• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć dla 4-latków Autorka: Katarzyna Walasek Obszar podstawy programowej:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć dla 4-latków Autorka: Katarzyna Walasek Obszar podstawy programowej:"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć dla 4-latków Autorka: Katarzyna Walasek

Obszar podstawy programowej:

7. Wychowanie przez sztukę – dziecko widzem i aktorem Grupa wiekowa: 4-latki

Obszar/blok tematyczny: Jestem twórcą teatru, widzem i aktorem Temat: Spotkania ze sztuką.

Cele operacyjne:

Dziecko:

 uczestniczy w tworzeniu scenografii do przedszkolnego teatrzyku;

 rozumie sens informacji podanych w formie symboli;

 klasyfikuje obiekty zgodnie z podanymi cechami (np. wielkość i kolor), próbuje je przeliczać (zakres do 3 lub większy, zgodnie z indywidualnymi możliwościami).

Wykaz rozwijanych i nabywanych umiejętności, ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole:

Dziecko:

 wie, jak należy się zachować na uroczystościach artystycznych, np. na koncercie, festynie, przedstawieniu, w teatrze, kinie;

 wznosi konstrukcje z klocków, tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów (np. przyrodniczych), ma poczucie sprawstwa („potrafię to zrobić”), odczuwa radość z wykonanej pracy;

 odgrywa role w zabawach parateatralnych posługując się mową, mimiką, gestem, ruchem; umie posługiwać się rekwizytami (np. maską);

 umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych oraz przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji, a także form konstrukcyjnych;

 uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;

 grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;

 dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania.

(2)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Treści kształcenia:

 poznawanie różnorodnych materiałów i technik plastycznych oraz sposobów ich wykorzystywania;

 wyrażanie siebie poprzez działalność artystyczną (tworzenie scenografii);

 rozwijanie umiejętności przestrzegania reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (współpraca w zabawach i w sytuacjach zadaniowych – wspólnie z innymi dziećmi wykonywanie scenografii do przedszkolnego teatrzyku);

 poznawanie zasad zachowania się oraz uczestnictwa w koncertach, a także przedstawieniach;

 kształtowanie orientacji przestrzennej (projektowanie);

 rozwijanie sprawności manualnej poprzez tworzenie i wykorzystanie periaktów teatralnych w scenografii;

 poznawanie pogody oraz jej elementów na przykładzie periaktów teatralnych imitujących drzewa o różnej porze roku;

 rozwijanie prawidłowej komunikacji werbalnej, mowy powiązanej z działaniem, bogacenie słownictwa dziecka;

 pozwijanie wrażliwości przestrzennej i wzrokowej w zabawach ruchowych;

 poznawanie zasad dbania o porządek w najbliższym otoczeniu; higiena pomieszczeń.

Opis sposobu realizacji:

Lp. Część dnia aktywności

dziecka

Przebieg zajęć Warunki pobudzające aktywność/uwagi o realizacji

1.Schodzenie się dzieci, przywitanie; zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.

Materiał do wydrukowania nr 1 i 3.

W wybranym miejscu sali znajduje się

„czarodziejska skrzynia” (tekturowy karton, pojemnik, itp.). Nauczyciel (N) pokazuje dzieciom ilustrację przedstawiającą teatr oraz kilka przykładów periaktów teatralnych;

nawiązuje rozmowę o teatrze i jego funkcji. N informuje, że podczas zajęć dzieci będą wykonywały scenografię do przedstawienia.

I. Zajęcia poranne

2. Dzieci na widowni:

Dzieci kolorują ilustrację, następnie liczą osoby zgromadzone na widowni.

Materiał do wydrukowania nr 1.

Każde dziecko otrzymuje ilustrację przedstawiającą spektakl teatralny. Dzieci pokazują na obrazku, gdzie są widzowie,

(3)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

N rozmawia z dziećmi o zasadach zachowania się w teatrze, na koncertach.

aktorzy, nazywają scenę i widownię.

3. Robimy scenografię teatralną:

Dzieci składają z pomocą N duży karton w taki sposób, aby przypominał mały teatr.

N wycina nożykiem otwór w kartonie – symboliczną scenę. Dzieci wspomagają (na miarę możliwości) działania N.

Przebieg projektowania scenografii odbywa się pod kierunkiem N, który czuwa, aby scenografia była stabilna i dobrze sklejona. W niektórych czynnościach N wyręcza dzieci, np.

dokładne sklejanie taśmą samoprzylepną ścian.

1. Domek, pałac, wieża:

zabawa indywidualna. Dzieci

wykonują elementy

scenografii: wybierają jeden z szablonów (pałac, wieża, domek, drzewo, choinka), samodzielnie kolorują, następnie wycinają z pomocą N szablon, przyklejają jako element scenografii teatralnej.

