• Nie Znaleziono Wyników

Metadane scenariusza

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Metadane scenariusza"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Metadane scenariusza

ID (wypełnia redakcja)

Tytuł Emergency (1)

Przedmiot nauczania Język angielski

Autor (imię i nazwisko) Aleksandra Kazimierczyk Adres (ulica, nr domu) ul. Omulewska 14/4 Kod pocztowy, miejscowość 04-128 Warszawa Login autora w Scholaris olakazimierczyk

Abstrakt Pierwszy z dwóch scenariuszy z cyklu „Emergency”- przygotowany do realizacji w trakcie 45-minutowej lekcji, której celem jest zapoznanie uczniów ze słownictwem i zwrotami związanymi z tematyką medyczną – szpitalem, operacjami, badaniami lekarskimi itp. Jest to podstawowy zasób słownictwa potrzebny do zrozumienia najbardziej typowych określeń medycznych czy wskazówek lekarza.

Uczniowie zapoznają się z nowym słownictwem w pierwszych dwóch ćwiczeniach – uzupełniając zdania typowe dla wielu

„szpitalnych” sytuacji podanymi zwrotami. W następnej części lekcji uczniowie łączą podane sformułowania z ich wyjaśnieniami. Ostatnia część poświęcona jest na wykorzystanie poznanej wiedzy w praktyce – poprzez tworzenie dialogów pasujących do załączonych zdjęć obrazujących typowe spotkania lekarza z pacjentem.

Wydawca OSI CompuTrain

Źródło

Odnośniki karta pracy ucznia, szablon do pracy z uczniem

Etap edukacyjny liceum

Informacje o prawach (wypełnia redakcja)

Słowa kluczowe słownictwo, emergency, hospital, medical, szpital, medyczne UDC (wypełnia redakcja)

Przybliżony czas trwania zajęć (dotyczy scenariuszy, kart pracy, testów, prezentacji)

45 minut

(2)

ID (wypełnia redakcja)

Uwagi Jest to pierwszy z 2-częściowego cyklu scenariuszy.

Scenariusz lekcji – Emergency

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

Jest to pierwsza z dwóch lekcji, których celem jest zapoznanie uczniów ze słownictwem i zwrotami związanymi z tematyką medyczną – szpitalem, operacjami, badaniami lekarskimi itp. Jest to podstawowy zasób słownictwa potrzebny do zrozumienia najbardziej typowych określeń medycznych czy wskazówek lekarza. Uczniowie zapoznają się z nowym

słownictwem w pierwszych dwóch ćwiczeniach – uzupełniając podanymi zwrotami zdania typowe dla wielu „szpitalnych” sytuacji. W następnej części lekcji uczniowie łączą podane sformułowania z ich wyjaśnieniami. Ostatnia część poświęcona jest na wykorzystanie poznanej wiedzy w praktyce – poprzez tworzenie dialogów pasujących do załączonych zdjęć obrazujących typowe spotkania lekarza z pacjentem.

b. Umiejętności

Uczniowie ćwiczą rozumienie tekstu czytanego (czytanie w celu zrozumienia ogólnej treści eseju, jak i czytanie ze zrozumieniem szczegółów). Uzupełniają zdania odpowiednimi zwrotami z listy.

W kolejnym ćwiczeniu wykorzystywana jest ta sama umiejętność. Tym razem jednak zadaniem jest połączenie medycznych sformułowań z ich objaśnieniami.

Wreszcie ćwiczona jest umiejętność pisania i mówienia. Uczniowie układają dialogi pasujące do podanych im zdjęć. Wykorzystują możliwie największą liczbę zwrotów poznanych we wcześniejszych ćwiczenia, dzięki czemu ich dialogi brzmią naturalnie i odpowiednio do przedstawionej sytuacji.

2. Metoda i forma pracy

W pierwszej części lekcji uczniowie pracują w parach – uzupełniają podane zdania zwrotami z listy. Następnie pracują samodzielnie – łączą medyczne określenia z ich definicjami. Na koniec układają dialogi pasujące do przygotowanych przez nauczyciela zdjęć.

