• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę I, edukacja przyrodnicza

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę I, edukacja przyrodnicza"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

1

Scenariusz zajęć

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę I, edukacja przyrodnicza

Temat: Prezenter pogody

Treści kształcenia:

2) w zakresie rozumienia warunków atmosferycznych:

b) wie, o czym mówi osoba zapowiadająca pogodę w radiu i w telewizji, oraz stosuje się do podanych informacji o pogodzie, np. ubiera się odpowiednio do warunków pogody.

Dodatkowe:

Edukacja polonistyczna

1) w zakresie umiejętności społecznych warunkujących porozumiewanie się i kulturę języka:

a) obdarza uwagą dzieci i dorosłych, słucha ich wypowiedzi i chce zrozumieć, co przekazują;

komunikuje w jasny sposób swoje spostrzeżenia, potrzeby, odczucia.

b) w kulturalny sposób zwraca się do rozmówcy, mówi na temat, zadaje pytania i odpowiada na pytania innych osób, dostosowuje ton głosu do sytuacji, np. nie mówi zbyt głośno.

2) w zakresie umiejętności czytania i pisana:

a) rozumie sens kodowania oraz dekodowania informacji; odczytuje uproszczone rysunki, piktogramy, znaki informacyjne i napisy.

Edukacja społeczna

2) współpracuje z innymi w zabawie, w nauce szkolnej i w sytuacjach życiowych; przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej oraz w świecie dorosłych, grzecznie zwraca się do innych w szkole, w domu i na ulicy.

Zajęcia komputerowe

1) posługuje się komputerem w podstawowym zakresie: uruchamia program, korzystając z myszy i klawiatury.

Wychowanie fizyczne 2) potrafi:

a) wykonywać ćwiczenia równoważne.

Cele operacyjne:

● Rozumie prognozę pogody,

● Potrafi dobrać strój odpowiednio do warunków pogody,

● Rozpoznaje ikonki charakteryzujące stan pogody, potrafi na ich podstawie opowiedzieć o pogodzie,

● Rozumie i stosuje się do poleceń nauczyciela,

● Zna zasady kulturalnej dyskusji: czeka na swoją kolej, jeśli chodzi o możliwość wypowiedzi, nie przerywa innym uczniom.

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Uważnie i aktywnie słucha, zapamiętuje oraz przytacza usłyszane informacje,

● Nazywa poszczególne części garderoby, dostosowuje je do pogody,

● Korzysta z komputera i przeglądarek internetowych,

(2)

2

● Potrafi znaleźć prognozę pogody w internecie,

● Orientuje się w schemacie ciała, wykonuje podstawowe ćwiczenia ruchowe.

Kompetencje kluczowe:

● Porozumiewanie się w języku ojczystym,

● Kompetencje informatyczne,

● Inicjatywność i przedsiębiorczość,

● Umiejętność uczenia się.

Środki dydaktyczne:

● Sprzęt multimedialny: komputery z dostępem do internetu, odtwarzacz dźwiękowy, telewizor/ekran podłączony do komputera,

● Zasoby multimedialne: samouczek („Sprawdzamy prognozę pogody w internecie”), nagranie dźwiękowe („Prezenter pogody”), ilustracje („Ikonki pogody”).

Metody nauczania:

● Podające: objaśnienie, pogadanka,

● Problemowe: dyskusja dydaktyczna, „burza mózgów”,

● Eksponująca: nagranie,

● Programowana: z użyciem komputera,

● Praktyczne: pokaz, ćwiczenia.

Formy pracy:

● Zbiorowa jednolita.

Przebieg zajęć:

Etap wstępny

Nauczyciel wita dzieci. Rozpoczyna zajęcia odtworzeniem pliku dźwiękowego (zasoby multimedialne) z prognozą pogody. Następnie zadaje uczniom pytania: „Co przed chwilą usłyszeliśmy?”, „Skąd możemy się dowiedzieć, jaka będzie pogoda?”, „Co to jest prognoza pogody?”, „Kim jest prezenter pogody?”. Dzieci odpowiadają, a nauczyciel uzupełnia ich wypowiedzi.

Etap realizacji

Prowadzący zajęcia ponownie odtwarza nagranie. Po jego wysłuchaniu dzieci próbują odpowiedzieć na pytanie: „Jaką pogodę zapowiadał prezenter?”.

Następnie nauczyciel wyszukuje i odtwarza film z aktualną prognozą pogody w internecie, inicjując rozmowę na temat sposobu zachowania się prezentera, przyjmowaną postawę ciała i tok wypowiedzi. Zwraca uwagę na kulturę wypowiedzi uczniów. Po chwili dyskusji demonstruje uczniom ikonki pogody z zasobu multimedialnego. Omawia je i upewnia się, że uczniowie właściwie je rozpoznają.

W kolejnym etapie zajęć nauczyciel pyta uczniów, w jaki sposób należy dobierać strój do warunków pogody: dzieci omawiają swoje ubranie w kontekście panującej za oknem aury.

Następnie chętni uczniowie po kolei losują jedną z trzech ikonek ilustrujących warunki

(3)

3

pogody: słońce, śnieg lub deszcz, i na jej podstawie ustalają strój odpowiedni do warunków atmosferycznych.

