• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Urszula Bączek Obszar podstawy programowej:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Urszula Bączek Obszar podstawy programowej:"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Urszula Bączek

Obszar podstawy programowej:

10. Wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci poprzez zabawy konstrukcyjne, budzenie zainteresowań technicznych.

Grupa wiekowa: 3-latki

Obszar/blok tematyczny: Ciekawi mnie technika i konstruowanie Temat: Wielkanocne zwyczaje.

Cele operacyjne:

Dziecko:

 wykonuje proste prace łącząc różne materiały i tworząc kompozycję według własnego pomysłu;

 potrafi powiązać przyczynę ze skutkiem obserwując zmiany zachodzące w przedmiotach na skutek różnych działań;

 uczestniczy w zabawach ruchowych oraz muzycznych.

Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):

Dziecko:

 zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;

 grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;

 stara się łączyć przyczynę ze skutkiem, próbuje przewidywać, co się może zdarzyć;

 uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;

 dostrzega zmiany dynamiki, tempa oraz wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraża je pląsając lub tańcząc;

 wznosi konstrukcje z klocków i tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów (np. przyrodniczych), ma poczucie sprawstwa („potrafię to zrobić”), odczuwa radość z wykonanej pracy;

 liczy obiekty, rozróżnia błędne liczenie od poprawnego;

 potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach.

(2)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Treści kształcenia:

 kształtowanie umiejętności społecznych (uważne słuchanie dorosłych i dzieci, zgodna zabawa z innymi, rozumienie oraz wykonywanie prostych poleceń, zwracanie się do nauczyciela w razie potrzeby, porządkowanie po sobie miejsca zabawy);

 rozwijanie mowy (bogacenie słownictwa czynnego związanego ze świętami wielkanocnymi, posługiwanie się prostymi zdaniami, wyraźne mówienie);

 grupowanie obiektów, klasyfikowanie i przeliczanie (naklejanie według kolorów, przeliczanie);

 kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali oraz podczas spaceru;

 posługiwanie się w zabawie gestem i ruchem;

 rozwijanie sprawności manualnej poprzez wykonanie pracy z różnych materiałów, komponowanie według własnego pomysłu, doświadczenia z różnymi materiałami.

Opis sposobu realizacji:

Lp.

Część dnia aktywności dziecka

Przebieg zajęć

Uwagi

o realizacji, warunki pobudzające aktywność

dziecka 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie,

zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.

W kąciku tematycznym znajdują się jajka lub wydmuszki bądź pisanki wykonane różnymi technikami.

I. Zajęcia poranne

2. Pisanki:

obserwacja, swobodne wypowiedzi dzieci.

Jajka lub wydmuszki, farby, pędzel.

Nauczyciel (N) tłumaczy, czym są pisanki, pokazuje dzieciom, w jaki sposób one powstają - maluje wzory na jajku lub wydmuszce.

1. Świąteczne stroiki:

rozmowa z dziećmi na temat świątecznych ozdób, wykorzystanie pacynki lub kukiełki zajączka.

Wielkanocny koszyk z pisankami, palmą, kwiatami, baziami, barankiem itp.

N przy pomocy „zajączka”, który chce dowiedzieć się, co należy włożyć do świątecznego koszyka, zachęca dzieci do wypowiedzi.

II. Zajęcia dydaktyczne

2. Pisanka

malowanie farbami klejowymi szablonu pisanki, ozdabianie różnorodnymi materiałami.

Farby klejowe w różnych kolorach, szerokie pędzle, szablon pisanki dla każdego dziecka (załącznik nr 1), pokruszone skorupki jaj, bazie, pocięta włóczka w różnych kolorach, pasma marszczonej

(3)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

bibuły w kolorze zielonym.

N zachęca dzieci do wykonania pisanki przez pomalowanie jej farbą i ozdobienie według własnego pomysłu; dzieci mogą również przykleić trawę z bibuły.

3. Kurczątka:

zabawa rytmiczna: reagowanie na przerwę w muzyce.

Scenariusz zabawy (załącznik nr 2), utwór Taniec kurcząt w skorupkach lub grzechotka.

4. Wiosenny spacer:

podczas przechadzki dzieci próbują obserwować wiosenne rośliny wykorzystywane do świątecznych dekoracji.

Podczas spaceru N zachęca dzieci do obserwacji roślin (bazie, forsycja, wiosenne kwiaty, kwitnące drzewa itp.), które służą do świątecznych dekoracji; po powrocie dzielenie się wrażeniami ze spaceru, obserwacje w kąciku przyrody.

1. Wielkanocny kącik:

dostrzeganie i powiązanie przyczyny ze skutkiem

Jajka, pisanki, jajko rozbite, jajko ugotowane i obrane.

N zachęca dzieci do obejrzenia jajek i swobodnych wypowiedzi na temat sytuacji, którą zastały (dlaczego wcześniej jajka wyglądały inaczej, co się stało, jaka była przyczyna itd.).

2. Pisanki – kraszanki:

praca indywidualna, naklejanie pisanek w tym samym kolorze.

Plansza dla każdego dziecka przedstawiająca koszyk (załącznik nr 3), pisanki i kokardki wycięte z kolorowego papieru.

N. proponuje dzieciom, aby nakleiły pisanki takiego samego koloru, jak przymocowana do koszyka (załącznik nr 4). Chętne dzieci przeliczają pisanki znajdujące się w koszyku.

III. Zajęcia popołudniowe

3. Wielkanocne gry:

zabawy zgodne z zainteresowaniami dzieci.

Wykorzystanie multimediów:

załączniki nr 5,6,7,8.

Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.

(4)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Czas zajęć dydaktycznych w przypadku grupy dzieci 3-letnich nie powinien przekraczać 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: kierowania własną działalnością dziecka, ćwiczeń praktycznych.

Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.

Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.

Formy: praca indywidualna, zbiorowa.

Środki dydaktyczne:

pisanki wykonane różnymi technikami, jajka lub wydmuszki, pędzelek, farby, wielkanocny koszyk, bazie, skorupki jaj, włóczka w różnych kolorach, bibuła marszczona, farba klejowa w różnych kolorach, utwór Taniec kurcząt w skorupkach M. Musorgskiego, jajko rozbite, jajko ugotowane i obrane, układanki drewniane (Kura), odtwarzacz CD, komputer z dostępem do Internetu i głośnikami lub tablica multimedialna oraz pomoce dydaktyczne wyszczególnione poniżej zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

1. Pisanka – szablon do wydrukowania;

2. Kurczątka - scenariusz zabawy rytmicznej, autor: Urszula Bączek;

3. Koszyk – szablon do wydrukowania i wycięcia przez nauczyciela;

4. Pisanki i kokardki – materiał do wydrukowania i wycięcia przez nauczyciela;

5. Puzzle multimedialne - Wielkanocny zajączek;

6. Gra dydaktyczna Pisanki;

7. Kolorowanka multimedialna- Koszyk z pisankami;

8. Gra dydaktyczna memory – Wielkanoc.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego6. Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor:

 kształtowanie umiejętności społecznych (uważne słuchanie dorosłych i kolegów z grupy, zgodna zabawa z innymi, dzielenie się zabawkami, rozumienie oraz

zachęcenie dzieci do podejścia do tablicy, na której wyeksponowana jest sylweta dziecka (wycięta z szarego papieru) oraz kolorowe sylwety obrazujące poszczególne

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego1. Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć Autor:

Na końcu wkładają do koszyka włókna sizalu oraz wcześniej wykonane pisanki.

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor:

N zachęca dzieci do rozmowy, dzielenia się własnymi wrażeniami..