Scenariusz zajęć dla grupy zróżnicowanej wiekowo.
Autor: Paulina Szmagier
Obszar podstawy programowej:
6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.
Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki) Obszar/blok tematyczny: Dbamy o swoje bezpieczeństwo Temat: Jestem ostrożny.
Cele operacyjne:
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Wie, że nie może samodzielnie przyjmować leków oraz dotykać środków chemicznych.
Klasyfikuje obiekty zgodnie z podanymi cechami jakościowymi – wielkość. Potrafi wskazać dużą i małą ilustrację.
Szereguje ilustracje od najmniejszej od największej.
Posługuje się gestem oraz ruchem w zabawach ruchowych.
Uczestniczy w zbiorowym śpiewie, zajęciach ruchowych.
Wypowiada się samorzutnie na temat zachowania bohatera historii przedstawionej przez nauczyciela.
Przykleja ilustracje w wybranym miejscu, koloruje.
Wycina po liniach prostych, przykleja ilustracje w odpowiednich miejscach, koloruje.
Podejmuje próby współpracy z innymi dziećmi. Współpracuje z innymi
dziećmi, udziela
potrzebującym pomocy.
Czyta sposobem globalnym wyrazy STOP, tak, nie.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym.
Wie, że nie może samodzielnie zażywać lekarstw i stosować środków chemicznych (np. środków czystości).
Rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków oraz często stosowanych oznaczeń i symboli, np. w przedszkolu, na ulicy, na dworcu.
Uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.
Odgrywa role w zabawach parateatralnych posługując się mową, mimiką, gestem, ruchem, umie posługiwać się rekwizytami (np. maską);
Dysponuje sprawnością rąk i koordynacją wzrokowo-ruchową
potrzebną do rysowania, wycinania, nauki pisania.
Potrafi uważnie patrzeć
(organizuje pole
spostrzeżeniowe), aby rozpoznać, a także zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach.
Interesuje się czytaniem
oraz pisaniem; jest gotowe do nauki czytania i pisania.
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestnictwo w tworzeniu kącika przyrody, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób, tańce w parze i kręgu);
rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego oraz biernego, wyszukiwanie takich samych ilustracji, śpiewanie piosenki);
odczytywanie i rozumienie symboli;
szeregowanie obiektów wg wielkości, przeliczanie;
kształtowanie sprawności fizycznej (uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali oraz na powietrzu, posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem, ruchem);
rozwijanie sprawności manualnej;
czytanie globalne.
Opis sposobu realizacji:
Przebieg zajęć Lp. Część dnia
aktywności dziecka
3-latki/uwagi o realizacji
4-latki/uwagi o realizacji
5-latki/uwagi o realizacji 1.Schodzenie się dzieci. Zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.
Umieszczenie w widocznym miejscu ilustracji z symbolem oznaczającym STOP (załącznik nr 1).
I. Zajęcia poranne
2. Tutaj parzy!:
zabawa orientacyjno-porządkowa, zapoznanie dzieci z symbolem i znaczeniem znaku STOP. Dzieci biegają swobodnie po sali. Gdy nauczyciel(N) stanie w danym miejscu w sali i pokaże znak STOP, dzieci uciekają w inne miejsce, ponieważ w tym miejscu „parzy” - nie jest ono bezpieczne.
II. Zajęcia 1. Uważaj misiu!:
zaproszenie dzieci do wspólnego obejrzenia prezentacji multimedialnej (załącznik nr 7). N przedstawia dzieciom prezentację komentując poszczególne slajdy, zadając pytania np. „Dlaczego Krzyś nie powinien dotykać leków/ środków chemicznych?”, „Co mogłoby się stać gdyby rodzice nie przyszli w odpowiednim momencie?”, „Kto może używać środków chemicznych?”, „Kto podaje dzieciom leki?”.
2. Tego nie dotykam!:
umieszczenie w widocznym miejscu ilustracji środków, które są dla dzieci niebezpieczne, omówienie ich (załącznik nr )1.
3. Mniejszy – większy:
zabawa dydaktyczna. Wyszukiwanie w sali przedmiotów, które różnią się od siebie tylko wielkością (np. mała i duża piłka, mały i duży klocek).
