SCENARIUSZ LEKCJI
IV ETAP EDUKACYJNY
Temat: Globalne ocieplenie.
TREŚCI KSZTAŁCENIA
I.3.3. uczeń: rozróżnia przyczyny zachodzących współcześnie globalnych zmian klimatu (ocieplenia globalnego);
ocenia rozwiązania podejmowane w skali globalnej i regionalnej zapobiegające temu zjawisku.
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:
Uczeń:
wymienia naturalne i antropogeniczne źródła zanieczyszczeń atmosfery,
wyjaśnia mechanizm powstawania efektu cieplarnianego,
przedstawia skutki globalnych zmian klimatu,
wymienia przykłady przyrodniczych, społeczno-gospodarczych i politycznych konsekwencji podnoszenia się temperatury na Ziemi,
tłumaczy wpływ gazów cieplarnianych na podniesienie temperatury powietrza,
tworzy modele przyczynowo - skutkowe obrazujące globalne ocieplenie klimatu,
wskazuje na mapie państwa o największej emisji CO
2do atmosfery,
1
wymienia przykłady działań w skali regionalnej i globalnej podejmowanej w celu ograniczenia emisji CO
2,
proponuje działania na rzecz ograniczania zanieczyszczeń atmosfery,
dokonuje oceny działań podejmowanych w celu ograniczenia globalnego ocieplenia,
wyjaśnia wpływ limitów emisji dwutlenku węgla na gospodarkę państw,
uzasadnia konieczność współpracy międzynarodowej w zakresie walki z globalnym ociepleniem klimatu.
NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń:
lokalizuje obiekty na różnych mapach,
poprawnie dobiera mapy w celu uzyskania szukanej informacji,
poprawnie czyta mapy,
zdobywa, gromadzi i przetwarza informacje,
samodzielnie uczy się,
współpracuje w grupie.
Etapy lekcji
Przedmiot nauczania
Kompetencje
kluczowe Przebieg zajęć Środki dydaktyczne Metody nauczani
a
Formy pracy
Etap wstępn y
Geografia, język polski, wiedza o
społeczeństwie, informatyka
porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie
Nauczyciel, wspierając się mapą fizyczną świata oraz mapą odchylenia średniej temperatury powietrza na Ziemi, wprowadza uczniów w temat lekcji – omawia problem globalnego ocieplenia i obszarów, na których średnia temperatura powietrza uległa największym zmianom.
mapa, atlas, ćwiczenie burza mózgów, pogadanka
zbiorowa, jednolita
2
Uczniowie wykonują ćwiczenie obrazujące mechanizm powstawania efektu cieplarnianego.
Nauczyciel prowadzi pogadankę o wpły- wie gazów cieplarnianych na podwyższenie temperatury powietrza na Ziemi.
Etap realizac ji
Geografia, język polski, wiedza o
społeczeństwie, informatyka
porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie
Nauczyciel prowadzi dyskusję na temat przyczyn globalnego ocieplenia.
Uczniowie wykonują wykres obrazujący głównych emitentów CO2 do atmosfery.
Następnie nauczyciel dzieli klasę na 4 grupy. Każda z grup wykonuje mapą mentalną obrazującą przyczyny i skutki globalnego ocieplenia. W wyniku czego należy uwzględnić skutki przyrodnicze i gospodarczo – społeczne.
Chętni uczniowie prezentują wyniki swojej pracy na forum klasy, a następnie cała klasa pod kierunkiem nauczyciela porównuje je i określa przyczyny różnic.
mapa, atlas,
podręcznik, ćwiczenia, Internet
burza mózgów, pogadanka , dyskusja, studium przypadku
zbiorowa, jednolita, praca w grupach
geografia, język polski, wiedza o
społeczeństwie, informatyka
porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie
Nauczyciel zadaje pytanie: W jaki sposób możemy ograniczyć ilość gazów cieplarnianych w atmosferze?
Uczniowie podają swoje propozycje, a nauczyciel zapisuje je na tablicy i uzupełnia ewentualne braki.
Nauczyciel prosi uczniów o wyszukanie w Internecie dwóch przykładów
globalnych i regionalnych form walki z globalnym ociepleniem klimatu, a na-
mapa, atlas,
podręcznik, ćwiczenia, Internet
burza mózgów, pogadanka , dyskusja
zbiorowa, jednolita
3
stępnie prowadzi krótką pogadankę dotyczącą efektów tych działań.
Nauczyciel zadaje pytania:
1.
W jaki sposób limity emisji dwutlenku węgla wpływają na gospodarkę państw?2. W jaki sposób współpraca międzynarodowa przyczynia się do ograniczenia efektu cieplarnianego?
Uczniowie w trakcie dyskusji oceniają skuteczność działań ograniczających globalne ocieplenie. Wraz z nauczycielem wykonują ćwiczenie interaktywne (zasób nr 1).
Etap podsu mowują cy
geografia, język polski, wiedza o społeczeństwie
Umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie
W ramach powtórzenia uczniowie wraz z nauczycielem wykonują ćwiczenie w arkuszu kalkulacyjnym (zasób nr 2).
arkusz kalkulacyjny
(zasób nr 2) ćwiczeniow
a zbiorowa,
jednolita
4