Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor: Urszula Bączek
Obszar podstawy programowej:
10. Wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci poprzez zabawy konstrukcyjne, budzenie zainteresowań technicznych.
Grupa wiekowa: 5-latki
Obszar/blok tematyczny: Ciekawi mnie technika i konstruowanie Temat: Wielkanocne zwyczaje.
Cele operacyjne:
Dziecko:
zna tradycje świąteczne, rozpoznaje akcesoria związane z Wielkanocą, potrafi je nazwać;
wykonuje z papieru prace przestrzenne, bezpiecznie posługuje się nożyczkami;
przewiduje, co może się wydarzyć, formułując zakończenie opowiadania;
uczestniczy aktywnie w zabawach ruchowych i muzycznych;
liczy przedmioty, układa zbiory w ciągu rosnącym;
potrafi wykorzystać proste narzędzia do przygotowania posiłku dla siebie i innych.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;
stara się łączyć przyczynę ze skutkiem, próbuje przewidywać, co się może zdarzyć;
grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;
uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;
wznosi konstrukcje z klocków, tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów (np. przyrodniczych), ma poczucie sprawstwa („potrafię to zrobić”), odczuwa radość z wykonanej pracy;
używa właściwie prostych narzędzi podczas majsterkowania;
dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania;
liczy obiekty, rozróżnia błędne liczenie od poprawnego;
interesuje się czytaniem oraz pisaniem; jest gotowe do nauki czytania i pisania.
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności społecznych (uważne słuchanie dorosłych i kolegów z grupy, wyrażanie swoich myśli oraz odczuć w rozmowach z rówieśnikami, rozumienie i wykonywanie prostych poleceń, porządkowanie po sobie miejsca zabawy);
wzbogacanie zasobu słownictwa czynnego związanego ze świętami wielkanocnymi, rozwijanie mowy poprzez formułowanie zagadek, wypowiadanie się zdaniami prostymi i rozwiniętymi;
grupowanie obiektów, klasyfikowanie, dobieranie według sposobu wykonania;
przewidywanie zdarzeń w połączeniu przyczyny ze skutkiem w opowiadaniu;
kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali, a także na spacerze;
sprawne oraz bezpieczne korzystanie z prostych narzędzi podczas wykonywania prac technicznych (wycinanie, krojenie);
przeliczanie elementów, układanie zbiorów w ciągu rosnącym.
Opis sposobu realizacji:
Lp.
Część dnia aktywności dziecka
Przebieg zajęć
Uwagi
o realizacji, warunki pobudzające aktywność
dziecka 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie,
zabawy swobodne w kącikach zainteresowań, wykonanie pisanek, włożenie pisanek do koszyka, czytanie globalne wyrazu pisanki.
Koszyki lub tace, szablony wyrazu pisanki do
„podpisania” pisanek, które znajdą się w koszykach, ziarna ryżu/kaszy, farby, kawałki ozdobnych serwetek, bibułek marszczonych.
Nauczyciel (N) rozkłada w kąciku tematycznym wydmuszki, zachęca do wykonania pisanek różnymi technikami (wybór należy do dzieci) poprzez oklejanie lub pomalowanie. Dzieci wkładają do koszyków wykonane pisanki (podział zgodnie z techniką ozdobienia pisanki) i „podpisują” wyrazem do czytania globalnego.
2. Wielkanocne zabawy:
zestaw ćwiczeń porannych.
Tamburyno, scenariusz zabaw (załącznik nr 1).
I. Zajęcia poranne
3. Wielkanoc:
zabawa w skojarzenia – swobodne wypowiedzi dzieci.
N zaprasza dzieci do zabawy, prosi o dokończenie zdania:
Wielkanoc to …. (dzieci podają
słowa kojarzące się ze Świętami Wielkanocnymi).
1. Świąteczne zagadki:
układanie i rozwiązywanie zagadek, przygotowanie wielkanocnego koszyka.
Przedmioty potrzebne do stworzenia wielkanocnego koszyka.
N zachęca dzieci do ułożenia zagadki dotyczącej jednego z wybranych akcesoriów ułożonych na stole, określając cechy jego wyglądu. Dzieci starają się odgadnąć, o którym przedmiocie myśli zadający zagadkę; po odgadnięciu można go włożyć do koszyka.