Szablony - materiały do wydrukowania, przykładowe zdjęcie scenografii wykonanej przez dzieci z jednego z przedszkoli poznańskich (materiały do wydrukowania).

Przyklejanie szablonów do kartonowej scenografii klejem typu wikol.

II. Zajęcia dydaktyczne

2. Małe teatralne periakty:

praca indywidualna. Dzieci przygotowują przestrzenną dekorację teatralną.

Szablon i zdjęcia periaktów – materiał do wydrukowania nr 3 - jeden szablon służy do pokolorowania, drugi umożliwia wypełnienie każdej ściany periaktu dowolnym rysunkiem. Z teatralnych periaktów można przygotować również przestrzenne drzewa (przykłady w materiałach do wydrukowania).

Przygotowane periakty dzieci doklejają jako elementy do scenografii.

Periakty wykonuje się składając kartkę A4 na 3 równe części, które zagina się do środka i skleja ze sobą tak, aby powstał graniastosłup o podstawie trójkąta.

N demonstruje sposób zaginania dzieciom.

(4)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

3. Zabawa w teatr:

Wykorzystanie stworzonej scenografii np. do zabaw

tematycznych bądź

swobodnych; dzieci wcielają się w role.

Do zabaw parateatralnych z użyciem stworzonej scenografii przydatne będą pacynki/kukiełki/lalki lub inne przedmioty, które dzieci wykonywały wcześniej lub które znajdują się w przedszkolu. Do zabawy można wykorzystać także zabawki, np. misie i lalki lub samodzielnie wykonane ludziki z plasteliny, kasztanów i innych materiałów.

III. Zajęcia popołudniowe

Propozycje indywidualne dla zainteresowanych dzieci:

1. Gdzie znajdziemy scenę prezentacja multimedialna.

2. Drzewa w różnych porach roku:

dopasuj kolor liści.

3. Puzzle Ludziki z plasteliny.

4. Kolorowanka Pałac 5.Kolorowanka wieża z klocków

6. Drzewa:

zabawa ruchowa.

Multimedia nr 7.

Dziecko wskazuje scenę na kolejnych slajdach prezentacji.

Materiały do wydrukowania nr 4.

Multimedia nr 5.

Multimedia nr 6.

Multimedia nr 8.

N dobiera treść zabawy do tematyki zajęć, np. drzewa kołyszą się na scenie, drzewa ustawiają się na scenie, dekoracja z drzew zniszczyła się.

Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.

Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

(5)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: ćwiczeń praktycznych.

Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.

Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.

Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.

Środki dydaktyczne:

karton (im większy, tym lepiej - karton ze zdjęcia miał rozmiary 2 m x 2 m); nożyk dla N do wycięcia okna dla teatrzyku; bibuła zielona i niebieska (mogą być różne odcienie), nożyczki, klej typu wikol, pędzel do nakładania kleju na dekoracje, papier biały i kolorowy (zielony, brązowy) do wykonania periaktów - drzew; kredki, nożyczki dla każdego dziecka, komputer, głośniki, drukarka, środki dydaktyczne, które można wykorzystać wzbogacając zajęcia z dziećmi, zamieszczone na portalu Scholaris:

1. Dzieci na widowni - materiał do wydrukowania;

2. Domek, pałac, wieża - szablony do scenografii teatralnej oraz zdjęcia scenografii;

3. Małe periakty teatralne – szablon: 3 wersje oraz zdjęcia scenografii;

4. Drzewa w różnych porach roku – dopasuj liście – wzór;

5. Ludziki z plasteliny – puzzle multimedialne;

6. Kolorowanka multimedialna - Pałac;

7. Prezentacja multimedialna - Gdzie znajdziemy scenę;

8. Kolorowanka - Wieża z klocków.

Cytaty

Powiązane dokumenty

 znajomość wyglądu wybranych znaków drogowych, orientowanie się w wybranych aspektach bezpiecznego poruszania się po drodze;..  grupowanie obiektów,

małe lusterka dla każdego dziecka, parawan lustrzany lub lustro, ilustracje przedstawiające twarze dzieci wyrażające różne emocje, zdjęcia każdego dziecka

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego1. Scenariusz zajęć dla 3-latków Autorka:

Materiał: papierowe talerze, plastikowe kubki, łyżki, widelce, noże, serwetki, obrusy, stożkowe czapeczki, wazon, kwiaty oraz inne elementy dekoracji stołu i sali.

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor:

Naklejanie materiałów przyrodniczych (zasuszone liście, suche trawy, łuski szyszek, łupiny orzechów włoskich) na pudełka tekturowe, wyeksponowanie skrzyni w