SCENARIUSZ LEKCJI IV ETAP EDUKACYJNY
Temat: Eksploatacja surowców mineralnych i zasobów naturalnych oraz jej skutki.
TREŚCI KSZTAŁCENIA
Geografia, 3.1: [Uczeń] formułuje problemy wynikające z eksploatowania zasobów odnawialnych i nieodnawialnych; potrafi przewidzieć przyrodnicze i poza-przyrodnicze przyczyny i skutki zakłóceń równowagi ekologicznej.
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:
Uczeń:
przyporządkowuje zasoby przyrody do właściwych grup,
wykazuje współzależność między elementami środowiska przyrodniczego,
przedstawia zmiany w środowisku przyrodniczym wynikające z przekształcenia jednego z jego elementów,
konstruuje modele przyczynowo-skutkowe na obszarach wykorzystywania zasobów odnawialnych i nieodnawialnych,
charakteryzuje konsekwencje eksploatacji nieodnawialnych zasobów naturalnych,
podaje przykłady zastosowania stałych i odnawialnych zasobów naturalnych w gospodarce człowieka,
rozróżnia lokalne, regionalne i globalne skutki rabunkowego gospodarowania zasobami odnawialnymi,
podaje przykłady wprowadzania w życie zasad zrównoważonego rozwoju w swoim miejscu zamieszkania.
NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:
1
Uczeń:
lokalizuje obiekty na różnych mapach,
poprawnie dobiera mapy w celu uzyskania szukanej informacji,
poprawnie czyta mapy,
zdobywa, gromadzi i przetwarza informacje,
samodzielnie uczy się,
korzysta ze źródeł informacji geograficznej,
współpracuje w grupie.
KOMPETENCJE KLUCZOWE:
porozumiewanie się w języku ojczystym,
kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne,
kompetencje informatyczne,
umiejętność uczenia się,
kompetencje społeczne i obywatelskie,
inicjatywność i przedsiębiorczość.
Etapy
lekcji Przedmiot
nauczania Kompetencje
kluczowe Przebieg zajęć Środki
dydaktyczne Metody
nauczania Formy pracy Etap
wstępny Geografia, Język polski, Wiedza o Społeczeństwie , Informatyka
Porozumiewanie się w języku ojczystym
Nauczyciel prowadzi pogadankę o zasobach
przyrody ich podziale i wykorzystaniu.
Na podstawie arkusza interaktywnego uczniowie identyfikują obszary zagrożeń ekologicznych związanych z działalnością człowieka.
Mapa, atlas, arkusz interaktywny
Burza mózgów, pogadanka
Zbiorowa, jednolita
Etap Geografia, Porozumiewanie Nauczyciel prowadzi pogadankę Mapa, atlas, Dyskusja Zbiorowa, 2
realizacji Język polski, Wiedza o Społeczeństwie , Informatyka
się w języku ojczystym umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie,
dotyczącą metod wydobywania surowców mineralnych. Omawia także skutki
poszczególnych sposobów wydobywania surowców.
Pytania do lekcji:
1. Która z metod wpływa na
przekształcenie pokrywy glebowej?
2. Przy pozyskaniu których surowców może dojść do skażenia wód?
3. Która z metod intensywniej przekształca stosunki wodne?
Internet kierowana jednolita
Geografia, Język polski, Wiedza o Społeczeństwie , Informatyka
Porozumiewanie się w języku ojczystym kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczość
Nauczyciel dzieli klasę na sześć zespołów i rozdaje zadania dla grup. Każda z par grup ma za zadanie opracowanie
przyczyn i skutków dla jednego problemu związanego z eksploatacją surowców mineralnych i zasobów naturalnych.
Grupa I i IV – Przyczyny i skutki eksploatacji węgla brunatnego w Bełchatowie
Grupa II i V – Przyczyny i skutki
eksploatacji węgla kamiennego w GOP Grupa III i VI – Przyczyny i skutki wycinki lasów w Amazonii
Po wykonaniu zadań uczniowie przedstawiają wyniki pracy, a potem zapisują je w postaci schematu
przyczynowo – skutkowego w ćwiczeniu.
Nauczyciel krótko wyjaśnia różnice pomiędzy lokalnymi, regionalnymi a globalnymi skutkami gospodarowania.
Następnie wyjaśnia na czym polega gospodarowanie zgodnie z zasadami
Mapa, atlas, Internet, ćwiczenie
Dyskusja kierowana, mapa myśli, studium przypadku
Zbiorowa, jednolita, praca w grupach
3
zrównoważonego rozwoju.
Nauczyciel zadaje pytanie:
„W jaki sposób w życiu codziennym możemy wprowadzać zasady
zrównoważonego rozwoju?". Zapisane na tablicy odpowiedzi uczniowie wpisują do zeszytu jako notatkę z lekcji.
Etap podsumo wania
Geografia, Język polski, Wiedza o Społeczeństwie
Porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczość
Korzystając z dowolnych źródeł informacji geograficznej podaj kilka przykładów działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, jakie podejmują władze Twojej gminy.
Mapa, atlas, Internet
Dyskusja, burza mózgu
Zbiorowa, jednolita
4