• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć dla grupy zróżnicowanej wiekowo Autor: Katarzyna Walasek Obszar podstawy programowej:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć dla grupy zróżnicowanej wiekowo Autor: Katarzyna Walasek Obszar podstawy programowej:"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć dla grupy zróżnicowanej wiekowo

Autor: Katarzyna Walasek Obszar podstawy programowej:

3. Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.

Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki) Blok tematyczny: Mówię coraz ładniej i poprawniej Temat: Gimnastyka buzi i języka.

Cele operacyjne:

Dziecko:

3-latek 4-latek 5-latek

Potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać, a także zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach.

Wyraża emocje własne, nazywa i rozumie emocje innych osób.

W zrozumiały sposób mówi o swoich potrzebach oraz decyzjach.

Układa krótkie zdania, dzieli zdania na wyrazy, a wyrazy na sylaby; wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej.

Stara się łączyć przyczynę ze skutkiem; próbuje przewidywać, co się może zdarzyć.

Mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji.

Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym,

gramatycznym, fleksyjnym, składniowym.

Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):

Dziecko:

3-latek 4-latek 5-latek

Potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać, a także zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach.

Interesuje się urządzeniami technicznymi (np. używanymi w gospodarstwie domowym), próbuje rozumieć, jak one działają, zachowuje ostrożność przy korzystaniu z nich.

Grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne.

Słucha np. opowiadań, baśni i rozmawia na temat ich treści.

Uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty, formułuje dłuższe wypowiedzi na temat ważnych dla niego spraw.

W zrozumiały sposób mówi Układa krótkie zdania, dzieli zdania na wyrazy, a wyrazy na

(2)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

o swoich potrzebach oraz decyzjach.

sylaby; wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej.

Stara się łączyć przyczynę ze skutkiem, próbuje przewidywać, co się może zdarzyć.

Mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji.

Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym,

gramatycznym, fleksyjnym, składniowym.

Treści kształcenia:

 rozwijanie prawidłowej komunikacji werbalnej oraz mowy powiązanej z działaniem w trakcie zabaw usprawniających aparat mowy;

 bogacenie słownictwa dziecka podczas zabaw językowych i dźwiękonaśladowczych;

 kształtowanie poprawnego oddechu podczas mówienia oraz poprawnej artykulacji (ćwiczeniach na pionizację języka);

 kształtowanie głośnego i wyraźnego mówienia przy historyjkach obrazkowych;

 rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (rysunek);

 rozwijanie wrażliwości przestrzennej oraz wzrokowej w percepcji materiałów wizualnych;

 ćwiczenie sztuki autoprezentacji poprzez naśladownictwo ruchów i gestów nauczyciela;

 porównywanie liczebności tworzonych zbiorów;

 poznawanie zasad dbania o porządek w najbliższym otoczeniu, higiena pomieszczeń.

Opis sposobu realizacji:

Przebieg zajęć Lp. Część dnia

aktywności dziecka

3-latki/uwagi o realizacji

4-latki/uwagi o realizacji

5-latki/uwagi o realizacji 1. Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.

2. Echo:

zabawy językowe z wykorzystaniem ilustracji (załącznik nr 1). Dzieci powtarzają poszczególne frazy za nauczycielem (N). Trzylatki wyklaskują sylaby razem z dziećmi starszymi. Czterolatki i pięciolatki zamalowują kwadraciki.

3. Ułóż sztućce i kubeczki:

układanka multimedialna (załącznik nr 5).

I. Zajęcia poranne

4.Cichuteńko:

zabawa dźwiękonaśladowcza w ciche i głośne mówienie wyrazów zaproponowanych przez N, który powinien dobierać wyrazy trudniejsze w wymowie z głoskami: „s”, „z”, „c”, „dz”; „sz”, „ż”,

(3)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

„cz”, „dż”, np. nazwy zwierząt.

1. Jesteśmy autorami!:

zabawa indywidualna. Dzieci starsze opisują, co widzą na ilustracji (załącznik nr 2). Próbują do każdego przedmiotu wymyślić krótkie opowiadanie. Trzylatki mówią, co widzą na obrazkach, próbują określić kolor i kształt, kolorują.

2. Pojazdy:

praca indywidualna dzieci - podziel rytmicznie, pokoloruj (załącznik nr 3).

3. Środki lokomocji:

quiz - prezentacja multimedialna z dźwiękami (załącznik nr 6). Dzieci rozpoznają dźwięki. Za każdą prawidłową odpowiedź dziecko dostaje ilustrację przedstawiającą dany pojazd – zabawy matematyczne z wykorzystaniem rysunków, tworzenie zbiorów.

II. Zajęcia dydaktyczne

Przygotowanie do obiadu 1. Pan Humor w poszukiwaniu przyjaciela:

multimedialna gra – załącznik nr 7.

2. Humory:

zabawa grupowa. Dzieci opisują „humory” twarzy znajdujących się na ilustracji (załącznik nr 4). Próbują powiedzieć, dlaczego te postaci mają taki właśnie humor.

III. Zajęcia popołudniowe

3. Ułóż buzie od najszczęśliwszej do najsmutniejszej:

multimedialna gra – zabawa indywidualna – załącznik nr 8.

Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.

Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku.

Słowne: rozmowy, objaśnienia.

Percepcyjne: pokaz.

Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.

(4)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Środki dydaktyczne:

zdjęcia pojazdów (samolot, pociąg, samochód, rower, traktor), głośniki, sztućce, talerz, kubek, komputer lub tablica multimedialna oraz środki dydaktyczne, które można wykorzystać wzbogacając zajęcia z dziećmi, zamieszczone na portalu Scholaris:

1. Echo – materiał do wydrukowania;

2. Jesteśmy autorami! – ilustracje;

3. Pojazdy – materiał do wydrukowania;

4. Humory – materiał do wydrukowania;

5. Ułóż sztućce i kubeczki, dopasuj element do jego cienia – układanka multimedialna;

6. Środki lokomocji – prezentacja multimedialna z dźwiękami;

7. Pan Humor zmieniając po drodze pojazdy odwiedza przyjaciela – gra multimedialna typu labirynt;

8. Ułóż buzie od najszczęśliwszej do najsmutniejszej – gra multimedialna.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć Autor:

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np.

piórka, laski do ćwiczeń dla każdego dziecka, wstążka, flamastry, kredki, klej, przyrządy służące do obserwacji pogody lub ich zdjęcia (np. termometr,

 korzysta z urządzeń i sprzętów przeznaczonych dla najmłodszych dzieci podczas zabaw na powietrzu (posługuje się zabawkami na kółkach odpychając się nogami);.. 

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor:

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności

Do zabaw parateatralnych z użyciem stworzonej scenografii przydatne będą pacynki/kukiełki/lalki lub inne przedmioty, które dzieci wykonywały wcześniej lub które

N sam decyduje, z ilu elementów będą składać się przygotowane przez niego puzzle (zgodnie z możliwościami dzieci w danej grupie).. Chodzimy jak clown i wesołe