Nauczyciel inicjuje rozmowę na temat planowania ubioru w kontekście pogodowym, opierając się na wykonanym przed chwilą przez uczniów ćwiczeniu. Prowadzi dyskusję tak, by dzieci wskazały na konieczność sprawdzania prognoz. Wtedy prowadzący zajęcia zaprasza uczniów do zapoznania się z samouczkiem (zasób multimedialny) dotyczącym wyszukiwania prognozy pogody w internecie. Dzieci pracują przy swoich komputerach (mogą też pracować w parach przy jednym stanowisku). Po emisji materiału przystępują do ćwiczeń praktycznych. Nauczyciel wyjaśnia ewentualne wątpliwości. Może też wyszukać wcześniej w internecie mapę pogody, którą powinien zaprezentować na tablicy interaktywnej.

Uczniowie, rozpoznając na niej znaki pogodowe, odczytują informacje o pogodzie;

wyszukują następnie danych pogodowych dla swojego regionu, potem dla innych wskazanych przez prowadzącego zajęcia miejscowości. Ćwiczenie należy oczywiście powtórzyć, korzystając z innego serwisu. Proponowane serwisy:

http://www.pogodynka.pl/, http://www.meteo.pl/, http://www.twojapogoda.pl/, http://www.meteoprog.pl/.

Kolejnym etapem zajęć jest zabawa ruchowa. Nauczyciel wybiera trzy ikonki pogody i wraz z uczniami ustala gesty, które będą im odpowiadać, np. słońce: prawa ręka do góry, deszcz:

stukanie palcami lewej ręki o blat ławki, błyskawica: dwa podskoki na prawej nodze.

Następnie po kolei pokazuje ikonki i sprawdza, czy uczniowie potrafią poprawnie wykonać odpowiadające im gesty.

Etap końcowy

Podsumowanie. Nauczyciel prosi uczniów o opisanie ich wrażeń z lekcji, pyta o stopień trudności wykonywanych zadań (czy były łatwe, czy trudne).

Dodatkowo:

Z wykorzystaniem zasobów opisanych w scenariuszu nauczyciel ma możliwość zauważyć objawy lub ryzyko dysleksji:

● Opóźnienie orientacji w schemacie ciała i przestrzeni: dziecko ma trudności ze wskazywaniem na sobie części ciała, określając je terminami: prawe-lewe (np. prawa i lewa ręka, noga, ucho); nie umie określić kierunku na prawo i na lewo od siebie (np.

droga na prawo, drzwi na lewo),

● Wadliwa wymowa, „przekręcanie” trudnych słów (przestawianie głosek i sylab, asymilacje głosek, np. sosa lub szosza), błędy gramatyczne.

Ponadto ma możliwość zauważyć objawy problemów logopedycznych:

● Niechętne mówienie, unikanie kontaktu, zacinanie się lub jąkanie,

● Seplenienie: nieprawidłowa wymowa głosek z szeregów syczącego (s, z, c, dz), szumiącego (sz, ż, cz, dż) oraz ciszącego (ś, ź, ć, dź),

● Mówienie przez nos, oddychanie przez usta,

● Nieprawidłowa wymowa: sz, ż, cz, dż, r, mowa niezrozumiała dla otoczenia, popełnianie wielu błędów gramatycznych.

Słowa kluczowe:

(4)

4

pogoda, prognoza pogody, samouczek, warunki atmosferyczne

Cytaty

Powiązane dokumenty

Nauczyciel pokazuje dzieciom na mapie mniejsze pasma górskie w Sudetach, o których wcześniej wspominał – Karkonosze, Masyw Śnieżnika i Góry Stołowe.. Tłumaczy,

Dzieci określają kolory łąki w zależności od barwy kwiatów lub nauczyciel podaje nazwy kwiatów i pyta, jakie kolory będzie miała łąka, kiedy przeważa jeden gatunek

W kolejnym etapie zajęć nauczyciel zaprasza dzieci do zapoznania się z filmem samouczkiem dotyczącym montowania filmów poklatkowych (zasób multimedialny): materiał..

Na wcześniejszych zajęciach nauczyciel prosi dzieci o przyniesienie termometrów elektronicznych, tłumaczy, dlaczego raczej nie używa się już powszechnie termometrów

4) wymienia zwierzęta i rośliny typowe dla wybranych regionów Polski; rozpoznaje i nazywa niektóre zwierzęta egzotyczne. 3) nazywa charakterystyczne elementy typowych krajobrazów

Nauczyciel wita dzieci, a następnie pyta, czy wiedzą, co się dzieje z pokarmem, który zjadają?. Jakie pożywienie jest potrzebne młodemu organizmowi, żeby zdrowo

Następnie prowadzący może na moment powrócić do zasobu multimedialnego i poprosić o wskazanie, które z przedstawionych zwierząt mają racice, a które

Uczniowie w grupach (jak poprzednio) otrzymują wcześniej przygotowane, obrane już marchewki i jabłka, które następnie – pod nadzorem nauczyciela – ścierają na