• Nie Znaleziono Wyników

(1)Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Renata Madzia Obszar podstawy programowej: 10

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "(1)Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Renata Madzia Obszar podstawy programowej: 10"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Renata Madzia

Obszar podstawy programowej:

10. Wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci poprzez zabawy konstrukcyjne, budzenie zainteresowań technicznych.

Grupa wiekowa: 3-latki

Blok tematyczny: Ciekawi mnie technika i konstruowanie Temat: Podróż dookoła świata.

Cele operacyjne:

Dziecko:

 próbuje bawić się zgodnie z innymi dziećmi;

 kojarzy prawidłowo nazwę z przedmiotem i używa jej w wypowiedzi;

 korzysta z urządzeń i sprzętów przeznaczonych dla najmłodszych dzieci podczas zabaw na powietrzu (posługuje się zabawkami na kółkach odpychając się nogami);

 porusza się w grupie doskonaląc orientację oraz przestrzegając określonych zasad.

Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):

Dziecko:

 przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;

 zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;

 uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;

 odgrywa role w zabawach parateatralnych posługując się mową, mimiką, gestem i ruchem, umie posługiwać się rekwizytami (np. maską);

 wznosi konstrukcje z klocków, tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów (np. przyrodniczych), ma poczucie sprawstwa („potrafię to zrobić”), odczuwa radość z wykonanej pracy;

 rozróżnia stronę lewą i prawą, określa kierunki, ustala położenie obiektów w stosunku do własnej osoby, a także w odniesieniu do innych przedmiotów;

 rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków oraz często stosowanych oznaczeń i symboli, np. w przedszkolu, na ulicy, na dworcu.

Treści kształcenia:

 kształtowanie umiejętności społecznych - zgodna zabawa z innymi, rozumienie prawa innych do zabawy tymi samymi zabawkami, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, wykonywanie prostych poleceń;

(2)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 uczestniczy w zabawach kształcących aparat głosowy i doskonalący prawidłową wymowę głosek;

 kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali i na powietrzu;

 posługiwanie się w zabawie gestem oraz ruchem;

 nabywanie doświadczeń w projektowaniu i planowaniu działań podczas zabaw konstrukcyjnych;

 kształtowanie orientacji w przestrzeni, posługiwanie się pojęciami: „na”, „w”, „pod”;

 doskonalenie percepcji wzrokowej poprzez stosowanie umownych oznaczeń zapisanych w formie symboli.

Opis sposobu realizacji:

Lp.

Część dnia aktywności dziecka

Przebieg zajęć

Uwagi

o realizacji, warunki pobudzające aktywność

dziecka 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie,

zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.

Nauczyciel (N) uruchamia elektryczny pociąg poruszający się po torze kolejowym.

Zaprasza dzieci do obserwacji i swobodnych wypowiedzi.

2. Tor kolejowy:

rozmowa na temat wyglądu pociągu, nazwanie jego poszczególnych części (wagon, lokomotywa, koła).

Na gazetce lub tablicy magnetycznej przedstawiony jest pociąg, którego wagony oklejone są ilustracjami przedstawiającymi zabawki lub

sylwety postaci

(np. baśniowych), wyciętych

z czasopism.

N (w czapce konduktora) zachęca dzieci do wypowiadania się na temat pojazdu i pasażerów oraz pracowników pociągu.

I. Zajęcia poranne

3. Pociąg krasnoludków:

zabawa ruchowa z piosenką Pociąg krasnoludków, autorzy: A. Koszewski, A. Sikorski.

N śpiewa piosenkę, zainteresowane dzieci ustawiają się rzędem, następnie odtwarzają gestem i ruchem tekst piosenki.

II. Zajęcia dydaktyczne

1. Co to za pojazd?:

rozwiązanie zagadek. Krótka rozmowa na temat różnorodnych pojazdów i sposobach ich wykorzystania.

N. prosi o rozwiązanie zagadek. Po odgadnięciu każdej z nich prezentuje zdjęcie (lub ilustrację wyciętą z czasopism) pojazdów, które są rozwiązaniem łamigłówek.

Tekst zagadek – załącznik nr 1,

(3)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

prezentacja multimedialna- załącznik nr 7.

