• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji – Typical topics (Speaking 2) dla liceum: poziomy: pre-intermediate, upper-intermediate

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji – Typical topics (Speaking 2) dla liceum: poziomy: pre-intermediate, upper-intermediate"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji – Typical topics (Speaking 2)

dla liceum: poziomy: pre-intermediate, upper-intermediate

1. Cele lekcji

a) Wiadomości

Jest to drugi scenariusz z serii „Speaking”, będącej zbiorem materiałów przydatnych do wykorzystania podczas lekcji, które przygotowują uczniów do zdania ustnej części egzaminu maturalnego z języka angielskiego, jak i do FCE.

Celem lekcji jest przypomnienie uczniom jak największej ilości poznanego słownictwa i zwrotów niezbędnych do poprawnego konstruowania wypowiedzi ustnych. Leksyka skoncentrowana jest na opisywaniu zdjęć i omawianiu zagadnień z nimi związanych.

Korzystając z licznych materiałów stymulujących, uczniowie uczą się poprawnie konstruować zwięzłe wypowiedzi na znane im i często omawiane w klasie tematy, należące do takich grup tematycznych jak: rodzina, świat, natura, cywilizacja itp.

b) Umiejętności

Podstawową umiejętnością rozwijaną podczas lekcji jest umiejętność mówienia. Korzystając z przygotowanych przez nauczyciela materiałów stymulujących (zdjęć do opisania), uczniowie uczą się płynnego i swobodnego wypowiadania się na tematy należące do kręgów tematycznych typowych dla egzaminów językowych. Taka forma lekcji jest doskonałym dodatkiem, pomagającym uczniom przygotować się do ustnej części egzaminu maturalnego, czy jakiegokolwiek innego egzaminu z języka angielskiego. Celem lekcji jest nie tylko rozwijanie umiejętność płynnego mówienia, ale także oswojenie uczniów z formą egzaminu.

2. Metoda i forma pracy

W pierwszej części lekcji uczniowie pracują w jednej grupie – rozmawiają z nauczycielem na temat ustnej części egzaminu z języka angielskiego. Przypomniane zostają wszystkie zasady rozwiązywania ćwiczeń typowych dla tej formy egzaminu.

Następnie uczniowie pracują w parach – wykonują zadanie zawarte na karcie pracy ucznia.

Kolejnym etapem jest praca samodzielna – tym razem uczniowie przygotowują krótkie wypowiedzi ustne na wylosowane wcześniej tematy.

W ostatniej części lekcji uczniowie – ponownie podzieleni na pary – opisują zdjęcia rozdane im przez nauczyciela.

3. Środki dydaktyczne

Ćwiczenia zawarte na karcie pracy ucznia oraz w szablonie do pracy z uczniem, woreczek, tablica, kreda/mazak, zeszyty uczniów.

4. Przebieg lekcji

a) Faza przygotowawcza

Nauczyciel wprowadza uczniów w temat. Nauczyciel wprowadza uczniów w temat. Pyta ich o to, co sprawia im największe trudności, poucza o niemiłych niespodziankach, z jakimi mogą się spotkać w trakcie ustnej części egzaminu z języka angielskiego. Uczniowie zastanawiają się, jak radzić sobie ze stresem podczas egzamin.

Następnie nauczyciel koncentruje się na zadaniu, polegającym na opisywaniu zdjęć czy obrazków. Uczniowie przygotowują listę najważniejszych zasad, które – jeśli będą przestrzegane – znacznie ułatwią im zdobycie jak największej liczby punktów za to zadanie.

