• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć dla grupy zróżnicowanej wiekowo (3, 4, 5-latki) Autor: Paulina Szmagier Obszar podstawy programowej: 1.

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć dla grupy zróżnicowanej wiekowo (3, 4, 5-latki) Autor: Paulina Szmagier Obszar podstawy programowej: 1."

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć dla grupy zróżnicowanej wiekowo (3, 4, 5-latki) Autor: Paulina Szmagier

Obszar podstawy programowej:

1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.

Grupa wiekowa: grupy zróżnicowana wiekowo (3, 4, 5-latki)

Blok tematyczny: Jestem przedszkolakiem, zgodnie bawię się z innymi Temat: Święto dzieci.

Cele operacyjne:

Dziecko:

3-latek 4-latek 5-latek

Klasyfikuje obiekty zgodnie z podanymi cechami jakościowymi.

Szereguje ilustracje od najmniejszej od największej.

Przelicza elementy, oznacza je w określony sposób.

Posługuje się gestem i ruchem w zabawach ruchowych.

Uczestniczy w zbiorowym śpiewie, zajęciach ruchowych.

Wypowiada się samorzutnie na temat zachowania bohatera historii przedstawionej przez nauczyciela, uczestniczy w rozmowie.

Koloruje rysunek. Wycina po liniach prostych, przykleja obrazki w odpowiednich miejscach, koloruje.

Rozpoznaje, a także nazywa emocje.

Rysuje twarz wyrażającą określone emocje.

Podejmuje próby współpracy z innymi dziećmi. Współpracuje z innymi

dziećmi, udziela

potrzebującym pomocy.

Czyta sposobem globalnym.

Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):

Dziecko:

3-latek 4-latek 5-latek

Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym.

Wie, że nie należy dokuczać dzieciom, które wychowują się w trudniejszych warunkach, a także, że nie należy wyszydzać i szykanować innych.

Uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.

Odgrywa role w zabawach parateatralnych, posługując się mową, mimiką, gestem

(2)

i ruchem.

Rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków oraz często stosowanych oznaczeń i symboli, np. w przedszkolu, na ulicy, na dworcu.

Dysponuje sprawnością rąk i koordynacją wzrokowo-ruchową

potrzebną do rysowania, wycinania, nauki pisania.

Potrafi uważnie patrzeć

(organizuje pole

spostrzeżeniowe), aby rozpoznać oraz zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach.

Interesuje się czytaniem

i pisaniem; jest gotowe do nauki czytania oraz pisania.

Treści kształcenia:

 kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestnictwo w tworzeniu kącika przyrody, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);

 rozwijanie kreatywności i wyobraźni;

 budowanie pozytywnego obrazu samego siebie oraz pewności siebie (wypowiadanie się na forum grupy, próba współpracy w zespole);

 poznawanie ludzi innych ras, kształtowanie przekonania o równości wszystkich ludzi na całym świecie;

 wzbogacanie i rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego oraz biernego, wyszukiwanie takich samych ilustracji, śpiewanie piosenki, wymyślanie i opowiadanie scenek sytuacyjnych);

 odczytywanie oraz rozumienie symboli;

 szeregowanie obiektów według wielkości, przeliczanie;

 kształtowanie sprawności fizycznej (uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali i na powietrzu, posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem, ruchem);

 rozwijanie sprawności manualnej;

 czytanie globalne.

Opis sposobu realizacji:

Przebieg zajęć Lp. Część dnia

aktywności dziecka

3-latki/uwagi o realizacji

4-latki/uwagi o realizacji

5-latki/uwagi o realizacji I. Zajęcia

poranne

1.Schodzenie się dzieci. Zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.

Umieszczenie w widocznym miejscu w sali barwnego napisu: Dzień Dziecka. Wokół napisu można umieścić kolorowe dekoracje, aby podkreślić radosny charakter święta.

(3)

2. Dzień Dziecka:

nauczyciel (N) odczytuje dzieciom treść napisu i wyjaśnia, że tego dnia obchodzą swoje święto dzieci na całym świecie, ponieważ wszystkie dzieci są tak samo ważne i wyjątkowe, niezależnie od tego jak wyglądają oraz gdzie mieszkają.

3. Muzyka naszych rówieśników:

zabawa ruchowa przy muzyce z różnych stron świata (należy przygotować wcześniej zestaw odpowiednich utworów muzycznych).

Przy każdym nowym fragmencie muzycznym, N wyjaśnia, z jakiej części świata pochodzi owa melodia. Dzieci pląsają swobodnie.

1. Mój kolega:

zaproszenie dzieci do wysłuchania opowiadania (załącznik nr 1).

Uzmysłowienie dzieciom oraz podkreślenie, że wszyscy ludzie na świecie są równi i mają takie same prawa.

2. Czego potrzebują dzieci?:

tworzenie plakatu. N przygotowuje duży arkusz papieru (format A0), na którym umieszcza postacie dzieci z różnych stron świata. Rozdaje dzieciom ilustracje przedstawiające ubrania, zabawki, produkty spożywcze, przedszkole, lekarzy, rysunki symbolizujące miłość, bezpieczeństwo rozwój, a także napisy do globalnego czytania: „mama”,

„tata”, „dom”. Dzieci wybierają i przyklejają najważniejsze ich zdaniem elementy, mogą również samodzielnie dorysować te, których nie znajdą na ilustracjach. Chętne dzieci próbują uzasadnić swój wybór.

