy:
Umweltschutz 3 zeszyt
karta pracy:
Umweltschutz 4
5 Faza podsumowująca:
Gra „Tik Tak Bum”
Nauczyciel uruchamia „bombę” i wręcz ją pierwszemu uczniowi. Uczeń, który trzyma w dłoni tykającą bombę musi szybko powiedzieć słowo lub wyrażenie związane z ochroną środowiska i przekazać tykającą bombę kolejnemu graczowi. Zabawa trwa do momentu
„wybuchu” bomby.
5 min plenum gra „TikTak Bum”
6 Zadanie domowe:
Nauczyciel podaje uczniom link do strony:
https://quizlet.com/_9llb3b?x=1qqt&i=3b3ban
Uczniowie powtarzają poznany zasób słownictwa za pomocą fiszek, zadania wyboru, ćwiczeń poprawnej pisowni oraz wykonują podsumowujący test.
1 min praca indywidualn a
aplikacja:
quizlet