(2)

b) Faza realizacyjna

Uczniowie zostają podzielni na pary i otrzymują kopie karty pracy ucznia. Każda karta zawiera dwa zdjęcia, po jednym dla ucznia. Zadanie polega na opisaniu widzianego obrazka drugiej osobie. W trakcie realizacji zadania nauczyciel wędruje po klasie i przysłuchuje się poszczególnym wypowiedziom. Po kilku minutach nauczyciel wybiera dwie osoby, które opisują swoje obrazki na forum klasy. Najbardziej przydatne zwroty i słowa zostają wynotowane na tablicy.

c) Faza podsumowująca

Nauczyciel korzysta z listy tematów umieszczonej w szablonie do pracy z uczniem (przed lekcją należy porozcinać szablon, a wycięte karteczki zebrać do jednego woreczka). Lista zawiera 15 tematów, które – w przypadku gdy grupa uczniów jest większa niż 15 osób – należy zwielokrotnić do dowolnie wybranej liczby. Uczniowie losują karteczki z tematami, a następnie przygotowują listę 5 zdań (sformułowań lub punktów) przydatnych do stworzenia pełnej i wyczerpującej wypowiedzi na wylosowany temat.

Po krótkim przygotowaniu, nauczyciel zapisuje każdy z 15 tematów na tablicy, a następnie prosi osoby, które go wylosowały o przedstawienie swojej prezentacji. Uczniowie kopiują notatki z tablicy do zeszytów. Tym sposobem tworzą swoisty bank pomysłów i haseł, mający ułatwić im usystematyzowanie wiedzy i lepsze przygotowanie się do egzaminu.

Ostatnim zadaniem jest (uczniowie po raz kolejny pracują w parach) opisanie i porównanie dwóch obrazków przygotowanych przez nauczyciela. Zdjęcia, umieszczone w szablonie do pracy z uczniem, zostają rozdzielone tak, aby co druga para miała do wykorzystania ten sam zestaw.

Po kilku minutach danych uczniom na przygotowanie wypowiedzi, oba zestawy zostają zaprezentowane klasie, a wybrane pary proszone są o odegranie przygotowanych wcześniej dialogów na ich temat.

5. Załączniki

a) Karta pracy ucznia

Zawiera ćwiczenie opisane w scenariuszu – zestaw zdjęć do opisania przez uczniów.

b) Szablon do pracy z uczniem

Zawiera zestaw kręgów tematycznych potrzebnych do realizacji ćwiczenia numer 2 oraz dodatkowe zdjęcia służące jako materiały stymulujące do wypowiedzi ustnych.

6. Czas trwania lekcji

45 minut

7. Uwagi do scenariusza

Zaleca się wykorzystanie karty pracy ucznia oraz szablonu do pracy z uczniem.

(3)

Aleksandra Kazimierczyk Nauczyciel języka angielskiego British School

Warszawa

Cytaty

Powiązane dokumenty

Celem lekcji, opartej na szóstym rozdziale podręcznika Enterprise 4, którego autorami są Virginia Evans i Jenny Dooley, jest zapoznanie uczniów ze słownictwem i sformułowaniami,

Pracując z kolejnym tekstem - listem nieformalnym, uczniowie kontynuują rozwijanie tej umiejętności. Ostatnim etapem jest ćwiczenie umiejętności pisania - w tej części

Dzieci podkreślają wszystkie zdania w czasie Present Perfect, po czym nauczyciel tłumaczy podstawowe zastosowania i budowę poznawanej struktury (można w

W pierwszej części lekcji uczniowie pracują samodzielnie – czytają tekst i starają się go zrozumieć (ewentualnie tekst czytany jest głośno na forum klasy).. Dzieci

W czasie dyskusji na temat zbrodni i kary dzieci ćwiczą także umiejętność mówienia, próbując samodzielnie skonstruować swoją opinię na temat wykroczeń, adekwatności kar (np.

Ćwiczona jest również umiejętność rozumienia tekstu czytanego (czytanie w celu zrozumienia ogółu oraz informacji szczegółowych), pisania i mówienia – w drugiej

several an animal which is kept in the home living space to experience physical or mental pain living conditions to give food to a person, group or animal. cage quality

READING FOR THE GIST – Uczniowie czytają tekst „An event that changed my choice of career”. SPEAKING, WRITING − Uczniowie, podzieleni na dwie grupy, przygotowują się do