• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji - O tym, jak Janko Muzykant słuchał muzyki 1. Cele lekcji

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji - O tym, jak Janko Muzykant słuchał muzyki 1. Cele lekcji"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji - O tym, jak Janko Muzykant słuchał muzyki

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

1. Uczeń zna pojęcie: wyrazy pokrewne.

2. Uczeń zna czas i miejsce akcji w utworze.

3. Uczeń wzbogaca słownictwo.

b. Umiejętności 1. Uczeń nazywa uczucia.

2. Uczeń określa problemy w noweli.

3. Uczeń potrafi słuchać muzyki.

4. Uczeń słucha uważnie poleceń.

5. Uczeń współpracuje w grupie.

2. Metoda i forma pracy

Ćwiczenia dramowe; tworzenie żywych obrazów, uczeń w roli.

3. Środki dydaktyczne

Strój Janka Muzykanta i skrzypki z opisu zawartego w noweli H. Sienkiewicza, etykiety.

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

1. Powitanie. Impulsy ruchowe. Uczniowie w kręgu poruszają się w rytm muzyki. W krótkich odstępach czasu przerywamy muzykę, podając głośno polecenie naśladowania określonego ruchu.

Kiedy wszyscy go wykonają, włączamy ponownie muzykę. Naśladujemy grę:

 na skrzypcach,

 na pianinie,

 na perkusji,

 na dowolnym instrumencie.

2. Słuchanie fragmentu utworu na skrzypce.

Swobodne wypowiedzi uczniów na temat odczuć związanych ze słuchaniem muzyki.

(2)

b. Faza realizacyjna

1. Które z nazw ludzi zajmujących się graniem lub układaniem muzyki najtrafniej określają Janka Muzykanta? Nauczyciel rozdaje uczniom etykiety z nazwami: muzyk, muzykant, grajek, kompozytor, artysta muzyk, dyrygent, skrzypek, pianista. Uczniowie wybierają odpowiednie i przyklejają je pod tematem lekcji na kartach pracy.

2. Następnie wymieniają wyrazy pokrewne do wyrazu skrzypce (skrzypeczki, skrzypki, skrzypek, skrzypcowy, skrzypaczka, skrzypieć, zaskrzypieć). Zapisanie tych wyrazów na karcie pracy.

3. Gromadzenie słownictwa wokół tematu zdolny: (rozwijać, zaniedbywać, wykazywać, marnować, nie dostrzegać zdolności, zdolności artystyczne, wrodzone, wyjątkowe),

4. Ćwiczenia dramowe: tworzenie żywych obrazów, przedstawiających sceny gry na różnych instrumentach. Nauczyciel dzieli zespół klasowy na trzy grupy. Każda z nich, po dokonaniu wyboru instrumentu oraz miejsca zabawy, przygotowuje żywy obraz. Na znak nauczyciela każda z nich dokonuje prezentacji. „Widzowie” (uczniowie nie będący w danej chwili w rolach) mogą ożywić wybraną postać w momencie najwyższego napięcia uczuć, aby zadać jej pytania związane z pięcioma poziomami świadomości w stopklatce:

 Kim jesteś?

 Co teraz robisz?

 Dlaczego to robisz?

 Po co?

 Jakie są twoje zasady życiowe?

(Przed przystąpieniem do pracy z dramą bardzo starannie kształtujemy pojęcia, którymi będziemy się posługiwali)

5. Następnie uczniowie zapisują swoje odczucia na karteczkach, z których tworzą „Słoneczko”, układając karteczki promieniście do hasła: „Co czujesz słuchając muzyki?”. Nazwy uczuć zapisujemy na tablicy.

6. Nawiązanie do treści noweli „Janko Muzykant”. Nauczyciel pyta uczniów, jakie dostrzegają związki między ćwiczeniami dramowymi a nowelą „Janko Muzykant”. Dzieci określają tematykę utworu, czas wydarzeń i wymieniają postacie występujące w noweli.

c. Faza podsumowująca

Ćwiczenia dramowe: uczeń w roli Janka Muzykanta.

Do klasy wchodzi chłopiec w stroju Janka Muzykanta i z deseczką ze strunami (rekwizyt zrobiony na zajęciach technicznych, a rola przygotowana wcześniej przez nauczyciela). Nauczyciel informuje uczniów o tym, że kolega będzie teraz kimś zupełnie innym i opowie nam pewną historię. Uczeń siada i zaczyna opowieść: „Nazywają mnie Janko Muzykant...” Opowiada historię o tym, że dźwięki przyrody są dla niego muzyką i o tym, jak słucha muzyki w kościele i pod oknem karczmy. Następnie zajmuje swoje miejsce wśród dzieci.

Po wykonanym ćwiczeniu nauczyciel rozpoczyna dyskusję na temat: „Co czuł Janko słuchając muzyki?” Zapisanie nazw uczuć na tablicy.

Porównanie własnych odczuć dzieci z odczuciami chłopca w roli Janka Muzykanta.

(3)

Zapisywanie nazw uczuć do odpowiednich ramek.

5. Bibliografia

Henryk Sienkiewicz, Janko Muzykant, wyd. Greg, Kraków, 2006

6. Załączniki

a. Zadanie domowe

Wyszukaj i zaznacz fragment tekstu, który mówi o tym, jak Janko Muzykant słuchał muzyki pod oknem karczmy.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Po tym ćwiczeniu nauczyciel uzupełnia schemat na ekranie nakładając na wierzch schematu 1 schemat 2, (jeżeli jest to w postaci foliogramów) lub przedstawia schemat 3 z

Przedstawienie najważniejszych faktów z życia kompozytora oraz omówienie jego dzieł będących przykładem muzyki XX wieku.. Przedstawienie stylistycznych cech

- uczeń potrafi obliczyć przyrost rzeczywisty ludności i interpretuje go - uczeń potrafi opisać wpływ ruchów migracyjnych na liczbę ludności Polski - uczeń potrafi obliczyć

a) Wiadomości (cel dydaktyczny): *uczeń wie, jakie rzeczowniki należą do II deklinacji, wie jak należy je odmieniać; * wie, na czym polega zasada neutrum. b) Umiejętności

Wyjaśnienie pojęcia „muzyka rozrywkowa” oraz wskazanie cech charakterystycznych i stylistycznych tej muzyki.. Przedstawienie najważniejszych gatunków uprawianych przez

- uczeń opisuje wybrane cechy fizyczno-geograficzne wód Morza Bałtyckiego, (wymiana wód, długość trwania pokrywy lodowej, zasolenie)..

Świadome wysłuchanie utworu renesansowego ze wskazaniem przez uczniów charakterystycznych cech muzyki

2. Metodą pogadanki wyjaśnianie nastroju i charakteru słuchanego utworu. Przybliżenie przez nauczyciela programu i tematyki dzieła Antonia Vivaldiego bez podania konkretnego