2. Pociąg:

wykonanie wagonów z pudełek. Dzieci pokrywają ściany masą trocinową, następnie łączą wszystkie wagony, tworząc w ten sposób pociąg. Każde dziecko umieszcza na ścianie wykonanego przez siebie wagonu emblemat, a do jego środka wkłada ulubioną zabawkę. Uporządkowanie miejsc pracy.

Pudełka, masa trocinowa (farba klejowa połączona z trocinami) w różnych kolorach, pędzle płaskie, emblematy, zabawki.

N proponuje dzieciom wykonanie pociągu poprzez pokrycie pudełek masą trocinową. Następnie w wyznaczonym miejscu dzieci układają wagony tworząc pociąg, do którego wkładają swoje ulubione zabawki.

3. Podróż koleją:

gra orientacyjno-porządkowa z ćwiczeniami ortofonicznymi.

N gra na grzechotce (raz wolno, raz szybko). Dzieci ustawione w dwóch rzędach tworzą pociąg naśladując odgłos pojazdu na głoskach czu, czu, czu.

4. Mój pociąg:

uzupełnianie ilustracji przez doklejanie brakujących elementów.

Plansza dla każdego dziecka (załączniki nr 2 i 3) oraz elementy do naklejania:

kolorowe prostokąty o wymiarach 2,5 x 4 cm i koła o średnicy 1,5 cm – doklejane do lokomotywy, a także koła o średnicy 2 cm naklejane na planszę z wagonami (załącznik nr 4).

1. Jesteśmy konstruktorami!:

budowanie z klocków konstrukcyjnych.

Dzieci budują pojazdy wedle własnej inwencji.

Klocki konstrukcyjne umożliwiające wykonanie prostych pojazdów.

2. Wagonik:

praca indywidualna. Stosowanie i rozumienie pojęć dotyczących położenia przedmiotów w przestrzeni (na, pod). N zachęca dzieci do naklejenia kół pod wagonem, a kolorowych sylwet przedstawiających zabawki i/ lub ludzi, baśniowych postaci na wagonie. Następnie dzieci bawią się indywidualnie, np. korzystając z gier multimedialnych.

Plansza (załącznik nr 4), kilka kolorowych kół dla każdego

dziecka, wycięte

z czasopism sylwety zabawek, ludzi itp., załączniki nr 5,6,8.

III. Zajęcia popołudniowe

3. Ruch to zdrowie:

pobyt w ogrodzie przedszkolnym –

Urządzenia dostępne na placu zabaw, wykorzystanie roweru

(4)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

wykorzystanie urządzeń ogrodowych do swobodnej zabawy w pojazdy.

np. Góralka - zabawki do odpychania się nogami.

Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.

Czas zajęć dydaktycznych w przypadku grupy dzieci 3-letnich nie powinien przekraczać 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: kierowania własną działalnością dziecka, ćwiczeń praktycznych.

Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy, piosenka, zagadki.

Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.

Formy: praca indywidualna, z całą grupą.

Środki dydaktyczne:

kolejka elektryczna, czapka konduktora, ilustracje przedstawiające zabawki oraz postaci wycięte z czasopism, piosenka Pociąg krasnoludków w: Kalendarz muzyczny w przedszkolu, A. Koszewski, A. Sikorski, pudełka, farba klejowa w różnych kolorach, trociny, szerokie pędzle, emblematy, grzechotka, wycięte kolorowe koła, klocki konstrukcyjne, rower Góralek, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna oraz pomoce dydaktyczne wyszczególnione poniżej zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

1. Znasz ten pojazd? - teksty zagadek;

2. Mój pociąg. Cz. I - plansza przedstawiająca wagony, materiał do wydrukowania;

3. Mój pociąg. Cz. II - plansza przedstawiająca lokomotywę, materiał do wydrukowania;

4. Wagonik- materiał do wydrukowania;

5. Na dworcu – kolorowanka multimedialna;

6. Lokomotywa – kolorowanka multimedialna;

7. Co to za pojazd? – prezentacja multimedialna;

8. Wagoniki – gra memory.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego6. Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor:

 obdarza uwagą dzieci oraz dorosłych, aby rozumieć to, co mówią, a także czego oczekują; grzecznie zwraca się do innych osób w domu, w przedszkolu, na ulicy;.. 

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć Autor:

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np.

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor:

N zachęca dzieci do rozmowy, dzielenia się własnymi wrażeniami..