SCENARIUSZ LEKCJI
GEOGRAFIA III ETAP EDUKACYJNY Temat: Środowisko przyrodnicze gór.
TREŚCI KSZTAŁCENIA
9.8.: uczeń: wykazuje wpływ gór na cechy środowiska przyrodniczego oraz gospodarkę krajów alpejskich.
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:
Uczeń:
wie, które kraje nazywamy alpejskimi;
rozumie wpływ Alp na cechy środowiska przyrodniczego krajów alpejskich,
rozumie wpływ Alp na gospodarkę krajów alpejskich.
1
NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń:
potrafi wymienić i wskazać kraje alpejskie na mapie;
potrafi scharakteryzować łańcuch Alp;
potrafi scharakteryzować środowisko przyrodnicze Szwajcarii, Austrii i Liechtensteinu;
potrafi scharakteryzować gospodarkę Szwajcarii i Austrii;
poprawnie czyta mapy;
zdobywa, gromadzi i przetwarza informacje;
samodzielnie uczy się;
współpracuje w grupie.
Etapy lekcji Przedmiot nauczania
Kompetencje kluczowe
Przebieg zajęć Środki
dydaktyczne
Metody nauczania Formy pracy
Etap wstępny Geografia, Język polski, Wiedza o Społeczeństwie, Informatyka
Porozumiewanie się w języku ojczystym umiejętność uczenia się,
Nauczyciel zadaje uczniom pytanie, jak nazywa się najwyższy szczyt w Europie (Mont Blanc, 4811 m n.p.m.) oraz w jakim łańcuchu górskim się on znajduje (Alpy). Nauczyciel wiesza mapę fizyczną Europy. Pokazuje, że Alpy ciągną się od wybrzeże Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju. Długość łańcucha wynosi ok. 1200 km.
Prosi wybranego ucznia, by podszedł do mapy i przeczytał, w jakich państwach są położone Alpy. Zgodnie z Konwencją Alpejską z 1991 r.
Mapa, atlas, Burza mózgów, pogadanka, ćwiczeniowa
Zbiorowa, jednolita
2
państwa alpejskie to: Austria, Niemcy, Włochy, Liechtenstein, Monako, Słowenia i Szwajcaria.
Dodaje, że często termin "państwa alpejskie"
odnosi się do państw, w których Alpy pokrywają większą część terytorium i ich obecność wpływa na charakter państwa. Przy takim podejściu za państwa alpejskie uznaje się Austrię, Liechtenstein i Szwajcarię.
Etap realizacji Geografia, Język polski, Biologia
Porozumiewanie się w języku ojczystym umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie,
Nauczyciel dziel klasę na 3 grupy. Każda z grup opracowuje charakterystykę środowiska przyrodniczego Szwajcarii, Austrii i Liechtensteinu (każda grupa opracowuje informacje na temat innego państwa) na podstawie materiałów przygotowanych przez nauczyciela bądź Internetu. Przedstawiciel każdej z grup pokrótce referuje temat.
Nauczyciel uzupełnia wypowiedzi uczniów, a następnie wskazuje ucznia, którego zadanie jest porównanie środowiska omawianych krajów na podstawie przedstawionych właśnie informacji.
Mapa, atlas, Internet
Burza mózgów, pogadanka, ćwiczenie, dyskusja
Zbiorowa, Jednolita, grupowa
Geografia, Porozumiewanie Nauczyciel prezentuje galerię zdjęć, dzięki którym uczniowie zapoznają się ze specyfiką środowiska naturalnego oraz gospodarki Austrii
Mapa, atlas, karta pracy, galeria zdjęć
Burza mózgów, pogadanka,
Zbiorowa,
3
Język polski, Wiedza o Społeczeństwie, Informatyka
się w języku ojczystym umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie,
oraz Szwajcarii (zasób nr 1).
Nauczyciel prosi, by uczniowie omówili wpływ gór na gospodarkę obu krajów. Zachęca uczniów do aktywności. Dyskusja.
(zasób nr 1) dyskusja Jednolita, grupowa
Etap
podsumowania
Geografia, Wiedza o Społeczeństwie,
umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie,
Uczniowie wykonują ćwiczenie pokazujące zależność między elementami środowiska przyrodniczego oraz gospodarką krajów alpejskich.
Ćwiczenie interaktywne (zasób nr 2)
Ćwiczenie , dyskusja
Zbiorowa, jednolita
4