Metadane scenariusza
ID usługi_bankowe_scenariusz_informatyka_gimnazjum
Tytuł
Przedmiot Informatyka
Autor (imię i nazwisko) Beata Sanakiewicz Autor (ulica, nr domu)
Autor (kod, miejscowość)
Autor (login w Scholaris) beasan2006
Abstrakt Scenariusz lekcji prowadzonej metodą projektu, w trakcie której uczniowie poznają sposoby wykorzystania komputera i Internetu w gospodarowaniu własnymi finansami.
Wydawca
Źródło M. Mordka, Informatyka 2000,Wydawnictwo Czarny Kruk,
Bydgoszcz, 2001
Odnośniki Opisywany zasób wymaga zasobu powiązanego:
Karta pracy – MS Excel
Etap edukacyjny gimnazjum
Informacje o prawach
Słowa kluczowe e-bank, bank, konto, kredyt, funkcja PMT, arkusz kalkulacyjny
UDC
Czas trwania lekcji 2 jednostki lekcyjne Uwagi
Scenariusz lekcji: Usługi bankowe. Wykorzystanie narzędzi informatycznych w gospodarowaniu własnymi finansami.
1. Cele lekcji
a) Wiadomości Uczeń:1. Potrafi wykorzystać arkusz kalkulacyjny do rozwiązywania problemów z życia codziennego.
2. Poznaje nową funkcję PMT – wbudowaną w arkusz kalkulacyjny.
b) Umiejętności Uczeń:
1. Stosuje funkcję PMT do obliczania rat kredytu.
2. Doskonali umiejętność wyszukiwania stron zawierających informacje na zadany temat.
3. Uczy się wyciągania wniosków.
2. Metoda i forma pracy
Wyszukiwanie informacji, ćwiczenia praktyczne, elementy dyskusji, praca indywidualna, paca w grupach.
3. Środki dydaktyczne
1. Komputer
2. Arkusz kalkulacyjny MS Excel 3. Internet
4. Karta pracy (MS Excel)
4. Przebieg lekcji
a) Etap przygotowawczy
1. Nauczyciel podaje temat oraz cele lekcji, z których główny to doskonalenie umiejętności wykorzystania narzędzi informatycznych do rozwiązywania trudności z życia codziennego. W czasie zajęć uczniowie będą mogli również przekonać się o użyteczności komputera i Internetu w gospodarowaniu własnymi finansami.
2. Nauczyciel odwołuje się do wiedzy uczniów na temat tego, jakie usługi oferuje bank. W trakcie dyskusji nauczyciel wspomina o kontach młodzieżowych. W celu uzupełnienia danych
uczniowie przeglądają strony zawierające informacje o kontach młodzieżowych:
a. http://www.bankier.pl/cf/konta_mlodziezowe.html b. http://konta-mlodziezowe.banki.ner.pl/
c. http://direct.money.pl/kontamlodziezowe/
3. Nauczyciel informuje w jaki sposób można przez Internet złożyć wniosek o założenie konta oraz wymienia zalety korzystania z usług e-banku. Uczniowie przeglądają wnioski o założenie konta w wybranym banku.
4. Nauczyciel, nawiązując do wcześniejszej dyskusji, mówi o innych usługach, jakie oferują banki. Rozmawia z uczniami, korzystając z ich wiedzy, na temat lokat finansowych i kredytów udzielanych przez banki.
5. Uczniowie wyszukują w Internecie informacje na temat oprocentowania kredytów gotówkowych oferowanych przez różne banki.
a. http://direct.money.pl/kredytygotowkowe/
b. http://bankier.newtrader.pl/kredyty-gotowkowe.html
6. Nauczyciel wyjaśnia terminy z zakresu bankowości, niezbędne do realizacji lekcji (stopa procentowa, wysokość oprocentowania, liczba rat, kredyt)
7. Zadaniem uczniów będzie wyszukanie w Internecie trzech ofert różnych banków oraz zapisanie w zeszycie stóp oprocentowania kredytu w każdym z banków.
b) Etap realizacji
1. Realizacja zadania odbywa się w grupach dwuosobowych.
2. Nauczyciel wyjaśnia działanie funkcji PMT, która służy do obliczania wysokości rat kredytu.
3. Następnie omawia sposób wykonania ćwiczenia z zastosowaniem funkcji PMT. Zadanie uczniów polega na wykonaniu symulacji spłat rat kredytu gotówkowego w trzech różnych bankach. Kredyt w wysokości 3000zł przeznaczony będzie na zakup zestawu komputerowego.
Symulacja powinna być przeprowadzona dla różnych okresów spłat.
4. Do ćwiczenia uczniowie wykorzystują zadanie z lekcji wstępnej.
5. Nauczyciel udziela instrukcji uczniom, obserwuje ich pracę i w razie potrzeby odpowiada na pytania oraz wyjaśnia wątpliwości.
6. Zależnie od umiejętności klasy można zaproponować samodzielne przygotowanie tabeli lub też wykorzystać pustą tabelę zamieszczoną w załączniku.
7. Obliczenia zostają przedstawione w postaci graficznej.
c) Etap podsumowujący
1. Na zakończenie lekcji nauczyciel sprawdza wykonane prace.
2. Zwraca uwagę uczniów na możliwości, jakie dają narzędzia informatyczne. Pokazuje ich rolę w rozwiązywaniu codziennych problemów, z którymi jeszcze wielokrotnie spotkają się w dorosłym życiu.
5. Bibliografia
1. M. Mordka, Informatyka 2000, Wydawnictwo Czarny Kruk, Bydgoszcz 2001 2. http://www.bankier.pl/cf/konta_mlodziezowe.html
3. http://konta-mlodziezowe.banki.ner.pl/
4. http://direct.money.pl/kontamlodziezowe/
5. http://direct.money.pl/kredytygotowkowe/
6. http://bankier.newtrader.pl/kredyty-gotowkowe.html
6. Załączniki
a)Karta pracy ucznia
Karta pracy przygotowana jest w arkuszu kalkulacyjnym. Zawiera przykładowe rozwiązanie (na podstawie którego uczniowie wykonują ćwiczenie) oraz pustą tabelę do przeprowadzenia ćwiczenia.