• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZ LEKCJI IV ETAP EDUKACYJNY

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "SCENARIUSZ LEKCJI IV ETAP EDUKACYJNY"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ LEKCJI

IV ETAP EDUKACYJNY

Temat: Surowce energetyczne i ich wykorzystanie.

TREŚCI KSZTAŁCENIA

Geografia, 2.8: [Uczeń] charakteryzuje i ocenia zróżnicowanie i zmiany struktury wykorzystania surowców energetycznych na świecie;

dokonuje oceny zjawiska uzależnienia produkcji energii na świecie od źródeł zaopatrzenia surowców nieodnawialnych; wyjaśnia twierdzenie

„ropa rządzi światem”.

CELE ZOPERACJONALIZOWANE:

Uczeń:

 charakteryzuje strukturę produkcji energii na świecie i wśród największych producentów energii,

 wskazuje zmiany zachodzące w bilansie energetycznym świata na przestrzeni XIX i XX wieku,

 wymienia przyczyny zmian w bilansie energetycznym świata na przestrzeni lat,

 wskazuje na mapie miejsca wydobycia nieodnawialnych surowców energetycznych,

 ocenia zjawisko uzależnienia produkcji energii elektrycznej od surowców nieodnawialnych,

 wymienia główne tendencje we współczesnej energetyce, zmierzające do ograniczenia kryzysu energetycznego,

 wskazuje wpływ wykorzystania różnych typów energii na środowisko,

 wyjaśnia stwierdzenia „ropa rządzi światem”,

(2)

NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:

Uczeń:

 lokalizuje obiekty na różnych mapach,

 poprawnie dobiera mapy w celu uzyskania szukanej informacji,

 poprawnie czyta mapy,

 zdobywa, gromadzi i przetwarza informacje,

 samodzielnie uczy się,

 współpracuje w grupie.

KOMPETENCJE KLUCZOWE:

 porozumiewanie się w języku ojczystym,

 kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne,

 kompetencje informatyczne,

 umiejętność uczenia się,

 kompetencje społeczne i obywatelskie,

 inicjatywność i przedsiębiorczość.

Etapy lekcji Przedmiot

nauczania Kompetencje

kluczowe Przebieg zajęć Środki

dydaktyczne Metody

nauczania Formy pracy Etap wstępny Geografia,

Język polski, Wiedza o Społeczeństwi e,

Informatyka

Porozumiewanie się w języku ojczystym

Nauczyciel omawia podział surowców energetycznych, wskazując na duże znaczenie energetyki we

współczesnym świecie. Wyjaśnia także pojęcia : energia pierwotna, energia wtórna, bilans energetyczny,

Ćwiczenie Burza mózgów, pogadanka

Zbiorowa, jednolita

(3)

energetyka.

Etap realizacji Geografia, Język polski, Wiedza o Społeczeństwi e,

Informatyka

Porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczoś ć

Nauczyciel, wykorzystując wykres wykonany przez uczniów omawia strukturę zużycia energii na świecie i przyczyny jej zróżnicowania.

Uczniowie dokonują oceny zmian w bilansie energetycznym.

Arkusz kalkulacyjny, ćwiczenie

Burza mózgów, pogadanka

Zbiorowa, jednolita, praca w grupach

Geografia, Język polski, Wiedza o Społeczeństwi e,

Informatyka

Porozumiewanie się w języku ojczystym kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczoś ć

Nauczyciel rozdaje atlasy. Uczniowie w 2–osobowych zespołach rozwiązują ćwiczenie 3. Uczniowie wykonują ćwiczenie przedstawiające rozmieszczenie surowców

energetycznych na świecie. Oceniają nierównomierne rozmieszczenie surowców w kontekście ich zapotrzebowania.

Na zakończenie pracy chętne osoby wskazują:

– na mapie ściennej „górnictwo i energetyka” – miejsca wydobycia surowców energetycznych

– na mapie ściennej „podział polityczny” – największych producentów energii na świecie.

Nauczyciel dzieli uczniów na 4 grupy.

2 grupy wykonują mapę mentalną –

Arkusz kalkulacyjny, ćwiczenie, mapa, atlas

Burza mózgów, pogadanka, mapa myśli, dyskusja

Zbiorowa, jednolita, praca w grupach

(4)

„Znaczenie surowców energetycznych w gospodarce”.

2 grupy wykonują mapę mentalną – „ Działania ograniczające skutki kryzysu energetycznego - za i przeciw”

Po zakończonej pracy przedstawiciele grup (ochotnicy) prezentują swoje wyniki.

Nauczyciel wspólnie z uczniami podsumowuje ich pracę.

Etap

podsumowani a

Geografia, Język polski, Wiedza o Społeczeństwi e,

Informatyka

umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie

Na zakończenie uczniowie wykonują schemat przyczynowo skutkowy obrazujący problem:

„Ropa rządzi światem”

Ćwiczenie Dyskusja Zbiorowa, jednolita

ZAŁĄCZNIK

ZADANIA DLA GRUP GRUPA 1

Wstawcie poniższe hasła tak, aby powstały modele przyczynowo-skutkowe wyjaśniające twierdzenie: „Ropa rządzi światem”.

A. Ograniczenie dostaw ropy przez eksporterów.

B. Zachwianie gospodarki państw.

C. Zmniejszenie importu surowców i płodów rolnych z państw słabo rozwiniętych.

D. Zwiększenie cen ropy.

E. Ubożenie państw (głównie słabo rozwiniętych)

F. Wzrost kosztów produkcji w krajach wysoko rozwiniętych.

G. Wzrost cen artykułów przemysłowych produkowanych w krajach wysoko rozwiniętych.

H. Zmniejszenie eksportu artykułów przemysłowych wysoko przetworzonych..

(5)

A

Cytaty

Powiązane dokumenty

Porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczość.. Na podstawie wykonanego ćwiczenia nauczyciel omawia

Geografia, 2.1: [Uczeń] klasyfikuje państwa na podstawie analizy wskaźników rozwoju społecznego i gospodarczego; wyróżnia regiony bogate i biedne (bogatą Północ i

Porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo- techniczne, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje

uczeń: wykazuje na przykładach pozaprzyrodnicze czynniki zmieniające relację człowiek - środowisko przyrodnicze (rozszerzanie udziału technologii energooszczędnych, zmiany

Porozumiewanie się w języku ojczystym, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczość. Nauczyciel przedstawia

porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie. Nauczyciel, wspierając się

Porozumiewanie się w języku ojczystym kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i

matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo – techniczne; umiejętność uczenia się; świadomość i ekspresja kulturalna. Dyskusja