Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęcia dla grupy zróżnicowanej wiekowo (3,4,5 –latki) Autor: Maria Greń
Obszar podstawy programowej:
11.Pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń.
Grupa wiekowa: 3,4,5 - latki
Blok tematyczny: Obserwuję pogodę i podejmuję decyzje Temat: Prowadzimy kalendarz pogody.
Cele operacyjne:
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Posługuje się podstawowymi terminami z zakresu przyrody nieożywionej.
Rozumienie znaczenia symboli graficznych.
Posługuje się gestem i ruchem w zabawach ruchowych.
Dostrzega zmiany zachodzące w przyrodzie i towarzyszące im charakterystyczne zjawiska atmosferyczne.
Liczy głoski w słowach.
Wykaz nabywanych umiejętności ( ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Przejawia wrażliwość słuchową.
Rozumie znaczenie znaków i symboli graficznych.
Uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym.
Samodzielnie inicjuje zabawy zgodnie z własnymi pomysłami.
Rozpoznaje podstawowe zjawiska z zakresu przyrody nieożywionej.
Nazywa podstawowe zjawiska z zakresu przyrody nieożywionej.
Rozpoznaje, a także poprawnie nazywa często spotykane rośliny.
Interesuje się czytaniem.
Treści kształcenia:
uczestniczenie we wspólnych zabawach;
odpowiadanie na pytania;
ćwiczenia oddechowe połączone z ruchem ciała;
rytmiczne powtarzanie tekstów rymowanek;
rozpoznawanie przedmiotów za pomocą zmysłu dotyku;
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
obserwowanie środowiska przyrodniczego; zwracanie uwagi na dominującą kolorystykę, zmiany, jakie zachodzą w przyrodzie;
oglądanie kwitnących roślin, zwrócenie uwagi na zawarte w nich piękno;
przebywanie na świeżym powietrzu, uczestniczenie w spacerach, zabawach;
pomaganie młodszym, nieśmiałym;
wyszukiwanie takich samych przedmiotów, ilustracji, symboli graficznych;
liczenie głosek w słowach, układanie słów rozpoczynających się, kończących się daną głoską;
rysowanie litero podobnych szlaczków w liniaturze;
zwracanie uwagi na kalendarze, ich rolę w określaniu dni tygodnia, miesięcy;
nazywanie pór dnia: rano, południe, popołudnie, wieczór, noc;
odpowiednie stosowanie określeń: przedwczoraj, wczoraj, jutro, pojutrze;
poznawanie kalendarza pogody;
uczestniczenie w zabawach rytmicznych, ruchowych, pląsach przy muzyce;
reagowanie na zmiany tempa i dynamiki utworu;
poznawanie wybranych przyborów, narzędzi potrzebnych do obserwowania oraz badania otoczenia np. lornetek, lup, mikroskopów;
ubieranie się odpowiednio do warunków atmosferycznych występujących w danej porze roku (zapobieganie przegrzaniu czy zmarznięciu);
przebywanie na świeżym powietrzu; uczestniczenie w spacerach, zabawach i ćwiczeniach ruchowych.
Opis sposobu realizacji:
Przebieg zajęć Lp. Część dnia
aktywności dziecka
3-latki/uwagi o realizacji
4-latki/uwagi o realizacji
5-latki/uwagi o realizacji
1. Schodzenie się dzieci, przywitanie. Oglądanie kalendarzy i książek w kąciku tematycznym, dostosowanych do aktualnej tematyki zajęć, zwrócenie szczególnej uwagi na kalendarze, ich rolę w określaniu dni tygodnia, miesięcy. Swobodne wypowiedzi dzieci, rozbudzanie oraz rozwijanie ich zainteresowań.
2. Między nami, trzylatkami:
zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.
2. Już prawie piszemy!:
kreślenie znaków litero podobnych.
