Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Urszula Bączek
Obszar podstawy programowej:
10. Wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci poprzez zabawy konstrukcyjne, budzenie zainteresowań technicznych.
Grupa wiekowa: 4-latki
Obszar/blok tematyczny: Ciekawi mnie technika i konstruowanie Temat: Wielkanocne zwyczaje.
Cele operacyjne:
Dziecko:
zna tradycje świąteczne, rozpoznaje przedmioty związane z Wielkanocą;
wykonuje prace z różnych materiałów, posługuje się pędzlem do kleju;
uczestniczy aktywnie w zabawach ruchowych i muzycznych;
dostrzega zmiany przedstawione na ilustracjach, potrafi ułożyć je we właściwej kolejności.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;
grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;
stara się łączyć przyczynę ze skutkiem i próbuje przewidywać, co się może zdarzyć;
uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;
dostrzega zmiany dynamiki, tempa oraz wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraża je pląsając lub tańcząc;
wznosi konstrukcje z klocków i tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów (np. przyrodniczych), ma poczucie sprawstwa („potrafię to zrobić”), odczuwa radość z wykonanej pracy;
liczy obiekty, rozróżnia błędne liczenie od poprawnego;
potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać, a także zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach.
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności społecznych (uważne słuchanie dorosłych i dzieci, zgodna zabawa z innymi, rozumienie oraz wykonywanie prostych poleceń, zwracanie się do nauczyciela w razie potrzeby, porządkowanie po sobie miejsca zabawy);
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
wzbogacanie zasobu słownictwa czynnego związanego ze świętami wielkanocnymi oraz rozwijanie mowy (wypowiadanie się całymi zdaniami);
grupowanie obiektów, klasyfikowanie i dobieranie właściwych elementów związanych tematycznie ze sobą;
kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali oraz na powietrzu;
posługiwanie się w zabawie gestem i ruchem;
rozwijanie sprawności manualnej poprzez wykonanie pracy technicznej, doświadczenia z różnymi materiałami, odczuwanie satysfakcji z efektów własnej pracy;
ćwiczenie spostrzegawczości podczas porównywania oraz poszukiwania właściwych przedmiotów.
Opis sposobu realizacji:
Lp.
Część dnia aktywności dziecka
Przebieg zajęć
Uwagi
o realizacji, warunki pobudzające aktywność
dziecka 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie,
zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.
Nauczyciel (N) zaprasza dzieci do oglądania i wypowiedzi na temat zawartości koszyka wielkanocnego umieszczonego w kąciku tematycznym.
I. Zajęcia poranne
2. Pisanka:
ozdobienie szablonu pisanki - praca zbiorowa.
Tace z farbami w różnych kolorach, szablon pisanki umieszczony na dużym arkuszu szarego papieru.
N rozkłada na stoliku arkusz
szarego papieru
z narysowanym szablonem jajka i zachęca dzieci do wspólnego wykonania pisanki.
Dzieci ozdabiają ją odbijając na arkuszu ślady dłoni zanurzonych wcześniej w farbie plakatowej.
1. Wielkanocny koszyk:
obserwacja, rozmowa, swobodne wypowiedzi dzieci, wybór przedmiotów do koszyka.
N zachęca dzieci do wyposażenia koszyka wielkanocnego (wybór właściwych akcesoriów), używanie odpowiednich nazw wkładanych przedmiotów.
II. Zajęcia dydaktyczne
2. Koszyk:
wykonanie koszyka wielkanocnego:
oklejanie kawałkami kolorowej marszczonej bibuły. Odłożenie
Plastikowe opakowania po śmietanie lub serkach, kawałki bibuły marszczonej, klej z mąki, pędzle do kleju.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
koszyków w wybrane miejsce, aby wyschły. Uporządkowanie miejsca pracy.
N proponuje wykonanie wielkanocnych koszyków poprzez oklejenie pojemników kawałkami bibuły według własnego pomysłu.
3. Taniec kurcząt:
zabawa ruchowa przy muzyce.
Scenariusz zabawy (załącznik nr 1), znaczki w czterech kolorach, krążki dla N w czterech kolorach, utwór Taniec kurcząt w skorupkach M. Musorgskiego.
4. Wielkanocny koszyk:
praca indywidualna, układanie ilustracji w ciąg zgodnie z kolejnością pojawiania się przedmiotów.
Zestaw ilustracji dla każdego dziecka (załącznik nr 3).
N proponuje dzieciom ułożenie ilustracji w kolejności pojawiania się nowych przedmiotów.
1. Siejemy rzeżuchę:
włożenie kawałków waty do wcześniej wykonanych koszyków, zmoczenie wodą i posianie rzeżuchy, ułożenie koszyków na parapecie lub w jasnym miejscu sali.
Koszyki oklejone bibułą, kawałki waty dla każdego dziecka, nasiona rzeżuchy.
N zaprasza dzieci do pracy.
2. Wielkanocne gry:
zabawy indywidualne zgodnie z zainteresowaniami dzieci – kolorowanie pisanek, łączenie elementów w pary, układanie puzzli, kolorowanie palm wielkanocnych.
Wykorzystanie załączników nr 2,5,6,7,8.
III. Zajęcia popołudniowe
3. Szukamy pisanek:
gra ruchowa w ogrodzie.
Pisanki lub kolorowe piłki, koszyki lub plastikowe wiaderka, scenariusz gry.
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Czas zajęć dydaktycznych w przypadku grupy dzieci 3-letnich nie powinien przekraczać 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: kierowania własną działalnością dziecka, ćwiczeń praktycznych.
Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Formy: praca indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
tace z farbami w różnych kolorach, szablon pisanki narysowany na dużym arkuszu szarego papieru, przedmioty związane ze świętami wielkanocnymi (palma, koszyk, pisanki, pokarmy, itd.), kawałki marszczonych bibuł, klej z mąki, pędzle do kleju, plastikowe opakowania np. po śmietanie lub serkach, wata, nasiona rzeżuchy, pisanki lub kolorowe piłki, koszyki lub małe wiaderka, nagranie utworu Taniec kurcząt w skorupkach Modesta Musorgskiego, odtwarzacz CD, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna oraz pomoce dydaktyczne wyszczególnione poniżej zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Taniec kurcząt – scenariusz zabawy ruchowej przy muzyce;
2. Pisanki – szablony emblematów do zabawy ruchowej;
3. Wielkanocny koszyk – materiał do wycięcia przez nauczyciela;
4. Szukamy pisanek – scenariusz zabawy ruchowej;
5. Gra multimedialna, labirynt - Zajączek szuka pisanek;
6. Kolorowanka multimedialna - Palmy wielkanocne;
7. Kolorowanka multimedialna - Ola ozdabia pisanki;
8. Gra dydaktyczna - Znajdź takie same pisanki.