• Nie Znaleziono Wyników

Metadane scenariusza

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Metadane scenariusza"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Metadane scenariusza

ID (wypełnia redakcja)

Tytuł My apartment

Przedmiot nauczania Język angielski

Autor (imię i nazwisko) Aleksandra Kazimierczyk Adres (ulica, nr domu) ul. Omulewska 14/4 Kod pocztowy, miejscowość 04-128 Warszawa Login autora w Scholaris olakazimierczyk

Abstrakt Scenariusz przygotowany do realizacji w trakcie 45-minutowej lekcji, której celem jest zapoznanie uczniów ze słownictwem i zwrotami przydatnymi do umiejętnego opisania mieszkania i wszystkich znajdujących się w nim pomieszczeń. Uczniowie pracują z tekstem, z którego wynotowują wyrażenia

przymiotnikowe przydatne do przygotowania takiego opisu.

Kolejne ćwiczenia- rysowanie planu mieszkania i układanie opisów poszczególnych pomieszczeń jest ciekawym

wprowadzeniem do pracy domowej, którą jest napisanie opisu mieszkania przeznaczonego do umieszczenia w rubryce

„mieszkanie do wynajęcia”.

Wydawca OSI CompuTrain

Źródło

Odnośniki karta pracy ucznia, szablon do pracy z uczniem

Etap edukacyjny gimnazjum, liceum

Informacje o prawach (wypełnia redakcja)

Słowa kluczowe opis, pisanie, reading, writing, słownictwo, mieszkanie, my apartment, mieszkanie do wynajęcia

UDC (wypełnia redakcja) Przybliżony czas trwania zajęć (dotyczy scenariuszy, kart pracy, testów, prezentacji)

45 minut

Uwagi

(2)

Scenariusz lekcji – My apartment

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

Celem lekcji jest zapoznanie uczniów ze słownictwem i zwrotami przydatnymi do

umiejętnego opisania wnętrza całego mieszkania. Uczniowie pracują z tekstem, z którego wynotowują wyrażenia przymiotnikowe, określające wygląd i cechy poszczególnych

pomieszczeń. Uczą się również, jak ubarwić swój opis i sprawić, by mniej ciekawe elementy opisywanego wnętrza stały się dla czytającego bardziej atrakcyjne. Następnie uczniowie rysują plan swojego mieszkania, nazywając w nim poszczególne pomieszczenia

i najistotniejsze meble. Wreszcie charakteryzują każde pomieszczenie, używając do tego celu wyrażeń przymiotnikowych, zarówno zapożyczonych z przeczytanego wcześniej tekstu, jak i ze słowników. To ostatnie ćwiczenie pełni funkcję wprowadzenia do pracy domowej, którą jest stworzenie krótkiego, przyciągającego uwagę opisu mieszkania, będącego elementem ogłoszenia „mieszkanie do wynajęcia”.

b. Umiejętności

Uczniowie ćwiczą rozumienie tekstu czytanego (czytanie w celu zrozumienia ogólnej treści eseju, jak i czytanie ze zrozumieniem szczegółów). Podkreślają w tekście wyrażenia

przymiotnikowe, przy których pomocy opisane zostały mieszkanie, jego wszystkie pomieszczenia i najbardziej charakterystyczne cechy. Przygotowanie planu własnego mieszkania jest wstępem do kolejnego zadania, w którym ćwiczona jest umiejętność pisania – każdy z uczniów charakteryzuje wszystkie pomieszczenia znajdujące się w jego

mieszkaniu. Uczniowie korzystają ze zwrotów zawartych we wcześniej przeczytanym tekście, pracują również ze słownikami.

2. Metoda i forma pracy

W pierwszej części lekcji uczniowie pracują w parach – podkreślają wyrażenia przymiotnikowe w tekście. Następnie pracują samodzielnie – rysują plan swojego mieszkania oraz tworzą krótkie charakterystyki wszystkich pomieszczeń.

