• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Urszula Bączek Obszar podstawy programowej:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Urszula Bączek Obszar podstawy programowej:"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Urszula Bączek

Obszar podstawy programowej:

6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.

Grupa wiekowa: 3-latki

Obszar/blok tematyczny: Dbam o swoje bezpieczeństwo Temat: Nigdy się nie nudzę.

Cele operacyjne:

Dziecko:

 wie, że należy poinformować o uszkodzeniu zabawki;

 potrafi wykonać pracę techniką stemplowania;

 buduje z piasku używając bezpiecznie różnych przyborów.

Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):

Dziecko:

 obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią oraz czego oczekują;

grzecznie zwraca się do innych w domu, przedszkolu i na ulicy;

 zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;

 grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;

 uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;

 próbuje samodzielnie i bezpiecznie organizować sobie czas wolny w przedszkolu oraz w domu; ma rozeznanie, gdzie można się bezpiecznie bawić, a gdzie nie;

 wznosi konstrukcje z klocków, tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów (np. przyrodniczych), ma poczucie sprawstwa („potrafię to zrobić”), odczuwa radość z wykonanej pracy;

 liczy obiekty; rozróżnia błędne liczenie od poprawnego;

 potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać, a także zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach.

Treści kształcenia:

 kształtowanie umiejętności społecznych (uważne słuchanie dorosłych i kolegów z grupy, zgodna zabawa z innymi, dzielenie się zabawkami, rozumienie oraz wykonywanie prostych poleceń, zwracanie się do nauczyciela w razie potrzeby, porządkowanie po sobie miejsca zabawy);

(2)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 wzbogacanie zasobu słownictwa oraz rozwijanie mowy (bogacenie słownictwa czynnego, uczestniczenie w rozmowach prowadzonych przez nauczyciela, wyraźne mówienie);

 grupowanie obiektów, klasyfikowanie, dobieranie w pary (podział zabawek:

wyselekcjonowanie zepsutych, wyszukiwanie takich samych);

 kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali i na powietrzu;

 przestrzeganie umów oraz poleceń nauczyciela dotyczących zasad bezpiecznego korzystania z zabawek i innych urządzeń znajdujących się w przedszkolu;

 kształcenie orientacji przestrzennej, a także doskonalenie sprawności manualnej podczas stemplowania;

 rozwijanie wyobraźni oraz spostrzegawczości poprzez zabawy z piaskiem, poznawanie jego właściwości, używanie różnych przyborów.

Opis sposobu realizacji:

Lp.

Część dnia aktywności dziecka

Przebieg zajęć

Uwagi

o realizacji, warunki pobudzające aktywność

dziecka 1. Schodzenie się dzieci, przywitanie,

zabawy swobodne w kącikach zainteresowań, wykorzystanie zabawek – układanek na kółkach ze sznurkiem do ciągnięcia.

Materiały: zabawki drewniane na kółkach ze sznurkiem do ciągnięcia, kosz z zabawkami, wózek dla lalek i samochód – zabawki są uszkodzone, brak im kół, śrubek itp.

2. Dbamy o zabawki:

obserwacje i wypowiedzi na temat właściwej zabawy zabawkami oraz zgłaszaniu, gdy się zepsują.

Nauczyciel (N) zachęca dzieci do obejrzenia zepsutych zabawek oraz wypowiedzi, dlaczego nie można się nimi bawić, jakie to może mieć następstwa, prosi o zgłaszanie, gdy zauważą zepsutą zabawkę.

I. Zajęcia poranne

3. Nasze zabawki:

przeglądanie, segregowanie, układanie na półce dobrych, odłożenie uszkodzonych w wybranym miejscu.

N proponuje przegląd przygotowanego wcześniej kosza z zabawkami, segregowanie ich w zależności czy są sprawne, czy nie.

II. Zajęcia dydaktyczne

1. Piłki:

słuchanie wiersza, rozmowa na temat różnego rodzaju piłek, określanie ich koloru i wielkości.

Materiały: wiersz Zabawy z piłką, autor: Urszula Bączek (załącznik nr 1), różne piłki (np. plażowe, siatkowe, gumowe, tenisowe).

