SCENARIUSZ ZAJĘĆ „WIELOCUKRY” CHEMIA, III ETAP EDUKACYJNY
Temat: Wielocukry.
Treści kształcenia
Podstawa programowa: Punkt (9.17) [uczeń] opisuje występowanie skrobi i celulozy w przyrodzie; podaje wzory sumaryczne tych związków; wymienia różnice w ich właściwościach; opisuje znaczenie i zastosowania tych cukrów;
wykrywa obecność skrobi w różnych produktach spożywczych.
Cele zoperacjonalizowane
UCZEŃ: Wie, co to są polisacharydy Podaje przykłady
wielocukrów Podaje wzory sumaryczne skrobi i
celulozy
Wskazuje różnice we właściwościach
fizycznych i chemicznych skrobi i
celulozy
Opisuje występowanie skrobi i celulozy w
przyrodzie Omawia znaczenie
wielocukrów
Wymienia zastosowania wielocukrów
Definiuje pojęcia:
biopolimer, amyloza, amylopektyna, glikogen, wiązanie
glikozydowe
Nabywane umiejętności
UCZEŃ:
Bada właściwości fizyczne skrobi i
celulozy
Potrafi zaplanować i przeprowadzić doświadczenie wykrywające obecność
skrobi w wybranych produktach spożywczych Poznaje znaczenie i zastosowanie skrobi i
celulozy w życiu codziennym
Ustala wzór sumaryczny na podstawie masy
cząsteczkowej
Kompetencje kluczowe
Porozumiewanie się w języku ojczystym
Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne
Kompetencje informatyczne
Umiejętność uczenia się
Etapy lekcji
1) Wstęp:
Przypomnienie klasyfikacji cukrów, przypomnienie informacji o cukrach prostych i złożonych. Przedstawienie skrobi i celulozy jako przykładów wielocukrów.
2) Przebieg zajęć:
Nauczyciel dokonuje ogólnej charakterystyki wielocukrów:
- sacharydy zbudowane z dużej liczby monosacharydów połączonych wiązaniami glikozydowym;
- związki wielkocząsteczkowe pochodzenia naturalnego;
- charakteryzujące się różną masą cząsteczkową;
- rozpadające się na wiele cząsteczek cukrów prostych w procesie hydrolizy.
Wymienia najważniejsze polisacharydy - skrobię, celulozę.
Przedstawia przybliżony wzór sumaryczny (C6H10O5)n, gdzie n oznacza liczbę reszt cukrowych, która waha się od kilku do kilku tysięcy. Uczniowie zapisują wzór w zeszytach przedmiotowych i zapoznają się z ilustracjami interaktywnymi modeli cząsteczek skrobi i celulozy.
Nauczyciel, omawiając budowę skrobi, zwraca uwagę na postać amylazy, amylopektyny i glikogenu.
Uczniowie przeprowadzają obserwację właściwości fizycznych skrobi i celulozy.
Instrukcja przeprowadzenia ćwiczenia praktycznego:
1. Opis teoretyczny omawianego zjawiska: Skrobia i celuloza to białe, bezpostaciowe, bezwonne ciała stałe, trudno rozpuszczalne w wodzie.
2. Ustalenie celu i obiektu prowadzonych badań:
Celem ćwiczenia jest zbadanie właściwości fizycznych skrobi i celulozy.
3. Sposób przygotowania obserwacji (czas, miejsce itd.):
Ćwiczenie jest prowadzone podczas zajęć w klasie.
Uczniowie pracują w zespołach kilkuosobowych, mają do dyspozycji: szalki Petriego, na których znajdują się skrobia i celuloza, dwie zlewki z wodą destylowaną ciepłą, dwie zlewki z wodą destylowaną zimną, łyżeczki, bagietki szklane.
4. Sposób przeprowadzenia obserwacji:
Uczniowie obserwują stan skupienia, barwę, zapach skrobi i celulozy na szalkach Petriego. Kolejno do każdej ze zlewek dodają po 1 łyżeczce skrobi lub celulozy, mieszając mieszaninę bagietką. Obserwują przebieg zjawiska rozpuszczania. Skrobia źle rozpuszcza się z wodzie zimnej, w wodzie ciepłej pęcznieje tworząc kleik skrobiowy.
Celuloza nie rozpuszcza się ani w wodzie zimnej, ani ciepłej.
5. Inne informacje:
Uczniowie notują obserwacje w tabeli:
Skrobia Celuloza
Stan skupienia Barwa
Zapach
Rozpuszczalność w wodzie zimnej
Rozpuszczalność w wodzie ciepłej
W dyskusji kierowanej nauczyciel omawia występowanie oraz znaczenie skrobi i celulozy w przyrodzie:
- skrobia: materiał zapasowy roślin, magazynowany w nasionach, owocach, korzeniach, szczególnie ziarnach zbóż i bulwach ziemniaka.
- celuloza: składnik budulcowy ściany komórkowej roślin, substancja podporowa, występuje głównie we włóknach lnu, nasionach bawełny, w drewnie.
Uczniowie podzieleni na kilkuosobowe grupy badają doświadczalnie obecność skrobi w produktach spożywczych.
Instrukcja przeprowadzenia ćwiczenia praktycznego:
1. Opis teoretyczny omawianego zjawiska:
Skrobia jest polisacharydem składającym się z monomerów glukozy. Jodyna jest alkoholowym roztworem jodu. W reakcji jodu ze skrobią powstaje niebiesko zabarwiony związek adsorpcyjny. Za pomocą jodyny można wykryć obecność skrobi w produktach spożywczych
2. Ustalenie celu i obiektu prowadzonych badań:
Celem ćwiczenia jest zbadanie doświadczalne obecności skrobi w wybranych produktach spożywczych.
3. Sposób przygotowania obserwacji (czas, miejsce itd.):
Ćwiczenie jest prowadzone podczas zajęć w klasie.
Uczniowie pracują w zespołach kilkuosobowych, mają do dyspozycji: szalki Petriego, na których znajdują się ziemniak, kromka chleba, gotowany ryż, gotowany makaron, mleko krowie, cukier spożywczy; zakraplacz, jodynę.
4. Sposób przeprowadzenia obserwacji:
Uczniowie przygotowują rozcieńczony roztwór jodyny o barwie czerwonej. Nanoszą za pomocą zakraplacza kilka kropel roztworu na produkty umieszczone na szalkach Petriego. Obserwują zmianę barwy roztworu na granatową na szalkach z ziemniakiem, kromką chleba, ryżem i makaronem. Roztwór nie zmienia barwy na szalkach z mlekiem i cukrem.
5. Inne informacje:
Uczniowie notują obserwacje w tabeli. Formułują wnioski.
Substancja Zabarwienie
roztworu
Obecność skrobi
Ziemniak Chleb Ryż
Makaron Mleko
Cukier spożywczy
We wszystkich produktach zawierających skrobię roztwór zmienił barwę na granatową. Brak zmiany barwy roztworu jodyny świadczy o nieobecności skrobi.
Na podstawie dostępnych źródeł (podręcznik, encyklopedia) uczniowie określają różnice we właściwościach skrobi i celulozy. Wspólnie z nauczycielem omawiają wyniki pracy:
Skrobia lepiej rozpuszcza się w wodzie niż celuloza, łatwiej ulega hydrolizie i dlatego jest znacznie łatwiej przyswajalna. Pomimo identycznego wzoru sumarycznego, różni się konfiguracją wiązania glikozydowego. Dlatego układ trawienny nie jest dostosowany do hydrolizy celulozy i nie jest ona przyswajana przez człowieka.
Nauczyciel w dyskusji kierowanej omawia zastosowanie wielocukrów:
- skrobia: składnik pożywienia (kasze, makarony, ziemniaki); wykorzystywana w przemyśle spożywczym jako mąka ziemniaczana, substancja zagęszczająca i żelująca (do produkcji galaretek, budyniu, majonezów, pieczywa i innych); podstawowy surowiec do otrzymywania glukozy na masową skalę – syropu ziemniaczanego i sztucznego miodu.
- celuloza: wykorzystanie właściwości strukturalnych – drewno jako materiał budulcowy, produkcja papieru, wykorzystanie włókien naturalnych (bawełna, len, konopie) w przemyśle odzieżowym.
3) Podsumowanie :
Uczniowie formułują notatkę na podstawie uzyskanych wiadomości.
Wielocukry są naturalnymi polimerami złożonymi z wielu cząsteczek cukrów prostych połączonych wiązaniem glikozydowym. Skrobia i celuloza to najczęściej występujące polisacharydy. W temperaturze pokojowej są bezpostaciowymi, bezbarwnymi, bezwonnymi ciałami stałymi, trudno rozpuszczalnymi w wodzie. W życiu codziennym wielocukry wykorzystywane są w przetwórstwie spożywczym, a także do produkcji materiałów budulcowych i odzieży.
Środki dydaktyczne
Ilustracja interaktywna „Model cząsteczki skrobi”
Ilustracja interaktywna „Model cząsteczki celulozy”
Stanowiska komputerowe połączone z Internetem
Podręcznik, zeszyt przedmiotowy
Sprzęt laboratoryjny: szalki Petriego, zlewki, łyżeczki, bagietki szklane, zakraplacz;
Odczynniki: skrobia, celuloza, woda destylowana zimna, woda destylowana gorąca, jodyna, ziemniak, kromka chleba, gotowany ryż, gotowany makaron, mleko krowie, cukier spożywczy.
Metody nauczania
Ćwiczenia laboratoryjne
Obserwacja
Pogadanka
Dyskusja kierowana
Formy pracy
Praca grupowa
Praca zbiorowa
Praca indywidualna Praca domowa
Na podstawie dostępnych źródeł podaj przykłady wielocukrów innych niż skrobia i celuloza.
Zadanie dla chętnych
Masa cząsteczkowa skrobi uzyskanej z ziemniaków wynosi 56700u. Ile reszt glukozowych zawiera cząsteczka skrobi?
Lista załączników multimedialnych
Ilustracja interaktywna „Model cząsteczki skrobi”
Ilustracja interaktywna „Model cząsteczki celulozy”