3. Środki dydaktyczne

Ćwiczenia zawarte w karcie pracy ucznia oraz zdjęcia dołączone do szablonu do pracy z uczniem.

UWAGA! Zestawy zwrotów zawarte w drugim ćwiczeniu należy wcześniej porozcinać i poskładać w komplety, aby powstała gotowa do ułożenia układanka. Do zadania ostatniego należy wykonać taką ilość kopii zdjęć, by każda para uczniów otrzymała jedną fotografię.

(3)

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

Nauczyciel wprowadza uczniów w temat. Pyta, czy oglądali kiedykolwiek któryś z odcinków popularnego amerykańskiego serialu telewizyjnego „Emergency” (tytuł polski: „Ostry Dyżur”). Uczniowie starają się przypomnieć sobie zwroty typowe dla niektórych

„szpitalnych” sytuacji, nazwy chorób, zabiegów czy poleceń lekarskich. Nauczyciel wynotowuje je na tablicy.

b. Faza realizacyjna

READING FOR SPECIFIC INFORMATION – Uczniowie uzupełniają podane zdania zwrotami podanymi w ćwiczeniu. Pracują samodzielnie, w razie konieczności mogą

korzystać ze słowników, ewentualnie z pomocy nauczyciela. Następnie zostają podzieleni na pary. Każda z par dostaje dwa zestawy karteczek. Jeden zestaw zawiera typowe medyczne sformułowania, drugi – ich wyjaśnienia. Uczniowie dopasowują je do siebie.

c. Faza podsumowująca

WRITING, SPEAKING – Uczniowie nadal pracują w parach. Każda z par otrzymuje jedno zdjęcie przestawiające typowe spotkanie lekarz-pacjent. Nauczyciel ma do wykorzystania dwa zdjęcia (załączone do szablonu do pracy z uczniem). Rozdziela je więc tak, by każde ze zdjęć przypadało na co drugą parę. Uczniowie układają dialogi pasujące do sytuacji przedstawionych na zdjęciu, starając się wykorzystać jak największą liczby zwrotów poznanych we wcześniejszych częściach lekcji.

5. Załączniki

a. Karta pracy ucznia

Zawiera ćwiczenie opisane w scenariuszu.

b. Szablon do pracy z uczniem

Zawiera klucz odpowiedzi do wszystkich ćwiczeń oraz zdjęcia potrzebne do rozdania uczniom w trakcie przygotowania do ćwiczenia numer 3.

Aleksandra Kazimierczyk Nauczyciel języka angielskiego British School

Warszawa

Cytaty

Powiązane dokumenty

Zawiera klucz odpowiedzi i pytania, które nauczyciel może zadać uczniom podczas wprowadzenia do lekcji, jednocześnie powtarzając słownictwo, z którym klasa zapoznała się

„Idioms” – „Be a pain in the neck (Idioms 1)”, „Break a leg (Idioms 2)”, „Be in safe hands (Idioms 3)”, „Out of the blue – colourful idioms (Idioms 4)”, „Give a red

Nauczyciel prosi jednego z uczniów o przypomnienie definicji pierwiastka wielomianu, uczeń podaje odpowiedź: Pierwiastkiem wielomianu W(x) nazywamy każdą liczbę a, dla której

Abstrakt Scenariusz przygotowany do realizacji w trakcie 45-minutowej lekcji, której celem jest zapoznanie uczniów ze słownictwem i zwrotami przydatnymi do umiejętnego

Jeśli nauczyciel skorzystał z możliwości przeprowadzenia pierwszej lekcji z serii „Idioms” – „Be a pain in the neck (Idioms 1)”, rozpoczynając drugą lekcję z tej

5. Na wstępie lekcji realizującej temat, nauczyciel wyjaśnia zasady prawidłowej debaty. W trakcie lekcji będzie obserwatorem, a rolę prowadzących przejmie zespół ekspertów.

Scenariusz lekcji matematyki dla klasy trzeciej gimnazjum – Wartość bezwzględna liczby.. znać pojęcie wartości

4. Nauczyciel krótko przypomina podstawy tworzenia wykresów, korzystając również z prezentacji multimedialnej: Graficzna prezentacja danych. Uczniowie przystępują do