2. Koszyk wielkanocny:
praca plastyczna - składanka papierowa.
Wycinanie po linii, sklejanie (zwrócenie uwagi na bezpieczne posługiwanie się nożyczkami i odkładanie ich we właściwy sposób). Ułożenie koszyków w wybranym miejscu, wypowiedzi na temat prac innych dzieci.
Uporządkowanie miejsca pracy.
Szablony dla każdego dziecka powielone na kolorowych kartkach (załącznik nr 2), nożyczki, mazaki, kredki, klej, ozdobne dziurkacze, włókna sizalu.
N proponuje dzieciom wykonanie koszyka na pisankę, prezentuje sposoby ozdobienia koszyka. Przed wycięciem dzieci mogą pokolorować szablon według własnego pomysłu, następnie wycinają i sklejają formę koszyka lub dekorują koszyk ozdobnymi elementami po sklejeniu. Na końcu wkładają do koszyka włókna sizalu oraz wcześniej wykonane pisanki.
3. Wiosenny spacer:
obserwowanie wiosennych roślin podczas przechadzki.
Spacer po okolicy, dostrzeganie wiosennych roślin, używanie właściwych nazw (np. forsycja, bazie, kwitnące drzewa itp.).
II. Zajęcia dydaktyczne
4. Pisanki
układanie zbiorów w ciągu rosnącym.
Plansza dla każdego dziecka przedstawiająca zbiory przedmiotów (załącznik nr 4), kredki.
N zachęca dzieci do połączenia zbiorów w kolejności przybywania elementów.
III. Zajęcia popołudniowe
1. Wielkanocne przygotowania:
słuchanie opowiadania, dostrzeganie i łączenie przyczyny ze skutkiem.
Opowiadanie Wielkanocne przygotowania, autor: Urszula Bączek (załącznik nr 3).
Dzieci przedstawiają swoje propozycje zakończenia opowiadania, mogą również narysować zakończenie.
2. Wiosenne kanapki:
wykonanie kanapek na podwieczorek, zwrócenie uwagi na ich estetyczne podanie.
Jajka ugotowane na twardo, masło, krajalnica do jajek, plastikowe noże, kromki chleba lub bułki, serwetki.
N zaprasza do wykonania kanapek: dzieci obierają i kroją jajka, smarują kanapki masłem, rozkładają zieloną sałatę i pokrojone jajka. Wspólna degustacja.
3. Wielkanocne gry:
gry zgodne z zainteresowaniami dzieci.
Możliwość wykorzystania gier dydaktycznych lub kolorowanek multimedialnych.
Załączniki nr 5,6,7,8.
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Czas zajęć dydaktycznych w przypadku grupy dzieci 3-letnich nie powinien przekraczać 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: kierowania własną działalnością dziecka, samodzielnych doświadczeń, ćwiczeń praktycznych.
Słowne: opowiadanie, zagadki, objaśnienia i instrukcje, rozmowy.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
koszyki lub tacki, szablony wyrazu pisanki do czytania globalnego, ziarna ryżu, kaszy, farby, kawałki ozdobnych serwetek i bibułek marszczonych, nożyczki, mazaki, kredki, klej, ozdobne dziurkacze, włókna sizalu, krajalnica do jajek, plastikowe noże, kromki chleba lub bułki, jajka ugotowane na twardo, masło, sałata zielona, serwetki, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna oraz pomoce dydaktyczne wyszczególnione poniżej zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Świąteczne zabawy –scenariusz ćwiczeń porannych;
2. Wielkanocny koszyk – szablon do skopiowania i wydrukowania przez nauczyciela;
3. Wielkanocne przygotowania – opowiadanie, autor: Urszula Bączek;
4. Pisanki – materiał do wydrukowania przez nauczyciela;
5. Pisanki - kraszanki - gra multimedialna memory;
6. Wielkanocne Sudoku - gra multimedialna;
7. Kolorowanka multimedialna - Pisanka;
8. Kolorowanka multimedialna - Śmigus – dyngus.