Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć Autor: Marta Jaszczuk
Obszar podstawy programowej:
12. Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.
Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki)
Blok tematyczny: Szanuję rośliny i zwierzęta, interesuję się przyrodą Temat: Pracujemy w ogrodzie przedszkolnym.
Cele operacyjne:
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Rozpoznaje kwiaty, które były prezentowane na zajęciach.
Posługuje się gestem i ruchem w zabawach ruchowych.
Wypowiada się samorzutnie na temat oglądanych ilustracji kwiatów.
Układa puzzle według poziomu trudności dostosowanego do wieku.
Wymienia warunki potrzebne do wzrostu roślin (światło, temperatura, wilgotność).
Współpracuje z innymi dziećmi przy tworzeniu plakatu.
Podejmuje próby współpracy z innymi dziećmi. Współpracuje z innymi
dziećmi, udziela
potrzebującym pomocy.
Czyta sposobem globalnym wyrazy KWIAT, „podpisuje”
ilustracje przedstawiające kwiaty.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Przewiduje, w miarę swoich możliwości, jakie będą skutki czynności manipulacyjnych na przedmiotach (wnioskowanie o wprowadzanych i obserwowanych zmianach).
Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym.
Stara się łączyć przyczynę ze skutkiem, próbuje przewidywać, co się może zdarzyć.
Uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.
Umie wypowiadać się
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt oraz barwa) w postaci prostych kompozycji, a także form konstrukcyjnych.
Dysponuje sprawnością rąk i koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania, nauki pisania.
Wie, jakie warunki są potrzebne do wzrostu roślin (światło, temperatura, wilgotność).
Interesuje się czytaniem
oraz pisaniem; jest gotowe do nauki czytania i pisania.
Treści kształcenia:
znajomość wyglądu i nazw wybranych kwiatów oraz owadów;
rozwijanie zmysłu węchu, dzielenie się wrażeniami i spostrzeżeniami z obserwacji;
znajomość warunków potrzebnych roślinom do prawidłowego rozwoju;
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci oraz dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci i dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);
rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa);
kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali oraz na powietrzu;
rozwijanie sprawności manualnej poprzez wykonywanie prac plastycznych z użyciem farb;
rozumienie sensu informacji podanych w formie symboli (rysunek);
czytanie globalne.
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności dziecka
Przebieg zajęć 3-latki/uwagi
o realizacji
4-latki/uwagi o realizacji
5-latki/uwagi o realizacji I. Zajęcia
poranne
1.Schodzenie się dzieci. Zabawa na przywitanie - dzieci stoją w okręgu, nauczyciel (N) zwraca się do nich słowami: „Witam tych, którzy:
- lubią zapach kwiatów;
- mają ogród;
- wiedzą, jak wygląda tulipan”.
Dzieci, które czują się przywitane odmachują N.
Zabawy swobodne w kącikach zainteresowań. Zachęcanie dzieci do
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
podejścia do kącika książek, w którym znajduje się albumy poświęcone kwiatom oraz do oglądania i nazywania, podejmowania prób opisu kwiatów oraz owadów znajdujących się na ilustracjach. N może wykorzystać również prezentację multimedialną (załącznik nr 5), a także zagadki (załącznik nr 6).
2. Poranek:
zabawa ruchowa przy utworze Edvarda Griega Poranek. Dzieci poruszają się w rytm muzyki w sposób dowolny.
Przygotowanie do śniadania
II. Zajęcia dydaktyczne
1. Bukiet:
rozmowa na temat przyniesionych przez N kwiatów (np. tulipanów, róż, słoneczników). Dzieci wąchają kwiaty, porównują je, opisują ich wygląd.
2. Jesteśmy ogrodnikami:
prezentacja cebulki tulipana oraz tulipana rosnącego w doniczce.
Rozmowa na temat wymogów życiowych kwiatów. Następnie sadzenie cebulki tulipana i innych roślin w ogrodzie przedszkolnym.
Potrzebne materiały: cebulki tulipanów, sadzonki różnego rodzaju kwiatów, pazurki, konewka z wodą.
3. Dzieci, które wykazują zainteresowanie tematem mogą uczestniczyć w tworzeniu plakatu wspólnie z 5-latkami. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
3. Wymarzony ogród:
wykonywanie plakatu Potrzebne materiały:
brystol, farby.
4. Owady:
gra ruchowa przy utworze Lot trzmiela Nikołaja Rimskiego Korsakowa.
W trakcie jego trwania dzieci naśladują lot wybranego owada (np. motyla, trzmiela, osy, pszczoły), a gdy muzyka ustanie zatrzymują w wymyślnej pozie.
Przygotowanie do obiadu
III. Zajęcia popołudniowe
1. Ogród w przedszkolu:
aktywność własna dzieci – zabawy swobodne.
Poniższe propozycje można wykorzystać również przy aktywizacji starszych dzieci:
kolorowanka (również w wersji multimedialnej), puzzle, gra memo, gra Znajdź różnice.
Potrzebne materiały: załącznik nr 1, 2, 3, 7, 8.
1. Uczymy się czytać!:
Globalne czytanie wyrazu KWIAT.
Oglądanie przez dzieci zdjęć lub wycinków
z gazet
przedstawiających rośliny. Dzieci próbują samodzielnie
przyporządkować napis KWIAT (załącznik nr 4) do odpowiednych ilustracji.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
2. Rośliny:
układanie wcześniej wyciętych przez N puzzli – praca indywidualna:
- puzzle 6-cio elementowe (3-latki);
- puzzle 9-cio elementowe (4-latki);
- puzzle 12 elementowe (5-latki);.
3. Ruch to zdrowie!:
zabawy w ogrodzie przedszkolnym z wykorzystaniem urządzeń dostępnych na placu zabaw, gry orientacyjno- porządkowe z wykorzystaniem kolorowych szarf.
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku, czytanie globalne wg Glenna Domana.
Słowne: rozmowy, objaśnienia i instrukcje.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
albumy poświęcone kwiatom, żywe kwiaty (np. róże, tulipany, słoneczniki), sadzonki kwiatów, cebulka tulipana, pazurki, konewka, kartki, farby, pędzle, nagranie z utworem Edvarda Griega Poranek, nagranie z utworem Nikołaja Rimskiego Korsakowa Lot trzmiela, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Mój motyl - kolorowanka;
2. Motyl - puzzle 9-cio elementowe materiał do wycięcia przez nauczyciela;
3. Kwiaty - karty do gry w memo;
4. Kwiat – szablony do globalnego czytania;
5. Kwiaty – puzzle multimedialne;
6. Co to za kwiat? Zagadki - film;
7. Róża - kolorowanka multimedialna;
8. Bukiet - znajdź 6 różnic - gra multimedialna.