• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji – Zużyłem baterie – i co dalej? 1. Cele lekcji

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji – Zużyłem baterie – i co dalej? 1. Cele lekcji"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji – Zużyłem baterie – i co dalej?

1. Cele lekcji

a) Wiadomości

Kształtowanie postawy proekologicznej.

Wzbogacenie wiedzy uczniów na temat baterii.

b) Umiejętności

Uczeń poznaje historię powstania i budowę baterii.

Wie o szkodliwość zużytej baterii dla środowiska przyrodniczego, zna zasady postępowania ze zużytą baterią.

2. Metoda i forma pracy

Praca w grupach. Metody: słowne; praca z tekstem; działania praktyczne – doświadczenie, burza mózgów.

3. Środki dydaktyczne

karty pracy dla każdego ucznia, zagadki, przedmioty będące rozwiązaniem zagadek, „ogniwo z cytryny” – zestaw doświadczalny dla każdej grupy, literatura do prezentacji uczniom:

„Wynalazki – ilustrowana historia” – Richard Platt, „Popularna Encyklopedia Nauki” – pod red. Krystyny Gremblickiej.

4. Przebieg lekcji b) Faza realizacyjna

I. Rozwiązanie zagadek (wybrani uczniowie odczytują wylosowaną zagadkę i wyciągają z kartonu właściwy przedmiot – każdy z napędem na baterie).

Zagadki:

Schowany do szafki, żeby nie przeszkadzał (ptaszek).

Pomaga nam nie spóźniać się do szkoły (zegarek).

Nim włączysz telewizor nie ruszając się z fotela (pilot).

Pomoże ci, gdy braknie światła (latarka).

Ustalenie cechy wspólnej przedstawionych przedmiotów, którą jest bateria jako element napędowy.

Podsumowanie: Wszystkie przedmioty są uruchamiane przez baterie.

II. Doświadczenia: „Ogniwo z cytryny”.

Metale tworzą elektrody ogniwa. Sok cytrynowy (słaby kwas) jest elektrolitem. Kawałek cynku i kawałek miedzi mogą doskonale służyć jako elektrody. Siła elektromotoryczna takiego ogniwa wystarczy do zapalenia diody świecącej (LED). Źródło: „Popularna

(2)

Encyklopedia Nauki” – pod red. Krystyny Gremblickiej, str.151.

Przebieg doświadczenia: Rozdanie cytryn każdej grupie. Umieszczenie elektrod w cytrynie.

Ustalenie, co powoduje świecenie diody.

III. Poznanie budowy baterii, odnosząc jej budowę do cytryny (skórka, miąższ, sok).

Bateria to puszka, w środku której znajduje się grafit zalany cieczą. Ciecz jest kwasem.

IV. Zabawa ruchowa: „Znajdź baterię”

Uczniowie starają się znaleźć wszystkie baterie znajdujące się w klasie.

V. Dyskusja: Czy sok cytrynowy smakuje nam? Co stałoby się z rośliną, którą

podlewalibyśmy sokiem z cytryny? Co stanie się z rośliną, pod którą zakopiemy baterie?

Podsumowanie: Ustalenie, że kwasy są szkodliwe dla roślin i nie tylko dla roślin.

VI. Burza mózgów: Co zrobić ze zużytą baterią?

Uczniowie w grupach naradzają się i podają swoje propozycje.

VII. Uczniowie wśród podanych zdań odszukują to, które spełnia wymagany warunek.

Każda grupa odczytuje wybrane przez siebie zdanie i zapisane na kartce umieszcza na tablicy.

c) Faza podsumowująca

Powtórzenie zasad postępowania ze zużytymi bateriami.

Postanowienie, że: „Od dzisiaj będziemy zbierać baterie, by nie trafiały na wysypiska śmieci. Zebrane baterie będziemy przekazywać do Organizacji Odzysku REBA”

5. Bibliografia

Platt R., Wynalazki – ilustrowana historia, Świat Wiedzy Warszawa 1995

Popularna Encyklopedia Nauki, red. Gremblicka K., Wiedza i Życie Warszawa 1995

6. Załączniki

a)Karta pracy ucznia

Grupa I

Zaznacz zdanie, które informuje, do czego nie wolno używać baterii.

1. Baterie uruchamiają zegarki, zabawki, radia i wiele innych urządzeń.

2. Latarka świeci dzięki baterii.

3. Bateriami nie wolno się bawić!

4. Pierwszą baterię zbudował Alessandro Volta.

Grupa II

(3)

Zaznacz zdanie, które informuje, jak należy zachowywać się po dzisiejszej lekcji.

1. Baterie uruchamiają zegarki, zabawki, radia i wiele innych urządzeń.

2. Latarka świeci dzięki baterii.

3. Będziemy wszystkim mówić, jak należy postępować ze zużytymi bateriami.

4. Pierwszą baterię zbudował Alessandro Volta.

Grupa III

Zaznacz zdanie, które jest przestrogą dla użytkowników baterii.

1. Baterie uruchamiają zegarki, zabawki, radia i wiele innych urządzeń.

2. Latarka świeci dzięki baterii.

3. Pierwszą baterię zbudował Alessandro Volta.

4. Baterie wyrzucone na śmietnik zatrują glebę i wodę.

Grupa IV

Zaznacz zdanie, które informuje, jak należy postępować ze zużytą baterią.

1. Baterie uruchamiają zegarki, zabawki, radia i wiele innych urządzeń.

2. Baterie należy zbierać tak jak makulaturę, złom, aluminiowe puszki.

3. Latarka świeci dzięki baterii.

4. Pierwszą baterię zbudował Alessandro Volta.

Grupa V

Zaznacz zdanie, które informuje, jak należy postępować ze zużytą baterią.

1. Baterii nie wolno wrzucać do kosza z innymi śmieciami!

2. Latarka świeci dzięki baterii.

3. Pierwszą baterię zbudował Alessandro Volta.

4. Baterie uruchamiają zegarki, zabawki, radia i wiele innych urządzeń.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Plansza – mała dla każdego zespołu i duża do prezentacji na tablicy, która przedstawia glob otoczony chmurkami z wpisanymi wyrazami: wycinanie drzew, spaliny, chemikalia, śmieci,

W przypadku trudniejszych zadań bezpośrednie zastosowanie klasycznej definicji prawdopodobieństwa bywa kłopotliwe, do bardzo ważnych narzędzi uzupełniających należy metoda

Uczniowie zadają sobie pytania (z tablicy i inne, które wymyślą) i odpowiadają na nie po angielsku przez program „gg”. Nauczyciel sprawdza treść komunikatów i zwraca uwagę,

Metodą pogadanki, wskazanie przez uczniów momentów zmian metrum i rytmu utworu.. Podczas słuchania utworu wspólne

- uczeń potrafi obliczyć przyrost rzeczywisty ludności i interpretuje go - uczeń potrafi opisać wpływ ruchów migracyjnych na liczbę ludności Polski - uczeń potrafi obliczyć

Napisz listę kroków i schemat blokowy algorytmu, który będzie wskazywał mniejszą z dwóch podanych liczb całkowitych.. Napisz listę kroków i schemat blokowy algorytmu,

Nauczyciel przygotowuje kawałki chleba, rozkłada je na talerzykach, ustawia przy każdym podpis (jaki to chleb, z jakiej mąki został wypieczony).. Nauczyciel pyta dzieci, czy

Kilku uczniów wybranych przez nauczyciela odgrywa treść wiersza w formie stop- klatki (nieruchoma scena z rozbrykanymi dziećmi i aniołkiem). Pozostali uczniowie mają za