• Nie Znaleziono Wyników

(1)Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Scenariusz zajęć dla 5-latków Autorka: Renata Knurowska Obszar podstawy programowej: 5

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "(1)Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Scenariusz zajęć dla 5-latków Autorka: Renata Knurowska Obszar podstawy programowej: 5"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć dla 5-latków Autorka: Renata Knurowska

Obszar podstawy programowej:

5. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci.

Grupa wiekowa: 5-latki

Blok tematyczny: Dbamy o swoje zdrowie Temat: Przedszkolaki gotują smakołyki

Cele operacyjne:

Dziecko:

 Klasyfikuje przedmioty i formułuje uogólnienia typu: to pasuje, a to jest inne;

 Wypowiada się na temat cech charakterystycznych warzyw;

 Uczestniczy w przygotowaniu fantazyjnych kanapek.

Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):

Dziecko:

 Potrafi w czytelny sposób mówić o swoich potrzebach i zamierzeniach;

 Dba o swoje zdrowie, zna zasady racjonalnego odżywiania;

 Rozumie konieczność jedzenia potraw niezbędnych do prawidłowego wzrostu (nabiał, warzywa, owoce);

 Stosuje zasady kulturalnego zachowania się podczas posiłku;

 Wie, jakie czynniki są niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin;

 Umie prowadzić proste hodowle;

 Klasyfikuje przedmioty; formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje;

 Uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach zespołowych.

Treści kształcenia:

 Kształtowanie umiejętności społecznych: porozumiewanie się z dorosłymi i rówieśnikami, zgodne funkcjonowanie w zabawie;

 Wspomaganie rozwoju mowy dzieci: poprawne, wyraźne artykułowanie głosek, wzbogacenie słownictwa;

 Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych oraz kulturalnych: dbałość o ład, porządkowanie po przygotowaniu posiłku;

 Wdrażanie do zdrowego trybu życia: rozumienie potrzeby ograniczania spożycia szkodliwych produktów (np. chipsy, napoje gazowane);

 Prowadzenie hodowli roślin w kąciku przyrody np. szczypiorku. Notowanie obserwacji za pomocą symboli lub rysunku;

 Przestrzeganie zasad mówienia umiarkowanym tonem;

 Rozwijanie sprawności manualnej - posługiwanie się różnymi przedmiotami;

 Rozumienie sensu informacji, podanych w formie rysunku i symbolu;

 Rozwijanie wrażliwości przestrzennej.

(2)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Opis sposobu realizacji:

Lp. Część dnia aktywności

dziecka

Przebieg zajęć Uwagi o realizacji, warunki pobudzające aktywność dziecka

1. Schodzenie się dzieci, powitanie, zabawy w kącikach zainteresowań.

Założenie hodowli szczypiorku i/lub cebuli.

Dzieci przygotowują skrzynki, podłoże, konewkę. Oglądają Dzienniczek hodowli, wspólnie wybierają symbole, za pomocą których będą notować swoje obserwacje.

I. Zajęcia poranne

2. Zabawa ruchowa ze śpiewem do piosenki Cebulka.

Słowa rymowanki i podkład muzyczny.

1.Fantazyjne drugie śniadanie- rozwijanie kreatywnego myślenia.

Elementy burzy mózgów: co będzie nam potrzebne do przygotowania posiłku?

Dzieci podają pomysły, N docenia ich wysiłki i kreatywność.

2. Podział dzieci na grupy:

-dwie grupy zajmują się przygotowaniem „łódeczek”;

-jedna grupa przygotowuje

„ośmiorniczki”.

Umycie rąk, założenie fartuszków, przejście do przygotowanych stanowisk.

Wykorzystanie przepisów kulinarnych (załączniki).

Uwaga:

Parówki gotuje kucharka, (N. uświadamia dzieciom niebezpieczeństwo poparzenia).

II. Zajęcia dydaktyczne

3. Wspólny poczęstunek Po degustacji dzieci wspólnie sprzątają.

III. Zajęcia popołudniowe

1. Zajęcia indywidualne: układanie puzzli lub zabawy na powietrzu.

Puzzle multimedialne.

Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.

Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności.

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: zadania stawiane dziecku.

Słowne: objaśnienia, zagadki, rozmowy.

(3)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.

Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana

Środki dydaktyczne:

zestawy naczyń, sztućców, fartuszki dla dzieci, deseczki, noże stołowe, warzywa (papryka, sałata, szczypiorek), twarożek, plastry sera żółtego, wykałaczki, parówki, ketchup, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

1. Dzienniczek hodowli – materiał do wydrukowania;

2. Tekst piosenki: Cebulka;

3. Przepis na fantazyjne kanapki na śniadanie – materiał do wydrukowania;

4. Przepis kulinarny „ośmiorniczki” – materiał do wydrukowania;

5. Zdjęcie cebuli – materiał do wydrukowania;

6. Plik muzyczny: podkład do zabawy Cebulka;

7. Puzzle multimedialne 4 i 9-elementowe Cebula;

8. Puzzle multimedialne 6 i 8-elementowe Cebulki.

9. Puzzle multimedialne 9 i 12-elementowe Warzywa.

Cytaty

Powiązane dokumenty

prace dzieci z fotografiami rodziny, napisy do globalnego czytania, klej w miseczkach, płyta CD z nagraniem melodii Mało nas do pieczenia chleba, odtwarzacz płyt CD, mała piłka dla

 obdarza uwagą dzieci oraz dorosłych, aby rozumieć to, co mówią, a także czego oczekują; grzecznie zwraca się do innych osób w domu, w przedszkolu, na ulicy;.. 

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć Autor:

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np.

 korzysta z urządzeń i sprzętów przeznaczonych dla najmłodszych dzieci podczas zabaw na powietrzu (posługuje się zabawkami na kółkach odpychając się nogami);.. 

kolorowe nakrętki, kartonowe pudło, kolorowe woreczki, kreda, kolorowe kredki, nożyczki klej, płyta CD z nagraniem pląsów Stary Niedźwiedź, Moja Ulijanko, Zośka,

dzieci na podstawie zmysłu dotyku starają się odgadnąć, jaką rzecz trzymają w ręce. Czarodziejska skrzynia z zabawkami, materiał do jej przykrycia. takich samych lub

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: