• Nie Znaleziono Wyników

Metadane scenariusza

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Metadane scenariusza"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Metadane scenariusza

ID (wypełnia redakcja)

Tytuł Sieci komputerowe – budowa i rodzaje.

Przedmiot nauczania Technologia informacyjna Autor (imię i nazwisko)

Anna Śmigielska Adres (ulica, nr domu) Poprzeczna 17 Kod pocztowy, miejscowość 43-300 Bielsko-Biała Login autora w Scholaris asmigielska

Abstrakt Lekcja pozwala na zaznajomienie uczniów z rodzajami sieci komputerowych, podziałem ze względu na topologię oraz odległości między komputerami, koniecznymi elementami sieci pod względem sprzętu i oprogramowania

Wydawca OSI CompuTrain

Źródło a. Witold Wrotek – „Technologia informacyjna” Informatyka Europejczyka

b. strony internetowe:

http://pl.wikipedia.org/wiki/

http://www.ws-

webstyle.com/cms.php/netopedia/sieci_komputerowe http://student.wsu.kielce.pl/d64/zakres_s.htm

Odnośniki Prezentacja: Sieci komputerowe.ppt

Karta pracy: Karta pracy sieci komputerowe.doc Test:

Etap edukacyjny liceum, liceum profilowane, technikum,

Informacje o prawach (wypełnia redakcja)

Słowa kluczowe LAN, WAN, topologia sieci, karta sieciowa, protokoły

sieciowe, magistrala, tocken-ring, Ethernet, topologia gwiazdy, peer-to-peer, domena

UDC (wypełnia redakcja) Przybliżony czas trwania zajęć (dotyczy scenariuszy, kart pracy, testów, prezentacji)

45 minut

Uwagi

(2)

Scenariusz lekcji – Sieci komputerowe – budowa i rodzaje

2. Cele lekcji

a. Wiadomości

1. Poznanie koniecznych elementów sieci komputerowej.

2. Poznanie rodzajów sieci ze względu na architekturę.

3. Poznanie różnych topologii sieciowych.

4. Poznanie najważniejszych technologii sieci.

b. Umiejętności

1. Kształcenie umiejętności rozróżniania sieci komputerowych.

2. Kształcenie umiejętności korzystania i zabezpieczania zasobów sieciowych.

3. Metoda i forma pracy

1. Dyskusja problemowa.

2. Wykład.

3. Prezentacja.

4. Praca z tekstem przewodnim.

5. Praca indywidualna przy komputerze.

4. Środki dydaktyczne

1. Prezentacja multimedialna: „Sieci komputerowe”.

2. Karta pracy ucznia: „Sieci komputerowe - krzyżówka”.

5. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

Sprawdzenie listy obecności, zapoznanie z tematyką zajęć, zapisanie tematu lekcji, załogowanie do systemu.

b. Faza realizacyjna

1. Nauczyciel zadaje zapytanie: „Jak ważne dla przepływu danych i szybkości komunikacji w obecnym społeczeństwie informacyjnym są sieci komputerowe? Prosi o przykłady. Dyskusja.

Uczniowie podają przykłady zastosowań sieci komputerowych – w bankowości, handlu, edukacji. (3 min)

2. Czy podobne warunki spełniają sieci komputerowe: szkolna i banku?

Uczniowie wskazują na konieczność dobrego zabezpieczenia danych bankowych oraz ich częstej aktualizacji, a także bezawaryjności; sieć szkolna powinna spełniać wymagania dostępu bardzo wielu użytkowników o różnych uprawnieniach do zasobów sieciowych. (3 min)

3. Nauczyciel przedstawia wykład dotyczący różnorodności budowy sieci komputerowych w zależności od zastosowań. Prezentuje pokaz multimedialny wspomagający wykład.

(3)

Uczniowie słuchają wykładu i oglądają prezentację. (20 min) 4. Nauczyciel podsumowuje wykład i dyktuje notatkę do zeszytu:

Rodzaje sieci:

- ze względu na odległości miedzy komputerami: LAN – lokalna, WAN – rozległa, MAN – miejska;

- ze względu na architekturę: równorzędne – peer to peer oraz dedykowane, czyli typu klient- serwer;

- ze względu na topologię: gwiazda, pierścień, magistrala, hierarchiczna. (10 min) c. Faza podsumowująca

Nauczyciel wskazuje na konieczne komponenty sieci – sprzętowe i programowe oraz konieczność dobrego zaplanowania struktury sieci w zależności od potrzeb.

Uczniowie notują podsumowanie:

Aby istniała sieć komputerowa, koniecznych jest wiele składników:

 serwer - komputer o dużej mocy obliczeniowej oraz oprogramowaniu niezbędnym do przechowywania aplikacji realizujących usługi sieciowe i danych użytkowników;

 stacje robocze (terminale), na których instalowane jest oprogramowanie sieciowe nazywane klientem;

 media do transmisji danych - kable, światłowody, fale radiowe;

 osprzęt sieciowy - karty sieciowe, modemy, routery, koncentratory (huby), przełączniki (switche), access pointy;

 zasoby sieciowe - wspólny sprzęt, programy, bazy danych;

 oprogramowanie sieciowe - to programy komputerowe, dzięki którym możliwe jest przesyłanie informacji między urządzeniami sieciowymi;

 protokoły sieciowe.

6. Bibliografia

a. Witold Wrotek, Technologia informacyjna, Informatyka Europejczyka.

b. strony internetowe:

http://pl.wikipedia.org/wiki/

http://www.ws-webstyle.com/cms.php/netopedia/sieci_komputerowe http://student.wsu.kielce.pl/d64/zakres_s.htm

7. Załączniki

a. Karta pracy ucznia Sieci komputerowe b. Prezentacja:

Sieci komputerowe

c. Zadanie domowe

Opisz i wykonaj przykładowy rysunek ilustrujący topologię Twojej szkolnej sieci komputerowej.

(4)

Cytaty

Powiązane dokumenty

słownictwem w pierwszych dwóch ćwiczeniach – uzupełniając podanymi zwrotami zdania typowe dla wielu „szpitalnych” sytuacji!. W następnej części lekcji uczniowie łączą

Zawiera klucz odpowiedzi i pytania, które nauczyciel może zadać uczniom podczas wprowadzenia do lekcji, jednocześnie powtarzając słownictwo, z którym klasa zapoznała się

„Idioms” – „Be a pain in the neck (Idioms 1)”, „Break a leg (Idioms 2)”, „Be in safe hands (Idioms 3)”, „Out of the blue – colourful idioms (Idioms 4)”, „Give a red

Nauczyciel prosi jednego z uczniów o przypomnienie definicji pierwiastka wielomianu, uczeń podaje odpowiedź: Pierwiastkiem wielomianu W(x) nazywamy każdą liczbę a, dla której

Abstrakt Scenariusz przygotowany do realizacji w trakcie 45-minutowej lekcji, której celem jest zapoznanie uczniów ze słownictwem i zwrotami przydatnymi do umiejętnego

Jeśli nauczyciel skorzystał z możliwości przeprowadzenia pierwszej lekcji z serii „Idioms” – „Be a pain in the neck (Idioms 1)”, rozpoczynając drugą lekcję z tej

5. Na wstępie lekcji realizującej temat, nauczyciel wyjaśnia zasady prawidłowej debaty. W trakcie lekcji będzie obserwatorem, a rolę prowadzących przejmie zespół ekspertów.

Scenariusz lekcji matematyki dla klasy trzeciej gimnazjum – Wartość bezwzględna liczby.. znać pojęcie wartości