SCENARIUSZ LEKCJI
GEOGRAFIA III ETAP EDUKACYJNY
Temat: Cechy kulturowe Bliskiego Wschodu.
TREŚCI KSZTAŁCENIA
10.7.: uczeń charakteryzuje region Bliskiego Wschodu pod kątem cech kulturowych, zasobów ropy naftowej, kierunków i poziomu rozwoju gospodarczego; wskazuje miejsca konfliktów zbrojnych.
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:
Uczeń:
opisuje położenie geograficzne i podział polityczny Bliskiego Wschodu,
podaje główne obszary występowania i wielkość zasobów światowych ropy naftowej na Bliskim Wschodzie,
formułuje wnioski dotyczące wielkości zasobów ropy naftowej oraz poziomu i kierunków rozwoju państw Bliskiego Wschodu,
wymienia religie powstałe na Półwyspie Arabskim,
1
wyjaśnia znaczenie Jerozolimy i Mekki dla poszczególnych religii,
wykazuje wpływ islamu na życie codzienne i gospodarkę regionu,
lokalizuje miejsca konfliktów zbrojnych.
NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń:
potrafi scharakteryzować środowisko przyrodnicze Bliskiego Wschodu,
potrafi wymienić państwa Bliskiego Wschodu,
poprawnie dobiera mapy w celu uzyskania szukanej informacji,
poprawnie czyta mapy,
zdobywa, gromadzi i przetwarza informacje,
samodzielnie uczy się,
lokalizuje obiekty na różnych mapach,
współpracuje w grupie.
Etapy
lekcji Przedmiot
nauczania Kompetencje
kluczowe Przebieg zajęć Środki
dydaktycz ne
Metody
nauczania Formy pracy Etap
wstępn y
Geografia, historia, wiedza o
porozumiewani e się w języku ojczystym,
Nauczyciel rozwiesza mapę fizyczną Bliskiego Wschodu i wydaje wskazanym uczniom następujące polecenia:
mapa ścienna Azji,
pogadanka, ćwiczenia, dyskusja,
indywidua lna i zbiorowa, 2
społeczeńst wie
umiejętność
uczenia się
-
Wymieńcie główne cechy położenia geograficznego Bliskiego Wschodu.-
Wymieńcie kraje wchodzące w skład regionu.podręcznik, atlasy geograficzn e
praca z
atlasem geograficzn ym
praca w grupach
Etap realizac ji
Geografia, historia, wiedza o społeczeńst wie
porozumiewani e się w języku ojczystym, informatyczne, umiejętność uczenia się
Nauczyciel przedstawia prezentację multimedialną (zasób nr 1).
Prosi, by uczniowie skorzystali z map tematycznych w atlasie i wykonali następujące polecenia:
- opiszcie środowisko przyrodnicze regionu,
- odczytajcie z wykresu udział Bliskiego Wschodu w zasobach światowych tego surowca i oceńcie ich znaczenie dla gospodarki światowej.
Nauczyciel przedstawia krótką charakterystykę islamu oraz jego wpływ na życie i gospodarkę regionu. Wymienia religie powstałe na Półwyspie Arabskim.
Nauczyciel wspomina o konfliktach zbrojnych w rejonie Bliskiego Wschodu. Wspólnie z uczniami wykonuje ćwiczenie interaktywne (zasób nr 2), które dotyczy tej tematyki.
dyskusja, praca z atlasem geograficzn ym mapa ścienna Azji,
prezentacja multimedial na (zasób nr 1), ćwiczenie interaktywn e (zasób nr 2)
ćwiczenia, pogadanka, ćwiczenia, dyskusja, praca z atlasem geograficzn ym
praca w grupach, indywidua lna i zbiorowa
Faza podsu mowuj ąca
Geografia, historia, wiedza o społeczeńst wie
porozumiewani e się w języku ojczystym, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się
Podsumowanie lekcji i zadanie pracy domowej.
Przedstaw w tabeli główne konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie.
mapa ścienna Azji,
podręcznik, atlasy geograficzn e
pogadanka,
dyskusja praca w grupach, indywidua lna i zbiorowa
3
4