Przeliczanie znalezionych przedmiotów (zgodnie z indywidualnymi możliwościami dzieci).
4. Tylko duży miś!:
kolorowanie szablonu
(załącznik nr 4a) dla dzieci, które wykazują chęć dalszego
uczestnictwa w zajęciach, pozostałe wracają do swobodnej aktywności
zabawowej.
4. Rodzina misiów:
układanie misiów od najmniejszego do największego,
kolorowanie (załącznik 4b).
4. Rodzina misiów:
szeregowanie misiów od najmniejszego do największego,
wycinanie, przyklejanie, kolorowanie (załącznik nr 4 c).
dydaktyczne
5. Mój bezpieczny świat:
słuchanie i próba nauki piosenki (załącznik nr 10). Zabawy ruchowe ze śpiewem, np. poruszanie się w rytm melodii, taniec w parach, ilustrowanie treści piosenki ruchem (tekst piosenki – załącznik nr 6), naśladowanie gestów i ruchów N.
1. Aktywność własna dzieci – zabawy swobodne.
1. Tak czy nie?:
globalne czytanie wyrazu STOP.
Określanie, kiedy zachowanie misia jest dobre, a kiedy zagraża jego bezpieczeństwu.
Przyklejanie pod ilustracjami napisów
„Tak” (przedmioty bezpieczne)
i „Nie” (przedmioty niebezpieczne) - załącznik nr 5.
III. Zajęcia popołudniowe
2. Składanki – układanki:
układanie puzzli obrazkowych (załącznik nr 2) lub multimedialnych
(załącznik nr 9).
3. Plastusiowo:
lepienie z plasteliny (młodsze dzieci mogą lepić misia, a starsze całą scenkę, np. miś je zupę).
4. Mój kolorowy świat:
kolorowanka w wersji klasycznej (załącznik nr 3) lub multimedialnej (załącznik nr 8).
5. Misiowe gry:
zabawy w ogrodzie przedszkolnym z wykorzystaniem urządzeń dostępnych na placu zabaw (np. znana już dzieciom zabawa Tutaj parzy).
Zabawy z użyciem obręczy, szarf, pachołków, piłek np.:
zabawa orientacyjno-porządkowa Misie, do domu! – dzieci biegają swobodnie, na znak N każdy szuka sobie domu – obręczy;
bieg z piłką slalomem między pachołkami;
podział dzieci na drużyny (każda ma inny kolor szarf); dzieci słuchają uważnie i reagują na polecenia N, np.: misie w zielonych koszulkach(zielone szarfy) podskakują dwa razy, misie w żółtych koszulkach stają na jednej (prawej/lewej) nodze itp.
N prosi dzieci by pomogły mu w przygotowaniu miejsca do zabawy, a po skończonych zajęciach w uporządkowaniu sprzętów.
Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku, czytanie globalne wg Glenna Domana, elementy gimnastyki A. i M. Kniessów.
Słowne: rozmowy, objaśnienia i instrukcje.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
kredki, nożyczki, klej, arkusz papieru formatu A 4 dla każdego dziecka, plastelina, zabawki małe i duże znajdujące się w sali przedszkolnej (np. klocki, piłki itp.), szarfy, piłki, pachołki, obręcze, odtwarzacz płyt CD, komputer z dostępem do Internetu lub tablica multimedialna oraz środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Tego nie dotykam! – ilustracje;
2. Puzzle obrazkowe Jestem samodzielny – materiał do rozcięcia i naklejenia:
a. Puzzle 4 - elementowe dla dzieci 3-letnich;
b. Puzzle 6 - elementowe dla dzieci 4-letnich;
c. Puzzle 9 - elementowe dla dzieci 5-letnich;
3. Kolorowanka Mama, tata i ja;
4. Misiowa rodzina -– materiał do wycięcia, naklejenia i pokolorowania;
5. Tak czy nie? – materiał do wydrukowania;
6. Tekst i zapis nutowy piosenki Mój bezpieczny świat;
7. Prezentacja multimedialna Uważaj misiu!;
8. Kolorowanka multimedialna Chory miś;
9. a) i b)Puzzle multimedialne W samą porę!;
10. Piosenka Mój bezpieczny świat - nagranie.