Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć Autor: Marta Jaszczuk
Obszar podstawy programowej:
12. Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.
Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki)
Blok tematyczny: Szanuję rośliny i zwierzęta, interesuję się przyrodą Temat: Tworzymy album przyrodniczy.
Cele operacyjne:
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Wykonuje stemple przy użyciu farb i zebranych samodzielnie liści.
Posługuje się gestem i ruchem w zabawach ruchowych.
Wypowiada się samorzutnie na temat oglądanych drzew oraz liści.
Klasyfikuje liście według podanej cechy.
Układa puzzle według poziomu trudności dostosowanego do wieku.
Rozpoznaje najczęściej występujące gatunki drzew w Polsce.
Projektuje i wykonuje okładkę do albumu przy użyciu farb i gąbki.
Czyta sposobem globalnym wyrazy LIŚĆ, „podpisuje”
ilustracje przedstawiające liście.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Przewiduje, w miarę swoich możliwości, jakie będą skutki czynności manipulacyjnych na przedmiotach (wnioskowanie o wprowadzanych i obserwowanych zmianach).
Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym.
Tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów (np. przyrodniczych), ma poczucie sprawstwa („potrafię to zrobić”), odczuwa radość z wykonanej pracy.
Uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.
Umie wypowiadać się
w różnych technikach plastycznych i przy użyciu
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt oraz barwa) w postaci prostych kompozycji, a także form konstrukcyjnych.
Dysponuje sprawnością rąk i koordynacją wzrokowo-ruchową
potrzebną do rysowania, wycinania, nauki pisania.
Interesuje się czytaniem
oraz pisaniem; jest gotowe do nauki czytania i pisania.
Treści kształcenia:
znajomość wyglądu najczęściej występujących drzew w Polsce oraz liści;
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);
rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa);
kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali i na powietrzu;
rozwijanie sprawności manualnej poprzez wykonywanie prac plastycznych z użyciem farb;
grupowanie obiektów, klasyfikowanie (klasyfikowanie liści zgodnie z podaną cechą);
czytanie globalne.
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności dziecka
Przebieg zajęć 3-latki/uwagi
o realizacji
4-latki/uwagi o realizacji
5-latki/uwagi o realizacji I. Zajęcia
poranne
1. Schodzenie się dzieci, przywitanie.
Zabawy swobodne w kącikach zainteresowań. N zachęca dzieci do podejścia do kącika książek, w którym znajdują się m.in. albumy poświęcone drzewom oraz do podejmowania prób opisu drzew znajdujących się na ilustracjach i żywnych liści znajdujących się w wazonach. Następnie N pokazuje dzieciom prezentację multimedialną Drzewa (załącznik nr 5), którą omawia – dzieci poznają najczęściej występujące w Polsce drzewa.
2. Jesienne liście:
urządzanie z aktywnym udziałem dzieci gazetki przedszkolnej. Dzieci wybierają spośród wcześniej przygotowanych przez N wycinków z gazet oraz zdjęć te, które przedstawiają jesienne liście. Następnie wybrane ilustracje są omawiane i przyczepiane na gazetkę.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Przygotowanie do śniadania
II. Zajęcia dydaktyczne
1. Jesienny spacer:
wyjście na spacer, przyglądanie się drzewom i liściom rosnącym w lesie lub parku. Badanie kory drzew i liści za pomocą lupy. Zbieranie liści.
2. Segregujemy liście:
rozmowa na temat zebranych podczas spaceru żywych liści. Dzieci klasyfikują liście według podanej cechy (np. koloru, wielkości, kształtu, gatunku drzewa).
3. Mój album:
tworzenie albumu przyrodniczego. Dzieci otrzymują bloki rysunkowe, które będą ich albumami. Następnie przygotowują stemple z liści – malują je farbami i odciskają na kartach albumu.
3. Mój album:
tworzenie albumu przyrodniczego. Dzieci odrysowują zebrane na spacerze liście; tworzą z nich stemple.
Następnie projektują i wykonują okładki do albumu (malowanie przy pomocy gąbki).
Przygotowanie do obiadu
III. Zajęcia
popołudniowe 1. Jesień w przedszkolu:
aktywność własna dzieci – zabawy swobodne.
Do wyboru różnorodne gry stolikowe i multimedialne. Możne je również wykorzystać do aktywizacji dzieci starszych.
Potrzebne materiały: Załącznik nr 3, 6, 7, 8.
1. Już czytamy!:
globalne czytanie wyrazu LIŚĆ (załącznik nr 4). Oglądanie przez dzieci zdjęć lub wycinków z gazet przedstawiających różnorodne dary natury.
„Podpisywanie”
ilustracji - .dzieci próbują samodzielnie przyporządkować napis liść do odpowiedniego obrazka.
2. Układamy puzzle:
układanie wcześniej wyciętych przez N puzzli – praca indywidualna (załącznik nr 1 i 2):
- puzzle 6-cio elementowe (3-latki);
- puzzle 9-cio elementowe (4-latki);
- puzzle 12 elementowe (5-latki);.
3. Ruch to zdrowie:
zabawy w ogrodzie przedszkolnym z wykorzystaniem urządzeń dostępnych na placu zabaw, gry orientacyjno- porządkowe z wykorzystaniem kolorowych szarf.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku, czytanie globalne wg Glenna Domana.
Słowne: rozmowy, objaśnienia i instrukcje.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
albumy poświęcone drzewom, liście, wycinki z gazet przedstawiające dary natury i liście, farby, bloki rysunkowe, gąbki, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Wierzba - puzzle 9-cio elementowe, materiał do wycięcia przez nauczyciela;
2. Gałązka - puzzle 12- to elementowe, materiał do wycięcia przez nauczyciela;
3. Żołędzie – materiał do wydrukowania przez nauczyciela;
4. Liść - szablony do globalnego czytania;
5. Drzewa - prezentacja multimedialna;
6. Drzewa liściaste – gra multimedialna Memory;
7. Liście – puzzle multimedialne;
8. Jesienny park - kolorowanka multimedialna.