1
SCENARIUSZ ZAJĘĆ MATEMATYCZNYCH 4- 5 LATKI
KLASYFIKACJE
Opracowanie Jolanta Lelonkiewicz – na podstawie propozycji zabaw prof. Edyty Gruszczyk- Kolczyńskiej
TEMAT: Dobieram obiekty tak, żeby tworzyły kolekcje. Zabawa w urządzanie sklepów i kupowanie w nich.
CELE OGÓLNE:
1. Ćwiczenia rozwijające myślenie na poziomie operacyjnym.
2. Wdrażanie dzieci do radzenia sobie w złożonych zadaniach.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
1. Dobieranie obrazków w kolekcje według ich przeznaczenia lub miejsca, gdzie się zwykle znajdują.
2. Nazywanie utworzonych kolekcji i próby słownego wyjaśnienia, dlaczego zgromadzone obiekty mają być razem.
CEL TERAPEUTYCZNY:
Wspomaganie i ukierunkowanie rozwoju dziecka przewlekle chorego i hospitalizowanego.
Odreagowanie napięć związanych z procesem leczenia.
Aktywizacja dziecka poprzez stwarzanie nowych doświadczeń - możliwość odnoszenia sukcesów.
ŚRODKI REALIZACJI: duża ilość obrazków do klasyfikacji (nie mniej niż 15) dla każdego dziecka- towary do sklepów-ilustracje wycięte z promocyjnych gazetek sklepowych, torebki foliowe.
2
SPOSOBY OCENY REALIZACJI ZAŁOŻONYCH CELÓW:
Wypowiedzi dzieci-uzasadnienie, dlaczego obrazki zostały wybrane do kolekcji, obserwacja pracy dzieci - prawidłowe posegregowanie „towaru w sklepie”.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Przygotowanie zabawy - urządzanie sklepów.
Przed zajęciami nauczycielka rozkłada na podłodze, pod ścianami obrazki tak, aby dzieci mogły widzieć to, co one przedstawiają. Obrazki - to towary do sklepów (kolekcji). Na środku sali stoją stoliki/miejsca, które będą zastępowały określone sklepy, które dzieci będą organizowały. Na każdym stoliku nauczycielka rozkłada po trzy obrazki. Jest to początek kolekcji, które dzieci będą kompletować. Na ich podstawie dzieci ustalą także, jakie sklepy mają zorganizować np. zwierzęta, meble, ubrania.
2. Urządzanie sklepów - dobieranie obrazków w kolekcje.
Dzieci podchodzą po dwoje do stolików i oglądają obrazki. Nauczycielka wyjaśnia, że na stolikach są sklepy, w każdym jest trochę towaru. Pod ścianą (gest) znajdują się hurtownie, a w nich dużo towaru: obrazki to towar do waszych sklepów. Waszym zadaniem będzie pójść do hurtowni, wszystko dokładnie obejrzeć i wybrać towar pasujący do waszych sklepów.
Nauczycielka daje dzieciom na to czas 10 minut - pokazuje na zegar i mówi, że gdy wskazówka przesunie się w to miejsce (pokazuje), wasze sklepy powinny być pełne towaru.
Słowne uzasadnienie, dlaczego obrazki zostały wybrane do kolekcji.
Nauczycielka zamyka hurtownie, prosi o uporządkowanie towaru w sklepach, bo za chwilę będę oglądała wasze sklepy. Podchodzę kolejno do dzieci, podziwiam dobrze zaopatrzone sklepy, pokazuję obrazki i pytam:
- Co sprzedajecie w swoim sklepie?.
- Dlaczego to...i to...jest w waszym sklepie?.
- Jak nazywa się wasz sklep?.
Chwalę dzieci nawet wówczas, gdy w sklepie obrazków-towarów jest tylko kilka, lub gdy niezbyt pasują do pozostałych.
3 3. Zabawa w sklep - zakupy.
Nauczycielka proponuje zabawę w robienie zakupów: jedno dziecko z pary zostaje w swoim sklepie i będzie sprzedawcą, drugie będzie kupującym. Musi wybrać sklep, w którym chce zrobić zakupy. Sprzedaż odbywać się będzie bez pieniędzy - należy podać nazwę towaru i wyjaśnić, do czego jest potrzebny. Rozdaję dzieciom plastikowe torebki na zakupy i zapraszam do wspólnej zabawy. Po 5 minutach zabawy następuje zamiana sprzedawców i kupujących.