3. Wietrzyk:
zabawa ruchowa inspirowana muzyką – załącznik nr 6. Dzieci poruszają się w rytm muzyki, podczas zwolnienia tempa zatrzymują się, podnoszą ręce do góry i poruszają nimi niczym gałęzie drzewa na wietrze, przy czym głośno wydychają powietrze – szumią na wzór porywistego wiatru.
I. Zajęcia poranne
Przygotowanie do śniadania
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
1. Marcowe gotowanie:
słuchanie nagrania, które nauczyciel (N) ilustruje wykorzystując odpowiednie sylwety. Po wysłuchaniu dzieci wypowiadają się na temat aktualnej pogody; wyjaśniają co to jest „stacja pogody”, a także jakie przyrządy do mierzenia pogody się tam znajdują. Następnie dzieci umieszczają w kąciku tematycznym przedmioty ułatwiające obserwacje i pomiary (np. termometr, wiatromierz, barometr) lub w zdjęcia tych przyrządów.
Materiał: nagranie opowiadania – załącznik nr 8 bądź jego tekst – załącznik nr 1, sylwety – załączniki nr 2 i 3, przyrządy służące do obserwacji pogody lub ich zdjęcia (np. termometr, barometr, wiatromierz i inne, w zależności od możliwości ich zdobycia przez nauczyciela).
2. Piórka:
zabawa ruchowa. Dzieci dmuchają na piórka tak, aby nie opadło w trakcie zabawy, aż do zakończenia utworu.
Materiał: piórka, akompaniament muzyczny – załącznik nr 7.
3. Praca plastyczna, dzieci kolorują.
Materiał: załączniki nr 2 i 3, kredki.
3. Żółte słońce, biała chmura:
praca plastyczna. Dzieci kolorują. Następnie liczą głoski w słowach: burza, słońce, chmury, deszcz, wichura.
Materiał: załączniki nr 2 i 3, kredki.
4. Marcowy garniec:
manipulowanie szablonami. Dzieci segregują, układają poszczególne elementy, naklejają emblematy na garnek.
Materiał: szablony – załącznik nr 4, klej.
4. Marcowy garniec:
Manipulowanie. Dzieci liczą, łączą w pary, porównują liczbę poszczególnych
elementów, naklejają emblematy na garnek.
Materiał: załącznik nr 4, klej.
5. Jaka dziś pogoda?:
pobyt w ogrodzie przedszkolnym. Dzieci obserwują pogodę, sprawdzają kierunek i siłę wiatru przy pomocy własnoręcznie zrobionego wiatromierza (do laski do ćwiczeń przywiązują wstążkę).
II. Zajęcia dydaktyczne
Przygotowanie do obiadu 1. Deszczowe chmurki:
gra dydaktyczna multimedialna- załącznik nr 5.
III Zajęcia popołudniowe
2. Czarodziejski worek:
zabawa dydaktyczna. N wrzuca do worka kilka różnych przedmiotów.
Dzieci starają się je rozpoznać za pomocą zmysłu dotyku.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. Zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Czas zajęć dydaktycznych w przypadku grupy dzieci 3- letnich nie powinien przekraczać 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci mimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „ programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: samodzielnych doświadczeń, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych do wykonania.
Słowne: opowiadanie, objaśnienia i instrukcje.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
piórka, laski do ćwiczeń dla każdego dziecka, wstążka, flamastry, kredki, klej, przyrządy służące do obserwacji pogody lub ich zdjęcia (np. termometr, barometr, wiatromierz i inne, w zależności od możliwości ich zdobycie przez nauczyciela), worek z materiału oraz kilka znanych dzieciom przedmiotów oraz zabawek.
1. Marcowe gotowanie - tekst opowiadania, autor: Maria Greń;
2. Zjawiska atmosferyczne – szablony część 1;
3. Zjawiska atmosferyczne – szablony część 2;
4. Marcowy garniec - sylwety;
5. Deszczowe chmurki – gra multimedialna;
6. Wietrzyk – akompaniament do zabawy ruchowej;
7. Piórka - akompaniament do zabawy ruchowej;
8. Marcowe gotowanie – nagranie opowiadania.