• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZ LEKCJI IV ETAP EDUKACYJNY

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "SCENARIUSZ LEKCJI IV ETAP EDUKACYJNY"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ LEKCJI

IV ETAP EDUKACYJNY Temat: Wielkie miasta.

TREŚCI KSZTAŁCENIA

Geografia, 1.5: [Uczeń] identyfikuje i wyjaśnia procesy wzrostu liczby ludności oraz ekspansji przestrzennej wielkich metropolii świata; poznaje przyczyny powstawania dzielnic nędzy, wzrostu przestępczości, degradacji środowiska przyrodniczego, problemów komunikacyjnych;

CELE ZOPERACJONALIZOWANE:

Uczeń:

 określa znaczenie miast metropolitarnych na świecie,

 przedstawia skutki rozwoju wielkich miast,

 wymienia główne cechy metropolii i megamiasta,

 wymienia czynniki decydujące o rozwoju terytorialnym i ludnościowym wielkich miast w różnych rejonach świata,

 wyjaśnia przyczyny szybkiego rozwoju miast w krajach słabo rozwiniętych gospodarczo,

 ocenia skutki tworzenia się dzielnic nędzy na obrzeżach wielkich miast,

 charakteryzuje główne problemy wielkich miast.

1

(2)

NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:

Uczeń:

 lokalizuje obiekty na różnych mapach,

 poprawnie dobiera mapy w celu uzyskania szukanej informacji,

 poprawnie czyta mapy,

 zdobywa, gromadzi i przetwarza informacje,

 samodzielnie uczy się,

 współpracuje w grupie.

KOMPETENCJE KLUCZOWE:

 porozumiewanie się w języku ojczystym,

 kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne,

 kompetencje informatyczne,

 umiejętność uczenia się,

 kompetencje społeczne i obywatelskie,

 inicjatywność i przedsiębiorczość.

Etapy lekcji Przedmiot

nauczania Kompetencje

kluczowe Przebieg zajęć Środki

dydaktyczne Metody

nauczania Formy pracy Etap wstępny Geografia,

Język polski, Wiedza o Społeczeństwi e,

Informatyka

Porozumiewanie się w języku ojczystym,

Co, według Was, przyciąga ludzi do miast? Uczniowie podają swoje propozycje, a nauczyciel zapisuje je na tablicy. Na zakończenie pracy nauczyciel uzupełnia

Mapa, atlas Burza mózgów, pogadanka

Zbiorowa, jednolita

2

(3)

ewentualne braki, a uczniowie wpisują notatkę do zeszytu.

Etap realizacji Geografia, Język polski, Wiedza o Społeczeństwi e,

Informatyka

Porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczoś ć

Nauczyciel omawia zmiany w liczbie ludności w miastach oraz cechy mega-miast i metropolii. Nauczyciel, posługując się wykresami z arkusza kalkulacyjnego prowadzi pogadankę dotyczącą tempa wzrostu liczby ludności w miastach państw o różnym poziomie rozwoju gospodarczego Nauczyciel dzieli klasę na grupy dwuosobowe. Każda z grup ma podać po 2

przyczyny rozwoju dwóch wybranych z wykresu miast.

Uczniowie prezentują wyniki swoich prac.

Mapa, atlas, arkusz kalkulacyjny, prezentacja multimedialna

Burza mózgów,

pogadanka Zbiorowa, jednolita praca w grupach

Geografia, Język polski, Wiedza o Społeczeństwi e,

Informatyka

Porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i

Praca w 4 grupach. Na podstawie prezentacji oraz własnej wiedzy uczniowie wykonują mapę mentalną obrazującą skutki rozwoju miast w krajach rozwijających się i wysoko rozwiniętych.

Uczniowie prezentują wyniki swoich prac i porównują skutki zmian liczby ludności w

Mapa, atlas, arkusz kalkulacyjny, prezentacja multimedialna

Burza mózgów, pogadanka, mapa myśli

Zbiorowa, jednolita praca w grupach

3

(4)

przedsiębiorczoś

ć obydwu grupach krajów.

Etap

podsumowani a

Geografia, Język polski, Wiedza o Społeczeństwi e,

Informatyka

Porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje społeczne i obywatelskie,

Uczniowie przedstawiają główne problemy wielkich metropolii.

Mapa, atlas, prezentacja multimedialna

Dyskusja Zbiorowa,

jednolita

4

Cytaty

Powiązane dokumenty

Geografia, 2.1: [Uczeń] klasyfikuje państwa na podstawie analizy wskaźników rozwoju społecznego i gospodarczego; wyróżnia regiony bogate i biedne (bogatą Północ i

Porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo- techniczne, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje

Porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczoś

uczeń: wykazuje na przykładach pozaprzyrodnicze czynniki zmieniające relację człowiek - środowisko przyrodnicze (rozszerzanie udziału technologii energooszczędnych, zmiany

Porozumiewanie się w języku ojczystym, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczość. Nauczyciel przedstawia

porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie. Nauczyciel, wspierając się

Porozumiewanie się w języku ojczystym kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i

matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo – techniczne; umiejętność uczenia się; świadomość i ekspresja kulturalna. Dyskusja