Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Urszula Bączek
Obszar podstawy programowej:
6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.
Grupa wiekowa: 4-latki
Obszar/blok tematyczny: Dbam o swoje bezpieczeństwo Temat: Nigdy się nie nudzę.
Cele operacyjne:
Dziecko:
rozumie i stara się przestrzegać zasad zgodnej, bezpiecznej zabawy w wybranych pomieszczeniach;
doskonali spostrzegawczość podczas odgadywania zagadek obrazkowych;
używa nożyczek do wycinania prostych figur zachowując zasady bezpieczeństwa;
dostrzega różne właściwości piasku (mokrego oraz suchego) podczas zabaw z piaskiem i wodą,;
potrafi prawidłowo przeliczyć 5 elementów, porównuje liczebność zbiorów używając określeń: tyle samo, więcej, mniej.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią oraz czego oczekują;
grzecznie zwraca się do innych w domu, w przedszkolu, na ulicy;
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;
grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;
uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;
próbuje samodzielnie oraz bezpiecznie organizować sobie czas wolny w przedszkolu i w domu; ma rozeznanie, gdzie można się bezpiecznie bawić, a gdzie nie;
umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych oraz przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji, a także form konstrukcyjnych;
wznosi konstrukcje z klocków, tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów (np. przyrodniczych), ma poczucie sprawstwa („potrafię to zrobić”), odczuwa radość z wykonanej pracy;
liczy obiekty; rozróżnia błędne liczenie od poprawnego;
potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać, a także zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach.
Treści kształcenia:
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
kształtowanie umiejętności społecznych (uważne słuchanie dorosłych i kolegów z grupy, dzielenie się zabawkami z innymi, zgodna zabawa, rozumienie oraz wykonywanie prostych poleceń, porządkowanie po sobie miejsca pracy);
wzbogacanie zasobu słownictwa i rozwijanie mowy przez rozmowy, wyraźne mówienie, swobodne wypowiedzi, stosowanie poprawnie form fleksyjnych rzeczowników oraz czasowników;
grupowanie, a także klasyfikowanie obiektów (podział zabawek według przeznaczenia, wyszukiwanie takich samych);
kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali i na powietrzu;
posługiwanie się w zabawie gestem oraz ruchem;
prawidłowe i bezpieczne używanie nożyczek podczas wycinania prostych elementów;
poznawanie właściwości różnych materiałów (pisaku mokrego oraz suchego) podczas zabaw konstrukcyjnych i manipulacyjnych, obserwowanie skutków wykonywanych czynności;
prawidłowe przeliczanie, porównywanie ilości.
Opis sposobu realizacji:
Lp.
Część dnia aktywności dziecka
Przebieg zajęć
Uwagi
o realizacji, warunki pobudzające aktywność
dziecka 1. Schodzenie się dzieci, przywitanie,
zabawy swobodne w kącikach zainteresowań, zabawy konstrukcyjne drewnianymi klockami.
W sali znajdują się rozłożone w nieładzie zabawki, przewrócone krzesło.
Nauczyciel (N) zachęca dzieci do obserwacji zaistniałej sytuacji.
I. Zajęcia poranne
2. Pan Bałagan:
segregowanie zabawek według przeznaczenia.
N tłumaczy dzieciom, że Pan Bałagan to taki chochlik, który nie lubi porządku i chętnie robi drobne dzieciom żarciki, trochę złośliwe: w ich zabawkach wprowadza nieład. Rozmowa na temat wyglądu sali, układanie zabawek na wybrane miejsce, porównanie miejsca zabawy po zrobieniu porządku, zwrócenie uwagi na to, że w posprzątanej sali można się bawić nie tylko przyjemnie, ale i bezpiecznie.
II. Zajęcia dydaktyczne
1. Nasze zabawki:
odgadywanie zagadek obrazkowych.
Materiały: tablica, magnesy, ilustracje (załącznik nr 1), biała kartka.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
N zawiesza na tablicy ilustracje zabawek. Następnie przysłania je kartką z wyciętym dowolnie fragmentem, przez który widać część ukrytej pod nią zabawki.
Zachęca dzieci do odgadnięcia nazwy zabawki.
Druga propozycja zabawy:
dzieci podzielone na małe grupy układają z puzzli ilustracje zabawek, nazywają je.
2. Domek dla lalek i autobus dla misia:
wycinanka z kolorowego papieru, bezpieczne posługiwanie się nożyczkami.
Materiały: gotowe elementy skopiowane na kolorowych kartkach (załącznik nr 2), nożyczki, klej, białe kartki formatu A4, kredki.
N proponuje dzieciom wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej domek dla lalek lub autobus. Dzieci wycinają poszczególne elementy, układają i naklejają na kartce, następnie mogą w dowolny sposób uzupełnić tło rysując trawę, drogę, chmury, drzewa.
3. Taniec zabawek:
zabawa ruchowa przy muzyce.
Materiały: utwór
A. K. Liadowa Boite a musique, odtwarzacz CD, scenariusz zabawy (załącznik nr 3).
4. Zabawy piaskiem:
wykorzystanie wody oraz różnych zabawek do piasku, bezpieczne posługiwanie się przyborami.
Materiały: kubki, naczynie z wodą, sitka, łopatki, grabki, foremki itp.
N zachęca do doświadczeń z wykorzystaniem wody i piasku - dzieci przesypują, przesiewają, lepią, porównują właściwości piasku suchego oraz mokrego.
III. Zajęcia popołudniowe
1. Policz nas!:
przeliczanie, porównywanie, używanie określeń: tyle samo, więcej, mniej.
Materiały: plansza dla każdego dziecka (załącznik nr 4), kredki.
N prosi dzieci o przeliczenie zabawek narysowanych na kartce i porównanie, których jest więcej, a których mniej lub
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
tyle samo (dzieci mogą przedmioty łączyć w pary).
2. Drewniane układanki:
zabawy klockami drewnianymi w postaci układanek.
Materiały: drewniane układanki przestrzenne 4, 6 - elementowe, klocki obrazkowe do układania dostępne w przedszkolu.
3. Zabawki w komputerze:
indywidualne zajęcia dzieci, możliwość skorzystania z różnych gier multimedialnych.
Załączniki nr 5, 6, 7, 8.
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: kierowania własną działalnością dziecka, ćwiczeń praktycznych.
Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
zabawki, nożyczki, klej, białe kartki formatu A4, magnesy, kredki, kubeczki, naczynie z wodą, sitka, łopatki, grabki, foremki itp., utwór A. K. Liadowa Boite a musique, odtwarzacz CD, drewniane układanki przestrzenne 4, 6 - elementowe, klocki obrazkowe do układania, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna oraz pomoce dydaktyczne wyszczególnione poniżej zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Nasze zabawki – ilustracje zabawek do zagadek obrazkowych;
2. Domek i autobus – zestaw elementów do wycinania;
3. Taniec zabawek – scenariusz zabawy ruchowej przy muzyce;
4. Zabawki – materiał do wydrukowania;
5. Lalka Zuzia – kolorowanka multimedialna;
6. Pajacyk – gra multimedialna typu Znajdź różnice;
7. Zabawki – multimedialna gra Memo;
8. Zabawa klockami - puzzle multimedialne.