Scenariusz lekcji – ‘Pronouns’
dla szkoły podstawowej lub gimnazjum – poziom beginner
1. Cele lekcji
a. Wiadomości
Celem lekcji jest poznanie konstrukcji różnego rodzaju zaimków występujących w języku angielskim. Użycie tych konstrukcji gramatycznych ukazane jest na materiale tekstowym, a następnie utrwalane w ćwiczeniach i zadaniach. Uczniowie ćwiczą układanie zdań zawierających zaimki – w tym celu mogą posiłkować się tablicą poglądowa dołączoną do scenariusza.
Uczeń wie, jakich zaimków używać do wskazywania bądź określania przynależności czegoś do kogoś. Uczeń dowiaduje się, w którym miejscu zdania zaimki są stosowane i jak wraz ze zmianą tego miejsca zmienia się ich forma.
b. Umiejętności
Uczniowie ćwiczą rozumienie tekstu czytanego, podkreślają w nim słówka niezrozumiałe i próbują z kontekstu domyślić się ich znaczenia. Podkreślają także wszystkie użyte w tekście zaimki – poznają ich znaczenie, a tym samym uczą się nowej struktury gramatycznej.
Uczeń potrafi używać konstrukcji zawierającej zaimki i odróżnia ich funkcje.
2. Metoda i forma pracy
1. Metoda: czytanie, wynotowywanie, tłumaczenie, pogadanka, objaśnienie tablic poglądowych, ćwiczenia, zadania.
2. Forma pracy: indywidualna, grupowa, w parach.
W pierwszej części lekcji uczniowie pracują samodzielnie – czytają tekst i starają się go zrozumieć (ewentualnie tekst czytany jest głośno na forum klasy). Dzieci podkreślają wszystkie użyte
w tekście zaimki i starają się zrozumieć ich funkcję. Dodatkowo – wszystkie nowe słówka pojawiające się w tekście są tłumaczone i zapisywane w zeszytach.
Następnie nauczyciel stosuje metodę podającą – tłumaczy temat lekcji (zastosowanie, funkcje, miejsce zaimków w zdaniu); może w tym celu posłużyć się tablicą poglądową.
Dzieci rozwiązują ćwiczenia i zadania, uzupełniają zdania odpowiednimi zaimkami. W trakcie pracy mogą korzystać z pomocy tablicy poglądowej.
3. Środki dydaktyczne
Tekst źródłowy „Whose socks are they?”.
Tablica poglądowa ‘Pronouns’.
Ćwiczenia.
4. Przebieg lekcji
a. Faza przygotowawcza
W ramach wprowadzenia nauczyciel może przypomnieć uczniom podział zaimków
w języku polskim i porównać go do tego, który występuje w języku angielskim. Zaznaczyć trzeba również podział na zaimki i przymiotniki.
b. Faza realizacyjna
Nauczyciel rozdaje uczniom tekst, który jest czytany głośno na forum klasy bądź po cichu.
Uczniowie pracują nad tekstem – podkreślają zaimki pojawiające się w tekście, starają się poznać ich zastosowanie. Następnie nauczyciel tłumaczy budowę poznanej konstrukcji i podaje jej zastosowanie. Tłumaczone jest zarówno miejsce zaimków w zdaniu (a także ich forma zmieniająca się w zależności od tego miejsca), jak również funkcje, jakie pełnią one w zdaniu. Szczególną uwagę należy zwrócić na odróżnienie zaimków od przymiotników, a także na ukazanie zastosowania zaimków typu myself, herself, yourself, ourselves, themselves itd.
W celu przyswojenia przekazanych informacji oraz w ramach ćwiczeń dzieci rozwiązują zadania, uzupełniając odpowiednim zaimkiem luki w zdaniach. W czasie lekcji uczniowie mogą korzystać z pomocy tablicy poglądowej.
c. Faza podsumowująca
Materiał utrwalany może być również na innych zestawach ćwiczeń i zadań do uzupełnienia (np. z książek, patrz: uwagi do scenariusza), które dzieci rozwiązują zarówno samodzielnie na lekcji, jak i w domu.
5. Załączniki
a. Materiał źródłowy
Tekst „Whose socks are they?”.
b. Tablice poglądowe
Tablica poglądowa „Pronouns”.
c. Karta pracy
o I like Ania, and you? – No, I don’t like ………..
o What’s ………… name?
o Is this ……….. (jego) pencil?
o Whose bag is it? It’ s ……….. (moja) o I can do it ………….. (sam).
o These are …………. books (ich).
o ………… dog is black (nasz).
o Do you know Mr. Smith? No I don’t know ……….
o …….. mum is younger than ……. dad. (mój) o I like ………. sweater (twój).
o There they are! I can see……….. .
o Grandma invited …… for dinner on Saturday (nas).
o They built a house all by ………. (sami).
o We prefer …….. picture than ……… (nasz/wasz).
o I wanted to help ……, but he insisted on doing it all by ………… (jemu/samemu).
o The yellow balls are ……… and the red are ………. (nasze/ich).
o The balloon is so nice, ……. colour is so bright and glowing (jego).
o Be careful, madam. The plate is very hot, don’t burn ………….
o That coffee machine is automatic. It turns ………….. off when the coffee’s ready.
d. Zadanie domowe
Posiłkując się tekstem czytanym na lekcji uczniowie układają w domu10 różnych zdań z zaimkami; lub rozwiązują ćwiczenia z książki (np. odbite na ksero).