SCENARIUSZ LEKCJI
GEOGRAFIA III ETAP EDUKACYJNY Temat: Turystyka.
TREŚCI KSZTAŁCENIA
I.2.11.: uczeń charakteryzuje wybrane obszary intensywnie zagospodarowywane turystycznie na świecie, wyjaśnia, dlaczego zmieniają się kierunki wyjazdów turystycznych Polaków, identyfikuje skutki rozwoju turystyki dla środowiska przyrodniczego
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:
Uczeń:
wyjaśnia terminy: turystyka, atrakcja turystyczna, obiekt turystyczny,
wymienia czynniki rozwoju turystycznego,
wymienia walory turystyczne,
grupuje czynniki rozwoju turystyki na społeczne, przyrodnicze, ekonomiczne,
przedstawia skutki rozwoju turystyki,
określa pozytywne i negatywne skutki rozwoju turystyki dla środowiska i działalności człowieka,
wskazuje na mapie świata regiony turystyczne,
charakteryzuje wybrane regiony świata,
wskazuje zmiany w ruchu turystycznym Polaków i wyjaśnia ich przyczyny,
proponuje kierunki zmian w ruchu turystycznym na świecie w wybranych państwach i regionach.
NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń:
lokalizuje obiekty na różnych mapach,
poprawnie dobiera mapy w celu uzyskania szukanej informacji,
poprawnie czyta mapy,
zdobywa, gromadzi i przetwarza informacje,
samodzielnie uczy się,
współpracuje w grupie.
Etapy lekcji
Przedmiot nauczania
Kompetencje kluczowe
Przebieg zajęć Środki dydaktyczn
e
Metody nauczania
Formy pracy
Etap wstępny
Geografia, Język polski, Wiedza o Społeczeństwi e,
Porozumiewanie się w języku ojczystym, umiejętność
Nauczyciel prowadzi pogadankę na temat przyczyn rozwoju turystyki.
Uczniowie przedstawiają rodzaje turystyki.
Mapa, atlas, Burza mózgów, pogadanka,
Zbiorowa, jednolita
Informatyka uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczość
Klasyfikują turystykę wg różnych kryteriów i konstruują schemat klasyfikacji.
Etap realizacji
Geografia, Język polski, Wiedza o Społeczeństwi e,
Informatyka
Porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo- techniczne, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje
Uczniowie analizują dane dotyczące wzrostu liczby turystów.
Odpowiadają na pytanie:
Co spowodowało, że nastąpił tak gwałtowny wzrost liczby
wyjazdów turystycznych?
Dlaczego mówimy, że turystyka ma wymiar globalny?
Powinni uwzględnić główne przyczyny masowego i globalnego charakteru turystyki.
Na podstawie analizy danych statystycznych charakteryzują
Mapa, atlas, Rocznik statystyczny
Burza mózgów, pogadanka, dyskusja, studium przypadku
Zbiorowa, jednolita
społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczość
rozmieszczenie ruchu turystycznego na świecie.
Wskazują główne kierunki ruchu turystycznego i regiony o
największym jego natężeniu oraz współcześnie zachodzące zmiany.
Geografia, Język polski, Wiedza o Społeczeństwi e,
Informatyka
Porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo- techniczne, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i
Film (zasób nr 1) - na podstawie filmu uczniowie przedstawiają walory turystyczne na
przykładzie Hiszpanii. Podają walory przyrodnicze i
antropogeniczne.
Co decyduje o tym, że dany obszar przyciąga turystów i staje się regionem
turystycznym?
Uczniowie rozważają
konsekwencje rozwoju turystyki;
podają przykłady wpływu turystyki na charakter
zagospodarowania przestrzeni, na strukturę zatrudnienia i rozwój gospodarczy regionu.
Mapa, atlas, Rocznik statystyczny, film (zasób nr 1), Internet
Burza mózgów, pogadanka, dyskusja, studium przypadku
Zbiorowa, Jednolita, praca w grupach
obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczość
Podział na 4 grupy.
Każda grupa określa dla danego regionu czynniki, które
zadecydowały o jego powstaniu oraz następstwa rozwoju
turystyki (praca z mapą , atlasem, przewodnikami i mapami turystycznymi).
Główne walory turystyczne (przykłady walorów
wypoczynkowych, poznawczych i ewentualnie
specjalistycznych). Dostępność komunikacyjną.
Zagospodarowanie turystyczne.
Następstwa przyrodnicze.
Następstwa społeczne.
Następstwa gospodarcze (kto zyskuje na rozwoju turystyki?).
Etap podsumo wania
Geografia, Język polski, Wiedza o
Porozumiewanie się w języku ojczystym,
Polecenie podsumowujące:
Na podstawie ilustracji interaktywnej (zasób nr 2) dokonaj klasyfikacji walorów
Mapa, atlas, Rocznik statystyczny, ilustracja interaktywna
Burza mózgów, pogadanka, dyskusja,
Zbiorowa, jednolita
Społeczeństwi e,
Informatyka
kompetencje informatyczne, kompetencje społeczne i obywatelskie,
turystycznych Basenu Morza Śródziemnego.
(zasób nr 2)