SCENARIUSZ LEKCJI
GEOGRAFIA III ETAP EDUKACYJNY
Temat: Środowiska przyrodnicze sąsiadów Polski.
TREŚCI KSZTAŁCENIA
8.1.: uczeń charakteryzuje i porównuje, na podstawie różnych źródeł informacji geograficznej, środowisko przyrodnicze krajów sąsiadujących z Polską; wykazuje ich zróżnicowanie społeczne i gospodarcze.
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:
Uczeń:
wie, jakie jest położenie Polski w Europie,
jest świadom różnorodności środowiska przyrodniczego krajów sąsiadujących z Polską,
jest świadom różnorodności społecznej i gospodarczej krajów sąsiadujących z Polską,
charakteryzuje i porównuje środowisko przyrodnicze krajów sąsiadujących z Polską.
NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń:
określa położenie Polski w Europie,
potrafi wymienić państwa graniczące z Polską,
potrafi scharakteryzować środowisko przyrodnicze krajów sąsiadujących z Polską,
potrafi porównać pod względem społecznym i gospodarczym kraje sąsiadujące z Polską
określa kierunki świata na mapie,
zna pisownię nazw miast i państw,
wskazuje na mapie stolice państw,
poprawnie dobiera mapy w celu uzyskania szukanej informacji,
poprawnie czyta mapy,
samodzielnie uczy się,
współpracuje w grupie.
Etapy
lekcji Przedmiot
nauczania Kompetencje
kluczowe Przebieg zajęć Środki
dydaktyczne Metody
nauczania Formy pracy Etap
wstępny
Geografia, wiedza o społeczeńst wie
porozumiewani e się w języku ojczystym, kompetencje matematyczne, kompetencje
Nauczyciel prosi, by uczniowie dyktowali mu nazwy krajów sąsiadujących z Polską. Zapisuje nazwy podane przez uczniów na tablicy.
Następnie wiesza mapę polityczną Europy i weryfikuje odpowiedzi uczniów. Podkreśla fakt, że Polska leży w samym środku Europy oraz
atlasy, mapa polityczna świata i Europy
pogadanka, praca w grupach, ćwiczenia
indywidua lna i zbiorowa, praca w grupach
informatyczne, umiejętność uczenia się
pokazuje na mapie wybrzeże Morza Bałtyckiego oraz kraje nadbałtyckie.
Etap realizacji
Geografia, wiedza o społeczeńst wie
porozumiewani e się w języku ojczystym, kompetencje matematyczne, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się
Nauczyciel odczytuje z mapy politycznej Europy pełne nazwy państw graniczących z Polską. Podkreśla, które państwa graniczą z Polską na zachodzie, wschodzie, południu.
Wskazuje, że Rosja sąsiaduje z Polską wyłącznie przez Obwód Kaliningradzki i tłumaczy, czym jest enklawa oraz eksklawa.
Podkreśla różnicę między wielkością krajów będących sąsiadami Polski Podkreśla, że Rosja jest na 9, a Niemcy na 16 miejscu na świecie względem liczby mieszkańców, a np. Białoruś - 90, a Litwa - 131.
Pyta uczniów, co wiedzą na temat środowiska przyrodniczego krajów sąsiadujących z Polską.
Pyta, co można powiedzieć na temat
ukształtowania powierzchni Białorusi, a co na temat ukształtowania powierzchni Słowacji.
Pyta, czy uczniowie znają najwyższy szczyt Słowacji (Gerlach - 2654 m n.p.m.) czy Czech (Śnieżka - 1602 m n.p.m.).
Pyta o zróżnicowanie gospodarcze naszych sąsiadów. Porównuje zamkniętą gospodarkę Białorusi do rozwiniętej gospodarki Niemiec.
Podkreśla, że gospodarka Niemiec jest najbardziej rozwinięta w Europie i piąta na świecie. Mówi, że Niemcy są drugim
eksporterem na świecie po Chinach oraz że posiadają nadwyżkę handlową ponad 100 mld
praca z różnymi środkami
informacji (podręczniki, książki, czasopisma geograficzne, słowniki, plansze, atlas, karteczki z nazwami państw sąsiadującymi z Polską, galeria zdjęć (zasób nr 1)
pogadanka, praca w grupach, ćwiczenia oparte na obserwacji, słowne – pogadanka, praca z książką
praca w grupach, indywidua lna i zbiorowa
dolarów. Pyta uczniów, jakie firmy niemieckie są im znane.
Nauczyciel prezentuje galerię zdjęć (zasób nr 1). Przedstawia flagi krajów sąsiednich, a także kilka charakterystycznych atrakcji
turystycznych.
Nauczyciel dzieli klasę na 7 grup. Każda z grup powinna, z wykorzystaniem udostępnionych przez nauczyciela źródeł informacji (bądź Internetu) krótko scharakteryzować
poszczególne kraje sąsiadujące z Polską pod względem ich środowiska przyrodniczego, gospodarki i struktury społecznej; powiedzieć kilka słów na temat stolicy, a także
opowiedzieć, jak wygląda flaga kraju. Każda grupa opracowuje inny kraj. Wybór
opisywanego kraju jest dokonywany poprzez losowanie - nauczyciel ma przygotowane karteczki z nazwami państw sąsiadującymi z Polską, przedstawiciele każdej z grup losują jedną z nich.
Przedstawiciele przedstawiają pracę swoich grup.
Etap podsum owujący
Geografia, wiedza o społeczeńst wie
porozumiewani e się w języku ojczystym, kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo- techniczne
Nauczyciel komentuje pracę uczniów. Jako podsumowanie wykonuje z uczniami zadanie w arkuszu kalkulacyjnym.
arkusz kalkulacyjny (zasób nr 2)
pogadanka, praca w grupach, ćwiczenia
praca w grupach, indywidua lna i zbiorowa
kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się