N zachęca dzieci do oglądania, dotykania, a także do swobodnych wypowiedzi na

(3)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

temat zgromadzonych piłek, ich wyglądu, wielkości, przeznaczenia. Dzieci wybierają tę, która im się najbardziej podoba. Ustalenie, gdzie bezpiecznie można bawić się piłkami.

2. Kolorowa piłka:

stemplowanie stemplami wykonanymi z gąbki, praca w grupach.

Materiały: koła wycięte z szarego lub białego kartonu o średnicy 40 – 50 cm, duże stemple z gąbki (gotowe lub wycięte różne wzory z gąbek do kąpieli), farby klejowe w różnych kolorach, fartuszki ochronne.

N zachęca dzieci do ozdobienia

„papierowych piłek”

w dowolne wzory.

3. Małe i duże piłeczki:

zabawa ruchowa: reagowanie na zmianę tempa.

Materiały: emblematy piłek w różnych kolorach i różnej wielkości (załącznik nr 2), tamburyno, scenariusz zabawy (załącznik nr 3).

4. Takie same:

praca indywidualna. Wyszukiwanie takich samych zabawek.

Materiały: plansza dla każdego dziecka (załącznik nr 4), kredki.

N prosi dzieci o wyszukanie wśród ilustracji takich samych zabawek i połączenie ze sobą linią, następnie pokolorowanie ilustracji.

1. Piaskowe budowle:

zabawy w piaskownicy, bezpieczne używanie różnych akcesoriów.

Materiały: łopatki, grabki, foremki, wiaderka.

N proponuje wykonanie

dowolnych budowli

z wykorzystaniem akcesoriów, omawia zasady bezpiecznego korzystania z wybranych przedmiotów.

2. Już potrafię liczyć!:

zabawy matematyczne – grupowanie, przeliczanie.

Materiały: 3 – 4 różne zabawki np. piłki, lalki, samochody.

N prosi dzieci o pogrupowanie zabawek, przeliczanie, porównywanie ich liczby.

III. Zajęcia popołudniowe

3. Z komputerem też można się pobawić:

zajęcia indywidualne dzieci, do wykorzystania różne gry multimedialne.

Załączniki nr 5, 6, 7, 8.

(4)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.

Czas zajęć dydaktycznych w przypadku grupy dzieci 3-letnich nie powinien przekraczać 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: kierowania własną działalnością dziecka, ćwiczeń praktycznych.

Słowne: objaśnienia i instrukcje, wiersz, rozmowy.

Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.

Formy: praca indywidualna, zbiorowa.

Środki dydaktyczne:

zabawki drewniane na kółkach ze sznurkiem do ciągnięcia, kosz z zepsutymi i nieuszkodzonymi zabawkami, różnego rodzaju piłki (np. plażowa, siatkowa, gumowa, tenisowa), koła wycięte z szarego papieru lub białego kartonu o średnicy 40 – 50 cm, duże stemple z gąbki (gotowe lub wycięte różne wzory z gąbek do kąpieli), farby klejowe, fartuszki ochronne, tamburyno, kredki, łopatki, wiaderka, grabki, foremki itp., zabawki, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna oraz pomoce dydaktyczne wyszczególnione poniżej zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

1. Zabawy z piłką – tekst wiersza;

2. Piłki – emblematy;

3. Małe i duże piłeczki – scenariusz zabawy ruchowej;

4. Takie same – materiał do wydrukowania;

5. Gra multimedialna Posprzątaj zabawki Krzysia;

6. Puzzle multimedialne Samochodzik;

7. Puzzle multimedialne Laleczka;

8. Gra multimedialna Pogrupuj piłki.

Cytaty

Powiązane dokumenty

spotkanie z osobą wykonującą zawód elektronika/elektryka/elektromechanika Obserwacja wybranego urządzenia „od środka” (po zdjęciu obudowy), pokaz działania

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego6. Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego6. Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor:

zachęcenie dzieci do podejścia do tablicy, na której wyeksponowana jest sylweta dziecka (wycięta z szarego papieru) oraz kolorowe sylwety obrazujące poszczególne

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego1. Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć Autor:

Na końcu wkładają do koszyka włókna sizalu oraz wcześniej wykonane pisanki.

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: