• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć dla 5-latków Autorka: Renata Knurowska

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć dla 5-latków Autorka: Renata Knurowska"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć dla 5-latków Autorka: Renata Knurowska

Obszar podstawy programowej:

5. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci.

Grupa wiekowa: 5-latki

Blok tematyczny: Dbamy o swoje zdrowie Temat: Podróż przez Krainę Ruchu Twórczego

Cele operacyjne:

Dziecko:

 Pokonuje tor przeszkód, zachowując równowagę podczas chodzenia, biegania, podskakiwania;

 Podejmuje spontaniczne zabawy ruchowe, wykorzystując dostępne przybory.

Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):

Dziecko:

 Komunikuje w zrozumiały sposób rówieśnikom i dorosłym swoje spostrzeżenia, potrzeby;

 Przewiduje, w miarę swoich możliwości, możliwe skutki czynności manipulacyjnych na przedmiotach;

 Uczestniczy w zajęciach ruchowych w sali zabaw, ogrodzie przedszkolnym;

 Przestrzega zasad bezpiecznego korzystania z przyborów oraz narzędzi;

 Odróżnia dźwięk od ciszy; reaguje, gdy kończy lub zaczyna się muzyka;

 Interpretuje ruchem tematy rytmiczne;

 Swobodnie wypowiada się na temat wysłuchanego opowiadania, bierze udział w zabawach parateatralnych;

Treści kształcenia:

 Kształtowanie umiejętności społecznych: porozumiewanie się z dorosłymi i rówieśnikami, zgodne funkcjonowanie w zabawie;

 Dbałość o sprawność oraz koordynację ruchową poprzez systematyczne organizowanie ćwiczeń i zabaw ruchowych;

 Stwarzanie okazji do działalności plastycznej poprzedzonej doświadczeniami w sferze ruchowej;

 Dostrzeganie elementów akcji, jej przyczyn i skutków; kształtowanie umiejętności dramowych;

 Stwarzanie sytuacji sprzyjającej aktywizowaniu myślenia oraz doskonalenia sprawności fizycznej;

 Wzbogacenie słownictwa i rozumienie słownych poleceń dotyczących zachowania się i wykonywania czynności.

(2)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Opis sposobu realizacji:

Lp. Część dnia aktywności dziecka

Przebieg zajęć Uwagi

o realizacji, warunki

pobudzające aktywność dziecka 1. Schodzenie się dzieci, zabawy

swobodne w kącikach

tematycznych. Słuchanie czytanego przez nauczyciela fragmentu bajki A. A. Milne Kubuś Puchatek.

Dowolny fragment bajki Kubuś Puchatek, jako inspiracja do zajęć.

I. Zajęcia poranne

2. Quiz sportowy (podsumowanie zajęć o tematyce sportowej, który powinny się odbywać w dniach poprzedzających opisane zajęcia):

podział na zespoły kilkuosobowe, losowanie pytań o tematyce sportowej, przeliczenie punktów, wręczenie nagród (medali)

Quiz poprzedzony prezentacją multimedialną Sport to zdrowie.

Scenariusz zabawy; wzór medalu.

1. Przygotowanie do zabawy Tor przeszkód z Kubusiem Puchatkiem.

N układa przed dziećmi siedzącymi w kręgu potrzebne rekwizyty.

2. Dzieci „zamieniają” przedmioty w dowolną przeszkodę i ustawiają tor przeszkód.

3. N. przyjmuje rolę Kubusia i pokonuje tor przeszkód opowiadając przygody misia.

4. Chętne dzieci pokonują tor przeszkód z komentarzem własnym.

Dzieci proponują, w co można

„zamienić” rekwizyty.

Fabuła zabawy Tor przeszkód z Kubusiem Puchatkiem.

Zabawę można powtarzać w następnych dniach.

II. Zajęcia dydaktyczne

1. Zabawa dydaktyczna Co się zmieniło?

Scenariusz zabawy (różne wersje).

III. Zajęcia popołudniowe

1. Puzzle Sport to zdrowie lub kolorowanka Sport to zdrowie.

2. Zabawa plastyczna Wspólny rysunek.

3. Zabawa na powietrzu: Tor przeszkód z Kubusiem Puchatkiem

Kolorowanka do wydrukowania;

puzzle multimedialne Sport to zdrowie 1, 2 lub 3.

Opis zabawy.

Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.

(3)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności.

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: ćwiczeń praktycznych.

Słowne: objaśnienia i instrukcje.

Percepcyjne: obserwacja i pokaz.

Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, zbiorowa jednolita.

Środki dydaktyczne:

książka A. A. Milne Kubuś Puchatek, wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 2004, rekwizyty do zabawy: koc, krzesełko, piłki, klocki, samochód, puszki, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

1. Fabuła zabawy „Tor przeszkód z Kubusiem Puchatkiem” z propozycją rekwizytów;

2a. Quiz sportowy (opis, pytania) – materiał do wydrukowania i rozcięcia przez N.;

2b. Medal – materiał do wydrukowania i wycięcia przez N.;

3. Kolorowanka „Sport to zdrowie” – materiał do wydrukowania;

4. Opis zabaw: „Co się zmieniło?”, „Wspólny rysunek”;

5. Puzzle multimedialne: Sport to zdrowie 1;

6. Prezentacja multimedialna: Sport to zdrowie;

7. Puzzle multimedialne: Sport to zdrowie 2;

8. Puzzle multimedialne: Sport to zdrowie 3;

Cytaty

Powiązane dokumenty

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności

Do zabaw parateatralnych z użyciem stworzonej scenografii przydatne będą pacynki/kukiełki/lalki lub inne przedmioty, które dzieci wykonywały wcześniej lub które

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego7. Scenariusz zajęć dla 5-latków Autorka:

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności

 Odgrywa role w zabawach parateatralnych posługując się mową, mimiką, gestem, ruchem; umie posługiwać się rekwizytami (np. maską);?.  Zwraca się bezpośrednio

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego5. Scenariusz zajęć dla 5-latków Autorka:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć dla grupy zróżnicowanej wiekowo: 3, 4,

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego5. Scenariusz zajęć dla 4-latków Autorka: