• Nie Znaleziono Wyników

Metadane scenariusza

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Metadane scenariusza"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Metadane scenariusza

ID prawo_rodzinne_scenariusz_liceum_profilowane

Tytuł Władza rodzicielska- prawa i obowiązki.

Wybrane zagadnienia dotyczące: ustania małżeństwa i obowiązku alimentacyjnego.

Przedmiot Prawo i postępowanie administracyjne

Autor (imię i nazwisko) Elżbieta Kiedrzynek Autor (ulica, nr domu) Romera nr 50 m 23 Autor (kod, miejscowość) 20-487 Lublin Login autora w Scholaris ekiedrzynek@o2.pl

Abstrakt Cykl zajęć z zakresu programu edukacji prawnej dotyczący prawa rodzinnego.

Wydawca OSI CompuTrain

Źródło Musiałkiewicz J., Prawo i postępowanie administracyjne cz. I, wyd. Ekonomik, Warszawa 2003

Wajgner M., Prawo i postępowanie administracyjne cz. I, wyd.

Rea, Warszawa 2003

Ustawa z 1964r. (z późn. zm.) – kodeks rodzinny i opiekuńczy Ustawa z 1986r. (z późn. zm.) – prawo o aktach stanu cywilnego

Odnośniki Opisywany zasób ma część składową, którą jest zasób powiązany.

Etap edukacyjny Liceum profilowane.

Informacje o prawach

Słowa kluczowe Przepisy prawa rodzinnego w szkole w ramach programu edukacji prawnej.

UDC

Czas trwania lekcji 1 lekcja 45 minutowa

Uwagi wypełnia autor brak

(2)

Władza rodzicielska – prawa i obowiązki.

Wybrane zagadnienia dotyczące: ustania małżeństwa i obowiązku alimentacyjnego.

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

Zapoznanie uczniów z wiedzą dotyczącą unormowań prawnych. Zajęcia zostaną poświęcone zaprezentowaniu norm, które regulują funkcjonowanie współczesnej rodziny.

b. Umiejętności Uczeń potrafi:

1. Bezbłędnie wskazać sposoby wykorzystywane w celu ustalenia ojcostwa.

2. Poprawnie określić, a także scharakteryzować prawa oraz obowiązki rodziców wobec dziecka.

3. Prawidłowo określić okoliczności i sposoby ustania małżeństwa.

4. Poprawnie wyjaśnić, co to jest obowiązek alimentacyjny.

5. Prawidłowo posługiwać się poznaną podczas zajęć terminologią prawniczą.

6. Zintegrować się z klasą.

7. Świadomie i aktywnie uczestniczyć w procesie nauczania.

2. Metoda i forma pracy

Wśród metod, które należy zastosować podczas tych zajęć, bardzo istotna jest metoda podająca, czyli wykład. Trzeba pamiętać, że zajęcia te adresowane są do uczniów, którzy nie mieli wcześniej styczności z terminologią prawniczą. Z tej przyczyny niezbędne jest wprowadzenie do tematyki zajęć pojęć i wyrazów nierozerwanie związanych z prawem rodzinnym. Ogromne znaczenie mają także inne metody zalecane podczas prowadzenia tej lekcji. Znajdują się wśród nich: metoda obserwacyjna, czyli korzystanie z pokazu multimedialnego związanego tematycznie z omawianym zagadnieniem oraz metody aktywizujące.

Wśród form pracy zalecanych podczas prowadzenia zajęć znajdują się: praca z całą klasą oraz praca indywidualna z uczniem.

3. Środki dydaktyczne

1. Kodeks rodzinny i opiekuńczy.

2. Ustawa o aktach stanu cywilnego.

3. Podręcznik.

4. Stanowisko komputerowe z oprogramowaniem, rzutnik multimedialny.

5. Pokaz multimedialny utrwalony na płycie CD- RW obejmujący zagadnienia z zakresu prawa rodzinnego (autor: Elżbieta Kiedrzynek ).

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza Czynności wstępne:

1. Powitanie, czynności organizacyjno-porządkowe.

2. Zapisanie tematu lekcji.

(3)

b. Faza realizacyjna

1. Wyjaśnienie kluczowych dla tematu pojęć: macierzyństwo, ojcostwo, władza rodzicielska, alimenty. Uczniowie powinni podjąć próbę samodzielnego zdefiniowania wymienionych terminów.

2. Określenie sposobów wykorzystywanych do ustalenia ojcostwa.

3. Przeprowadzenie w klasie dyskusji w celu określenia, na czym polegają prawa i obowiązki rodziców wobec dzieci oraz dzieci wobec rodziców.

4. Omówienie okoliczności, w których stwierdza się ustanie małżeństwa.

5. Wytłumaczenie uczniom istoty obowiązku alimentacyjnego. Wyjaśnienie na kim on spoczywa.

c. Faza podsumowująca Podsumowanie lekcji (wnioski):

a) prawo rodzinne normuje stosunki pomiędzy rodzicami a dziećmi (władza rodzicielska),

b) sposoby ustalenia ojcostwa są dokładnie określone w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym (krop),

c) małżeństwo ustaje z przyczyn naturalnych oraz na skutek rozwodu lub unieważnienia, separacja nie powoduje ostatecznego rozwiązania małżeństwa, d) alimenty to środki na utrzymanie przeznaczone dla tych osób w rodzinie, które nie

mogą samodzielnie zapewnić sobie niezbędnych do utrzymania funduszy, obowiązek alimentacyjny jest dokładnie unormowany przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

5. Bibliografia

Musiałkiewicz J., Prawo i postępowanie administracyjne cz. I, wyd. Ekonomik, Warszawa 2003

Wajgner M., Prawo i postępowanie administracyjne cz. I, wyd. Rea, Warszawa 2003 Ustawa z 1964r. (z późn. zm.) – kodeks rodzinny i opiekuńczy

Ustawa z 1986r. (z późn. zm.) – prawo o aktach stanu cywilnego

Cytaty

Powiązane dokumenty

Zawiera klucz odpowiedzi i pytania, które nauczyciel może zadać uczniom podczas wprowadzenia do lekcji, jednocześnie powtarzając słownictwo, z którym klasa zapoznała się

„Idioms” – „Be a pain in the neck (Idioms 1)”, „Break a leg (Idioms 2)”, „Be in safe hands (Idioms 3)”, „Out of the blue – colourful idioms (Idioms 4)”, „Give a red

Nauczyciel prosi jednego z uczniów o przypomnienie definicji pierwiastka wielomianu, uczeń podaje odpowiedź: Pierwiastkiem wielomianu W(x) nazywamy każdą liczbę a, dla której

Abstrakt Scenariusz przygotowany do realizacji w trakcie 45-minutowej lekcji, której celem jest zapoznanie uczniów ze słownictwem i zwrotami przydatnymi do umiejętnego

Jeśli nauczyciel skorzystał z możliwości przeprowadzenia pierwszej lekcji z serii „Idioms” – „Be a pain in the neck (Idioms 1)”, rozpoczynając drugą lekcję z tej

5. Na wstępie lekcji realizującej temat, nauczyciel wyjaśnia zasady prawidłowej debaty. W trakcie lekcji będzie obserwatorem, a rolę prowadzących przejmie zespół ekspertów.

Scenariusz lekcji matematyki dla klasy trzeciej gimnazjum – Wartość bezwzględna liczby.. znać pojęcie wartości

4. Nauczyciel krótko przypomina podstawy tworzenia wykresów, korzystając również z prezentacji multimedialnej: Graficzna prezentacja danych. Uczniowie przystępują do