SCENARIUSZ LEKCJI
III ETAP EDUKACYJNY
Temat: Rozwój gospodarczy Niemiec.
TREŚCI KSZTAŁCENIA
8.2.: uczeń wyjaśnia przyczyny dynamicznego rozwoju gospodarczego Niemiec.
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:
Uczeń:
pozna warunki naturalnych Niemiec i ich wpływ na rozwój gospodarczy tego kraju,
zna inne czynniki, które wpłynęły na wysoki poziom gospodarki Niemiec,
zna główne kierunki gospodarki,
uczeń zna przyczyny przemian we współczesnej gospodarce.
NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:
1
Uczeń:
uczeń określa na podstawie map tematycznych cechy środowiska przyrodniczego Niemiec,
wyjaśnia przyczyny problemów ludnościowych tego kraju,
analizuje wykres udziału Niemiec w produkcji przemysłowej Europy,
wskazuje na mapie okręgi przemysłowe, główne miasta,
wyjaśnia przyczyny degradacji środowiska i sposoby jego rekultywacji,
porównuje wartość eksportu i importu Niemiec wyciągając wnioski,
udowadnia znaczenie Niemiec w gospodarce europejskiej i światowej,
kształtowanie umiejętności korzystania ze źródeł informacji,
kształtowanie umiejętności komunikowania się w grupie oraz uczenia innych.
Etapy lekcji
Nauczane przedmiot
y
Kompetencje
kluczowe Przebieg zajęć
Środki dydaktyc
zne
Metody nauczani
a
Formy pracy Etap
wstępn y
geografia, wiedza o społeczeńst wie
porozumiewanie się w języku ojczystym, umiejętność uczenia się
Czynności organizacyjne, nauczyciel informuje o celach lekcji, przewidywanych osiągnięciach uczniów, wprowadza do tematu.
atlasy,
mapy pogadank
a, praca w grupach, ćwiczenia
indywidua lna i zbiorowa, praca w grupach
Etap realizac ji
geografia, wiedza o społeczeńst wie
porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje informatyczne, umiejętność
Omówienie za pomocą map
- cech środowiska naturalnego Niemiec - demografia
- urbanizacja
gr 1: rozmieszczenie surowców mineralnych gr 2: rozwinięte gałęzie produkcji
podręczni k,
atlasy, mapy, słownik, tablice
pogadank a, wykład, praca w grupach ćwiczenia.
praca w grupach indywidua lna i zbiorowa, praca w 2
uczenia się. gr 3: eksport i import kraju gr 4: inne dziedziny gospodarki
gr 5: znaczenie Niemiec w rozwoju gospodarczym Europy i świata
gr 6: stan środowiska Zasób nr 1
Galeria zdjęć
Praca w grupach - zagadnienia dla grup 1,2,3,4,5,6
statystycz ne,
zdjęcia, plansze.
Zdj 1dyskusja
grupach metodą aktywizują cą
uczniów
Etap podsu mowuj ący
geografia, wiedza o społeczeńst wie
porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje matematyczne, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się.
Nauczyciel ocenia pracę uczniów i zadaje pytania podsumowujące i utrwalające wiadomości sprawdza stopień opanowania zagadnienia ZASÓB 2 jako zadanie domowe.
atlasy,
mapa. pogadank a,
praca w grupach, ćwiczenia
praca w grupach indywidua lna i zbiorowa.
3