Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla grupy zróżnicowanej wiekowo: 3, 4, 5 –latki.
Autorka: Renata Knurowska
Obszar podstawy programowej:
5. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci.
Grupa zróżnicowana wiekowo: 3,4,5-latki Blok tematyczny: Dbamy o swoje zdrowie Temat: Podróż przez Krainę Ruchu Twórczego
Cele operacyjne:
Dziecko:
3 latek 4 latek 5 latek
Odczuwa radość z aktywności ruchowej. Spontanicznie podejmuje
zabawy ruchowe
wykorzystując dostępne akcesoria.
Opowiada w sposób zrozumiały dla innych przygody bohatera.
Przyjmuje role w zabawach tematycznych posługując się gestem i ruchem, umie posługiwać się rekwizytem.
Próbuje włączać się w zabawę obserwując innych. Bawi się zgodnie z rówieśnikami.
Czyta sposobem globalnym.
Podejmuje próby wspólnego działania podczas zabawy. Współpracuje, pomaga innym.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
3 latek 4 latek 5 latek
Rozmawia z innymi, poruszając istotne dla siebie tematy, potrafi w czytelny sposób mówić o swoich potrzebach oraz zamierzeniach.
Uważnie słucha i reaguje na polecenia nauczyciela.
Stara się łączyć przyczynę z skutkiem; próbuje przewidzieć skutek.
Próbuje włączać się do zabaw zespołowych. Aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych.
Słownie nadaje sens temu, co sądzi o skutkach zmian.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Jest sprawne fizycznie bądź sprawne na miarę swoich możliwości.
Interpretuje ruchem tematy rytmiczne.
Próbuje włączać się do zabaw parateatralnych.
Swobodnie wypowiada się na temat wysłuchanego opowiadania, uczestniczy w zabawach parateatralnych.
Wyraża swoje uwagi w sposób zrozumiały dla odbiorcy. Potrafi analizować;
kojarzyć, nazwać słownie swoje uwagi.
Potrafi odczytać globalnie wyrazy, umieszcza je we właściwym miejscu.
Treści kształcenia:
Kształtowanie umiejętności społecznych: porozumiewanie się z dorosłymi i rówieśnikami, zgodne funkcjonowanie w zabawie;
Wzbogacanie rozwoju mowy dzieci: wyraźne artykułowanie głosek, poprawność pod względem gramatycznym;
Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych, kulturalnych:
troska o ład, porządkowanie po sobie zabawek.
Dbałość o sprawność oraz koordynację ruchową poprzez systematyczny udział w ćwiczeniach gimnastycznych, zabawach ruchowych, grach zespołowych.
Przyzwyczajenie do opanowania krzyku, zwłaszcza na świeżym powietrzu.
Rozwijanie sprawności manualnej (posługiwanie się różnymi materiałami i przedmiotami) oraz orientacji w przestrzeni.
Czytanie globalne.
Opis sposobu realizacji:
Przebieg zajęć Lp. Część dnia
aktywności
dziecka 3-latki/ uwagi o realizacji
4-latki/ uwagi o realizacji
5-latki/ uwagi o realizacji
1.Schodzenie się dzieci. Zabawy swobodne w kącikach
tematycznych. Zachęcanie dzieci przez N. do zabawy w kąciku sportowym.
2.Wprowadzenie wyrazów do czytania globalnego: rower, sport – materiał do wydrukowania, załącznik nr 1.
3.Dowolna zabawa integracyjna I. Zajęcia
poranne.
Przygotowanie do śniadania.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
1.Aktywizowanie dzieci do włączenia się do zabawy poprzez recytację fragmentu wiersza Juliana Tuwima Recepta na zdrowie – recytacja wzbogacona prezentacją multimedialną Sport to zdrowie.
Zabawa ruchowa Ćwicz na 6 /scenariusz wraz z propozycją ćwiczeń załącznik nr 4.
2.Zaproszenie do zabawy Poranna gimnastyka metodą R. Labana.
Dostosowanie zadań do grup wiekowych/ załącznik nr 3.
3.Zabawa rozwijająca poczucie tempa: Zegary/
załącznik nr 4.
4. Dzieci realizują się w innych rodzajach aktywności, zabawy w kącikach tematycznych.
4.Ćwiczenia
w mówieniu,
rozszerzenie zasobu pojęć (tworzenie przymiotników określających rzeczownik).
5. Dowolna zabawa ze śpiewem.
Zajęcia dydaktyczne.
Przygotowanie do obiadu
1.Zabawy swobodne 1.Puzzle - wersja stolikowa lub multimedialna II.
Zajęcia popołudniowe
2. Zabawy w ogrodzie przedszkolnym lub na placu zabaw.
Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności.
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń (gimnastyka twórcza R. Labana).
Słowne: instrukcje.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
wiersz Juliana Tuwima Raz. dwa, trzy w: Najpiękniejsze wiersze dla dzieci, wyd. Zielona
Sowa, Kraków 2001, bębenek, nagranie Deszczowego Preludium F. Chopina, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne
zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Wyrazy do czytania globalnego: rower, sport – do wydrukowania przez nauczyciela;
2. Puzzle Gimnastyka - do wydrukowania i wycięcia;
3. Opis poszczególnych zadań w zabawie Poranna gimnastyka – metoda R. Labana;
4. Scenariusz gier ruchowych Ćwicz na 6 i Zegary;
5. Puzzle multimedialne 4 - elementowe Gimnastyka;
6. Plik muzyczny: podkład z nagraniem odgłosu budzika;
7. Plik muzyczny: podkład do zabawy ruchowej Poranna gimnastyka;
8. Prezentacja multimedialna: Sport to zdrowie.