• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji - My family dla szkoły podstawowej – poziom beginner

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji - My family dla szkoły podstawowej – poziom beginner"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji - My family

dla szkoły podstawowej – poziom beginner

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

Celem lekcji jest zwrócenie uwagi dzieci na często sprawiające problem dopisywanie litery -s w 3 os l. poj. czasu Present Simple, jak również ćwiczenie konstrukcji typu ‘like’+

czasownik + ing. Użycie tych zwrotów ćwiczone jest na materiale tekstowym, którego tematem jest rodzina. Tym samym uczniowie poznają nazwy przedstawionych w tekście członków rodziny czy zwierzątek domowych, jak również uczą się przymiotników i wyrażeń je opisujących. Uczniowie odpowiadają na ułożone do tekstu pytania, po czym sami próbują ustnie opisać swoją rodzinę – jest to wprowadzenie do pisemnej pracy domowej, która ma właśnie polegać na stworzeniu opisu podobnego do tego, jaki zawarty został w materiale źródłowym. Uczeń wie, jak nazwać członków rodziny w języku angielskim, wie także jak opisać ich cechy zewnętrzne i wewnętrzne (cechy wyglądu i charakteru danej osoby).

b. Umiejętności

Uczniowie ćwiczą rozumienie tekstu czytanego, podkreślają w nim słówka niezrozumiałe i próbują z kontekstu domyślić się ich znaczenia. Podkreślają także wszystkie użyte w tekście czasowniki z -s na końcu i z końcówką –ing (po czasowniku ‘like’). Wszystkie nowe słówka pojawiające się w tekście są tłumaczone i zapisywane w zeszytach.

Dzieci ćwiczą także umiejętność mówienia, próbując samodzielnie skonstruować parę zdań opisujących swoją rodzinę, przyjaciół, dom.

Praca nad tekstem (zadania i odpowiadanie na pytania do tekstu) ćwiczy również umiejętność pisania, co znajduje swój wyraz również w pracy domowej.

Uczeń potrafi używać konstrukcji zawierającej czasownik ‘like’ (lub ‘love’, ‘hate’, ‘enjoy’

itp.) z innym czasownikiem zakończonym końcówką –ing. Uczeń stara się zapamiętać konieczność dopisywania litery ‘s’ do czasowników używanych w 3 osobie liczby pojedynczej.

2. Metoda i forma pracy

Metoda: dyskusja, ćwiczenia, wynotowywanie.

Forma pracy: indywidualna, grupowa, w parach.

W pierwszej części lekcji uczniowie pracują samodzielnie, czytają tekst i starają się go zrozumieć.

Nauczyciel sprawdza czy tekst został zrozumiany jako całość zadając wszystkim bądź

poszczególnym dzieciom pytania dotyczące tekstu. Można również poprosić ucznia (uczniów) o krótkie streszczenie przeczytanego materiału.

Następnie w parach dzieci odpowiadają na pytania, które znajdują się pod tekstem. Później,

(2)

samodzielnie lub w parach, podkreślają wszystkie użyte w tekście czasowniki z -s na końcu i z końcówką –ing (po czasowniku ‘like’). Dodatkowo – wszystkie nowe słówka pojawiające się w tekście są tłumaczone i zapisywane w zeszytach.

Pod koniec lekcji każde dziecko stara się powiedzieć parę zdań o swojej rodzinie.

3. Środki dydaktyczne

Tekst źródłowy „My family”.

Pytania do tekstu.

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

Nauczyciel wprowadza uczniów w temat, zadając im pytania na temat ich rodzin. Dzieci mówią, jak liczne mają rodziny, ile mają rodzeństwa, zwierząt domowych, kto z nimi mieszka; opisują członków rodziny itp.

b. Faza realizacyjna

Właściwą fazę lekcji stanowi praca nad tekstem: czytanie, rozumienie, odpowiadanie na pytania i wynotowywanie potrzebnych słów lub informacji. Dzieci pracują na przemian samodzielnie i wspólnie, na forum klasy. Pierwsze czytanie ma na celu ogólne zrozumienie tekstu, kolejne lektury, jak również odpowiedzi na pytania do tekstu dostarczają bardziej szczegółowych informacji. Uczniowie ćwiczą konstrukcje czasu Present Simple (głownie 3 os. lp. oraz dodawanie –ing do czasowników po ‘like’).

c. Faza podsumowująca

Dzieci w parach opowiadają sobie nawzajem o swoich rodzinach.

5. Załączniki

a. Materiał źródłowy Tekst „My family”.

b. Pytania do tekstu źródłowego 1. How old are Bob’s children?

...

2. What are their names?

...

3. What animals has the family got?

...

4. What does uncle Harry eat?

... ...

(3)

5. Is George’s hair brown?

...

6. Can Hilda write?

...

7. Does grandma like programs about cars?

…………...

8. Is Bob’s wife good?

...

9. Is the Bob’s family rich?

...

10. What does uncle Harry keep in his bedroom?

...

c. Zadanie domowe

Posiłkując się tekstem czytanym na lekcji uczniowie opisują swoje rodziny oraz uczą się nowych słówek.

d. Sprawdzian znajomości tekstu Wstaw wyrazy w odpowiednie miejsca.

Hello,

My name is Bob. I have a good and ………wife, her name is Freda. We have no

……….but we live in a very nice house and we have a cow. We have a little boy and a little girl.

The boy’s name is George and the girl’s name is Hilda. George is seven years old. He has got

…………and black hair. He wears a blue T-shirt with a ………on it. Hilda is four years old.

She can …………..but she can’t write. My mother ………. with us. She is very old and she likes watching TV. She likes programmes about animals. Also uncle Harry lives with us. He is a bit

……… but we love him. He keeps a python in his ………. and he eats ……… with jam. We also have got a little pig in the ………. She is pink and very nice. Children like playing with her. We are quite ………. family. I am a very happy man.

beautiful

sausage

strange

skeleton

(4)

money

lives

funny

green

bedroom

garden

read

Cytaty

Powiązane dokumenty

A oto jak przedstawiała się droga „Mazurka Dąbrowskiego” od pieśni żołnierskiej Legionów Dąbrowskiego do hymnu państwowego... Obóz Legionów Polskich pod

Nauczyciel przedstawia metodę dodawania ułamków o tych samych mianownikach referując treść tablicy poglądowej 1, następnie omawia metodę odejmowania – tablica poglądowa

Rozwiązują ćwiczenia, uzupełniają zdania, a następnie sami układają zdania z konkretnymi przyimkami, przez co ćwiczą zastosowanie at, on i in z wyrażeniami określającymi

W pierwszej części lekcji uczniowie pracują samodzielnie – czytają tekst i starają się go zrozumieć (ewentualnie tekst czytany jest głośno na forum klasy).. Dzieci

Uczeń potrafi budować zdania (twierdzące, pytające i przeczące) w czasie Present Continuous, umie określić, co one wyrażają, a także odróżnić

W czasie dyskusji na temat zbrodni i kary dzieci ćwiczą także umiejętność mówienia, próbując samodzielnie skonstruować swoją opinię na temat wykroczeń, adekwatności kar (np.

(uczniowie grupy realizujący poziom

 Zapoznaj się z tekstem dotyczącym funkcji obwodowego układu nerwowego (podręcznik strona 173, pierwszy akapit po prawej stronie - Obwodowy układ nerwowy składa się