3. Środki dydaktyczne

Ćwiczenia zawarte w karcie pracy ucznia: tekst do przeczytania – „My apartament” wraz z omówionymi w scenariuszu ćwiczeniami.

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

Nauczyciel wprowadza uczniów w temat. Pyta, jak wyglądają ich mieszkania, jakimi przymiotnikami i zwrotami przymiotnikowymi mogą scharakteryzować poszczególne pomieszczenia, wynotowuje potrzebne słownictwo na tablicy, podkreślając równocześnie rolę różnorodnych i wyszukanych zwrotów.

(3)

b. Faza realizacyjna

READING FOR THE GIST – Uczniowie czytają tekst „My apartment”, a następnie podkreślają w nim wyrażenia przymiotnikowe, przy których pomocy opisane zostały wszystkie pomieszczenia w mieszkaniu.

READING FOR SPECIFIC INFORMATION – Uczniowie starają się odgadnąć znaczenia słów i zwrotów wykorzystanych w tekście. Wynotowują wszystkie nieznane im zwroty.

Następnie uczniowie rysują plan własnego mieszkania – nazywają wszystkie pomieszczenia i najistotniejsze elementy wystroju wnętrza.

c. Faza podsumowująca

WRITING – Uczniowie przygotowują się do napisania ogłoszenia do rubryki „mieszkanie do wynajęcia”. Chcąc sprawić, by opisywane przez nich mieszkanie sprawiało wrażenie bardzo interesującego i wyjątkowego, do każdego pomieszczenia dodają krótki, ciekawy opis jego wnętrza. W tej ostatniej fazie lekcji przygotowują takie krótkie opisy. Mogą korzystać z pomocy nauczyciela, słowników i zwrotów zapożyczonych z tekstu

przeczytanego na początku lekcji.

5. Załączniki

a. Karta pracy ucznia

Zawiera ćwiczenie opisane w scenariuszu – tekst „My apartment” wraz z ćwiczeniami.

b. Zadanie domowe

Na podstawie notatek sporządzonych w drugiej części lekcji uczniowie tworzą opis mieszkania, odpowiedni do umieszczenia go w rubryce „mieszkanie do wynajęcia”.

c. Szablon do pracy z uczniem

Zawiera tekst „My apartment” wraz z kluczem odpowiedzi.

Aleksandra Kazimierczyk Nauczyciel języka angielskiego British School

Warszawa

Cytaty

Powiązane dokumenty

Wycięcie z serwetki wybranego motywu oraz usunięcie spodniej warstwy serwetki (serwetki składają się z trzech warstw, które należy oddzielić od warstwy wierzchniej,..

Abstrakt Lekcja pozwala na zaznajomienie uczniów z rodzajami sieci komputerowych, podziałem ze względu na topologię oraz odległości między komputerami, koniecznymi elementami

słownictwem w pierwszych dwóch ćwiczeniach – uzupełniając podanymi zwrotami zdania typowe dla wielu „szpitalnych” sytuacji!. W następnej części lekcji uczniowie łączą

Nauczyciel prosi jednego z uczniów o przypomnienie definicji pierwiastka wielomianu, uczeń podaje odpowiedź: Pierwiastkiem wielomianu W(x) nazywamy każdą liczbę a, dla której

Jeśli nauczyciel skorzystał z możliwości przeprowadzenia pierwszej lekcji z serii „Idioms” – „Be a pain in the neck (Idioms 1)”, rozpoczynając drugą lekcję z tej

Abstrakt Scenariusz przygotowany do realizacji w trakcie 45-minutowej lekcji, której celem jest zapoznanie uczniów ze zwrotami urozmaicającymi wypowiedzi pisemne i ustne, czyli

Abstrakt Karta pracy ucznia będąca dodatkiem do scenariusza przygotowanego do realizacji w trakcie 45-minutowej lekcji, której celem jest zapoznanie uczniów ze

Abstrakt Szablon do pracy z uczniem będący dodatkiem do scenariusza przygotowanego do realizacji w trakcie 45-minutowej lekcji, której celem jest zapoznanie uczniów ze słownictwem