Umieszczenie plakatu na wystawie.

3. Chłopiec

z serduszkiem:

kolorowanie ilustracji (załącznik nr 2 a) - propozycja dla dzieci, które wykazują chęć uczestnictwa w zajęciach, pozostałe wracają do swobodnej aktywności.

3. Moi rówieśnicy:

zabawa plastyczna – kolorowanie

ilustracji (załącznik nr 2 b).

3. Wesoła para:

praca plastyczna (załącznik nr 2 c).

II. Zajęcia dydaktyczne

4. Wszystkie dzieci świata:

zabawa muzyczno – ruchowa. N zachęca dzieci, aby spróbowały rytmizować tekst lub stworzyć do niego własną melodię (tekst piosenki znajduje się w załączniku nr 5).

III. Zajęcia popołudniowe

1. Mój wymarzony Dzień Dziecka:

praca plastyczna - malowanie farbami. Dzieci ilustrują własne pomysły, następnie omówienie i wystawa prac dzieci lub zabawy indywidualne z wykorzystaniem propozycji zawartych w załącznikach (3-latki:

kolorowanie dużego serca– załącznik nr 3 a, 4-latki: szeregowanie serc od najmniejszego do największego, kolorowanie – załącznik 3 b, 5-latki:

przeliczanie małych i dużych serc,– załącznik nr 3 c, globalne czytanie wyrazów: załącznik nr 4. Zainteresowane dzieci mogą skorzystać także z puzzli multimedialnych: załączniki nr 6, 7 i 8.

(4)

2. Dzień Dziecka w pluszakowym przedszkolu:

rozmowa na temat zachowania bohaterów przedstawionych w prezentacji multimedialnej (załącznik nr 9). Przykładowe pytania:

1. Czy Julka ładnie się zachowała?;

2. Jak czuł się Grześ w tej sytuacji?;

3. Jak ocenicie zachowanie Tomka i Grzesia?;

4. Co należy zrobić, gdy widzimy, że ktoś się wyśmiewa z innego dziecka?

3. Dzieci z różnych stron świata

zabawy w ogrodzie przedszkolnym. Podział dzieci na grupy (dzieci z Afryki, Ameryki, Europy, Azji, Antarktydy – każda grupa ma inny kolor szarf). N trzyma w ręku kartki w takich samych kolorach, jak szarfy dzieci. Na kartkach umieszczone są nazwy kontynentów. Wszystkie dzieci biegają swobodnie, N podnosi wybraną kartkę do góry i mówi:

„Dzieci z Azji podskakują na jednej nodze (witają się, chwytają się za ręce, dotykają nosa, uśmiechają się szeroko, dotykają nosa czubkiem języka, itp.)”. Należy pamiętać, aby pokazać wszystkie kolory kartek i wymienić wszystkie kontynenty co najmniej jeden raz.

Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.

Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku, czytanie globalne wg Glenna Domana.

Słowne: rozmowy, objaśnienia i instrukcje.

Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.

Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.

Środki dydaktyczne:

duży, barwny napis: Dzień Dziecka, elementy do dekoracji sali, kredki, farby, nożyczki, klej, arkusze papieru formatu A 4 dla każdego dziecka, arkusz papieru A0, ilustracje dzieci z różnych stron świata, ilustracje przedstawiające ubrania, zabawki, produkty spożywcze, przedszkole, opiekę medyczną, rodzinę, rysunki symbolizujące miłość, bezpieczeństwo, rozwój, odtwarzacz płyt CD i zestaw nagrań –muzyka charakterystyczna dla różnych stron świata, komputer z dostępem do Internetu lub tablica multimedialna oraz środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

(5)

1. Tekst opowiadania Mój kolega;

2. Kolorowanki – materiał do wydrukowania;

a. Chłopiec z serduszkiem;

b. Moi rówieśnicy;

c. Wesoła para;

3. Kolorowanie, szeregowanie, przeliczanie – materiał do wydrukowania:

a. Duże serce;

b. Małe, mniejsze i najmniejsze;

c. Małe i duże serduszka;

4. Szablony do globalnego czytania – materiał do wydrukowania;

5. Wszystkie dzieci świata- tekst wiersza do zabaw rytmicznych;

6. Puzzle multimedialne – Koledzy;

7. Puzzle multimedialne - Wspólna zabawa;

8. Puzzle multimedialne - Dzieci świata;

9. Prezentacja multimedialna - Dzień Dziecka w pluszakowym przedszkolu.

Cytaty

Powiązane dokumenty

zabawy na powietrzu. „domek czerwony”, dzieci natychmiast biegną do określonej szarfy. Zabawę powtarza się do wykorzystania kolorów wszystkich ułożonych

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego3. Scenariusz zajęć dla grupy

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego3. Scenariusz zajęć dla grupy

 kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestnictwo w tworzeniu kącika przyrody, stosowanie form

Po wyświetleniu prezentacji N kontynuuje zajęcia czytając dzieciom opowiadanie Nieznajomy (załącznik nr 3). Następnie dzieci odtwarzają chronologiczny przebiegu

N proponuje, aby dzieci skupiły się chwilę nad zdjęciami gdzie miś nie bawi się bezpiecznie - dzieci próbują odpowiedzieć na pytanie, jak może się skończyć

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego6. Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego1. Scenariusz zajęć