• Nie Znaleziono Wyników

rozumie wpływ głównych czynników klimatotwórczych na klimat

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "rozumie wpływ głównych czynników klimatotwórczych na klimat"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ LEKCJI

GEOGRAFIA III ETAP EDUKACYJNY Temat: Czynniki klimatotwórcze.

TREŚCI KSZTAŁCENIA

3.1.: uczeń charakteryzuje wpływ głównych czynników klimatotwórczych na klimat.

CELE ZOPERACJONALIZOWANE:

Uczeń:

 rozumie pojęcia: pogoda i klimat,

 rozumie, czym zajmuje się meteorologia,

 zna główne czynniki klimatotwórcze,

 rozumie wpływ głównych czynników klimatotwórczych na klimat.

1

(2)

NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:

Uczeń:

 potrafi wymienić i omówić główne czynniki kształtujące klimat,

 potrafi wyjaśnić dobową zmienność pogody,

 potrafi wyjaśnić zmienność pogody w cyklu rocznym.

Etapy

lekcji Przedmiot

nauczania Kompetencje

kluczowe Przebieg zajęć Środki

dydaktycz ne

Metody nauczani

a

Formy pracy

Etap

wstępny Geografia, wiedza o społeczeńst wie

porozumiewani e się w języku ojczystym, umiejętność uczenia się

Nauczyciel pyta, czym różni się pogoda od klimatu. Uczniowie odpowiadają, nauczyciel komentuje odpowiedzi. Pyta, w jakim klimacie uczniowie najchętniej spędziliby najbliższe wakacje. Pyta, jakie czynniki klimatotwórcze mają wpływ na ich wybór (wymienia kilka podstawowych).

atlasy,

mapy pogadank

a, praca w grupach, ćwiczenia, opis

indywidualna i zbiorowa, praca w grupach

Etap realizacji

Geografia, wiedza o społeczeńst wie

porozumiewani e się w języku ojczystym, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się

Nauczyciel wypisuje na tablicy następujące czynniki klimatotwórcze: szerokość geograficzna, oświetlenie Ziemi, odległość od mórz i oceanów, prądy morskie, ukształtowanie powierzchni, wysokość nad poziomem morza, szata roślinna. Wykorzystuje prezentację multimedialną (zasób nr 2), by omówić wpływ tych czynników na klimat. Następnie dzieli uczniów na kilka grup (w zależności od liczności klasy). Każdej grupie przydziela jedno charakterystyczne miejsce w Europie (np. Mont

podręcznik, atlasy, mapy, szkolny słownik, plansze, zdjęcia, Załącznik 1,

prezentacja multimedial

pogadank a, wykład, praca w grupach, ćwiczenia, opis

praca w grupach indywidualna i zbiorowa, praca w grupach metodą aktywizującą uczniów

2

(3)

Blanc, Saint-Tropez, Petersburg, Madryt, Londyn itp.), a następnie prosi, by uczniowie, korzystając z dostępnych pomocy (np.

Internetu, atlasu itp.) uzupełnili tabelę z Załącznika 1. Następnie prosi przedstawiciela z każdej z grup o odczytanie wyników pracy.

Nauczyciel komentuje pracę uczniów.

Nauczyciel omawia procesy klimatyczne, takiej jak: obieg ciepła, obieg wilgoci i cyrkulacja atmosferyczna.

ne (zasób nr 2)

Etap podsum owujący

Geografia, wiedza o społeczeńst wie

porozumiewani e się w języku ojczystym, kompetencje matematyczne, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się

Nauczyciel podsumowuje zajęcia. Wykorzystuje film (zasób nr 1), by pokazać kilka ekstremalnych zjawisk pogodowych.

film (zasób

nr 1) pogadank

a, praca w grupach, ćwiczenia, opis

praca w grupach indywidualna i zbiorowa

3

(4)

KARTA PRACY UCZNIA Załącznik 1.

Uzupełnij poniższą tabelę dla zadanego miejsca w Europie. Następnie zastanów się, w jaki sposób czynniki klimatotwórcze wpływają na klimat tego miejsca.

odległość od mórz i oceanów

oświetlenie Ziemi

prądy morskie

szata roślinna

szerokość geograficzna

ukształtowanie powierzchni

wysokość nad poziomem morza.

4

Cytaty

Powiązane dokumenty

porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje matematyczne, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się. Nauczyciel ocenia pracę uczniów i zadaje

Porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczoś

Porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo- techniczne, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje

Porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczoś

Porozumiewanie się w języku ojczystym, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczość. Nauczyciel przedstawia

porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie. Nauczyciel, wspierając się

Porozumiewanie się w języku ojczystym kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i

a porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo- techniczne, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się. Nauczyciel