• Nie Znaleziono Wyników

Metadane scenariusza

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Metadane scenariusza"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Metadane scenariusza

ID Tytuł .

My room

Przedmiot Język angielski

Autor (imię i nazwisko) Aleksandra Kazimierczyk Autor (ulica, nr domu) ul. Omulewska 14/ 4 Autor (kod, miejscowość) 04-128 Warszawa Autor (login w Scholaris) olakazimierczyk

Abstrakt Scenariusz przygotowany do realizacji w trakcie 45-minutowej lekcji, której celem jest zapoznanie uczniów ze słownictwem i zwrotami przydatnymi do umiejętnego opisania wnętrza, w tym przypadku – własnego pokoju. Uczniowie pracują z tekstem, z którego wynotowują wyrażenia przymiotnikowe, określające wygląd pokoju i jego poszczególne elementy. Uczą się również, jak ubarwić swój opis i sprawić, by mniej ciekawe elementy opisywanego wnętrza stały się dla czytającego bardziej atrakcyjne. Wreszcie wypisują cechy swojego własnego pokoju, co jest wprowadzeniem do pracy domowej – stworzenia takiego pełnego opisu.

Wydawca Źródło

Odnośniki karta pracy ucznia, szablon do pracy z uczniem

Etap edukacyjny gimnazjum, liceum

Informacje o prawach

Słowa kluczowe opis, pisanie, reading, writing, słownictwo, własny pokój, my room

UDC

Czas trwania zajęć (dotyczy scenariuszy, kart pracy, testów, prezentacji)

45 minut

Uwagi

(2)

Scenariusz lekcji – My room

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

Celem lekcji jest zapoznanie uczniów ze słownictwem i zwrotami przydatnymi do umiejętnego opisania wnętrza, w tym przypadku własnego pokoju. Uczniowie pracują z tekstem, z którego wynotowują wyrażenia przymiotnikowe, określające wygląd pokoju i jego poszczególne elementy. Uczą się również, w jaki sposób można ubarwić swój opis i sprawić, by mniej ciekawe elementy opisywanego wnętrza stały się dla czytającego bardziej atrakcyjne. Wreszcie uczniowie wypisują cechy swojego własnego pokoju – to jest wprowadzeniem do pracy domowej, polegającej na stworzeniu pełnego opisu pokoju.

b. Umiejętności

Uczniowie ćwiczą rozumienie tekstu czytanego (zarówno czytanie w celu zrozumienia ogólnej treści eseju, jak i czytanie ze zrozumieniem szczegółów).

Podkreślają w tekście wyrażenia przymiotnikowe, przy których pomocy opisane zostały wszystkie elementy i cechy pokoju. Następnie wynotowują wszystkie sformułowania przydatne do przedstawienia dobrych i złych cech omawianego wnętrza, uczą się, w jaki sposób ubarwić swój opis, by to, co we wnętrzu jest mniej korzystne, sprawiło wrażenie ciekawego i wyjątkowego.

Ćwiczona jest również umiejętność pisania – w drugiej części lekcji każdy z uczniów wynotowuje dobre i złe cechy najbardziej charakterystycznych elementów swojego pokoju. Następnie stara się tak ubarwić te złe cechy, by brzmiały nieco bardziej ciekawie i zachęcająco.

2. Metoda i forma pracy

W pierwszej części lekcji uczniowie pracują w parach – podkreślają wyrażenia

przymiotnikowe w tekście. Następnie dopasowują je do właściwych grup, określających cechy opisanego pomieszczenia (comfortable/uncomfortable room). Następnie uczniowie pracują samodzielnie -- wynotowują cechy elementów charakterystycznych dla ich pokojów – zarówno te pozytywne i wyjątkowe, jak i te, które nie dodają ich wnętrzu większego uroku.

3. Środki dydaktyczne

Ćwiczenia zawarte w karcie pracy ucznia: tekst do przeczytania – „My room” (opis pokoju, jego najbardziej charakterystycznych elementów) wraz z omówionymi w scenariuszu ćwiczeniami.

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

Nauczyciel wprowadza uczniów w temat. Pyta, jak wyglądają ich pokoje; jakie elementy wystroju powinny znaleźć się w dobrym opisie wnętrza. Wynotowuje potrzebne słownictwo na tablicy, podkreślając równocześnie rolę różnorodnych i wyszukanych przymiotników.

(3)

b. Faza realizacyjna

READING FOR THE GIST – Uczniowie czytają tekst „My room”, a następnie podkreślają w nim wyrażenia przymiotnikowe, przy których pomocy opisane zostały wszystkie elementy charakterystyczne dla tego pokoju.

READING FOR SPECIFIC INFORMATION – Uczniowie starają się odgadnąć znaczenia słów i zwrotów wykorzystanych w tekście. Następnie wynotowują wszystkie sformułowania opisujące dobre i złe cechy omawianego wnętrza.

c. Faza podsumowująca

SPEAKING, WRITING – Uczniowie przygotowują się do stworzenia opisu swojego własnego pokoju. W tym celu każdy z nich wynotowuje dobre i złe cechy najbardziej charakterystycznych elementów swojego pokoju. Następnie stara się tak ubarwić te złe cechy by brzmiały nieco bardziej ciekawie i zachęcająco.

5. Załączniki

a. Karta pracy ucznia

Zawiera ćwiczenie opisane w scenariuszu – tekst „My room” wraz z zadaniami do tekstu.

b. Zadanie domowe

Bazując na notatkach sporządzonych w drugiej części lekcji, uczniowie tworzą opis własnego pokoju.

6. Czas trwania lekcji

45 minut

7. Uwagi do scenariusza

Zaleca się wykorzystanie materiałów załączonych do scenariusza – karty pracy ucznia oraz szablonu do pracy z uczniem.

Cytaty

Powiązane dokumenty

słownictwem w pierwszych dwóch ćwiczeniach – uzupełniając podanymi zwrotami zdania typowe dla wielu „szpitalnych” sytuacji!. W następnej części lekcji uczniowie łączą

Zawiera klucz odpowiedzi i pytania, które nauczyciel może zadać uczniom podczas wprowadzenia do lekcji, jednocześnie powtarzając słownictwo, z którym klasa zapoznała się

„Idioms” – „Be a pain in the neck (Idioms 1)”, „Break a leg (Idioms 2)”, „Be in safe hands (Idioms 3)”, „Out of the blue – colourful idioms (Idioms 4)”, „Give a red

Nauczyciel prosi jednego z uczniów o przypomnienie definicji pierwiastka wielomianu, uczeń podaje odpowiedź: Pierwiastkiem wielomianu W(x) nazywamy każdą liczbę a, dla której

Abstrakt Scenariusz przygotowany do realizacji w trakcie 45-minutowej lekcji, której celem jest zapoznanie uczniów ze słownictwem i zwrotami przydatnymi do umiejętnego

Jeśli nauczyciel skorzystał z możliwości przeprowadzenia pierwszej lekcji z serii „Idioms” – „Be a pain in the neck (Idioms 1)”, rozpoczynając drugą lekcję z tej

5. Na wstępie lekcji realizującej temat, nauczyciel wyjaśnia zasady prawidłowej debaty. W trakcie lekcji będzie obserwatorem, a rolę prowadzących przejmie zespół ekspertów.

Scenariusz lekcji matematyki dla klasy trzeciej gimnazjum – Wartość bezwzględna liczby.. znać pojęcie wartości