• Nie Znaleziono Wyników

Uczniowie przeprowadzają doświadczenie Instrukcja przeprowadzenia doświadczenia (3)znajdują się receptory zimna i ciepła wrażliwe na zmiany temperatury

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Uczniowie przeprowadzają doświadczenie Instrukcja przeprowadzenia doświadczenia (3)znajdują się receptory zimna i ciepła wrażliwe na zmiany temperatury"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „SKÓRA

BIOLOGIA, III ETAP EDUKACYJNY Temat: Skóra.

Treści kształcenia

Podstawa programowa: Punkt (6.11) [uczeń] podaje funkcje skóry, rozpoznaje elementy jej budowy (na schemacie, modelu, rysunku, według opisu itd.) oraz przedstawia jej cechy adaptacyjne do pełnienia funkcji ochronnej, zmysłowej (receptory bólu, dotyku, ciepła, zimna) i termoregulacyjnej;

opisuje stan zdrowej skóry oraz rozpoznaje niepokojące zmiany na skórze, które wymagają konsultacji lekarskiej.

Cele zoperacjonalizowane

UCZEŃ:

Rozumie, że higiena skóry jest warunkiem

zdrowia całego organizmu

Wyjaśnia rolę skóry w termoregulacji

organizmu Wymienia elementy

budowy skóry

Wymienia funkcje skóry Zna zasady higieny

skóry

Nabywane umiejętności

(2)

UCZEŃ:

Potrafi powiązać cechy budowy skóry z pełnionymi funkcjami

Wskazuje i nazywa warstwy skóry Potrafi prezentować wyniki podejmowanych

działań Kompetencje kluczowe

 Kompetencje informatyczne

 Myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne

 Porozumiewanie się w języku ojczystym

 Umiejętność uczenia się Etapy lekcji

1) Wstęp:

Przedstawienie tematu lekcji.

Krótka pogadanka na temat właściwości skóry człowieka.

2) Przebieg zajęć:

Nauczyciel prowadzi z uczniami dyskusję na temat roli skóry w funkcjonowaniu organizmu człowieka. Uczniowie określają funkcje skóry.

Nauczyciel odtwarza ilustrację interaktywną i omawia budowę skóry. Uczniowie odtwarzają ilustrację na swoich komputerach, wymieniają elementy oznaczone na rysunku.

Uczniowie przeprowadzają doświadczenie

Instrukcja przeprowadzenia doświadczenia

(3)

znajdują się receptory zimna i ciepła wrażliwe na zmiany temperatury. Receptory reagują wtedy, gdy temperatura otoczenia różni się od temperatury powierzchni skóry.

2. Ustalenie celu i obiektu prowadzonych badań: Celem obserwacji jest zbadanie wrażliwości skóry na ciepło i zimno.

3. Sposób przygotowania obserwacji (czas, miejsce itd.):

Obserwacje są prowadzone podczas zajęć w klasie.

Uczniowie mają do dyspozycji 3 pojemniki wypełnione taką samą ilością wody o temperaturach: ok. 100C, ok. 300C, ok. 500C.

4. Sposób przeprowadzenia obserwacji: Uczniowie pracują w parach. Uczeń zanurza prawą dłoń w pojemniku z wodą gorącą (ok. 500C) i lewą dłoń w pojemniku z wodą zimną (ok. 100C). Po upływie

minuty obie dłonie zanurza w pojemniku z wodą letnią (ok. 300C). Uczeń opisuje swoje odczucia, a druga osoba z pary zapisuje je w notatniku.

5. Inne informacje, np. analiza obserwacji, sposób wyciągania wniosków, karta pracy, drzewka

decyzyjne, formularze itd.: Uczniowie porównują

swoje obserwacje i analizują zaobserwowane reakcje.

Opracowują wnioski z przeprowadzonego doświadczenia.

Nauczyciel przedstawia prezentację multimedialną

„Receptory w skórze” wykazując udział skóry w odbiorze i przekazywaniu bodźców ze środowiska zewnętrznego.

Uczniowie zastanawiają się w jaki sposób skóra uczestniczy w termoregulacji organizmu.

3) Podsumowanie :

W rozmowie kierowanej uczniowie wskazują związki między funkcjami skóry, a jej budową.

Środki dydaktyczne

(4)

 Komputer (komputery dla uczniów)

 Materiały multimedialne: prezentacja „Receptory w skórze”

 Materiały multimedialne: ilustracja interaktywna „Budowa skóry”

 3 pojemniki wypełnione wodą o różnej temperaturze

 Notatnik, długopis Metody nauczania

 Doświadczenie

 Dyskusja

 Obserwacja

 Pogadanka

 Rozmowa kierowana

Formy pracy

 Indywidualna

 Praca w parach

 Zbiorowa Praca domowa

Zdrowa skóra jest warunkiem jej pięknego i młodego wyglądu.

Korzystając z dostępnych źródeł informacji przygotuj prezentację pt.: „Jak dbać o skórę?”.

Dodatkowe propozycje wykorzystania

Multimedialne zasoby edukacyjne wykorzystywane w tym scenariuszu nadają się również do wykorzystania na II etapie edukacyjnym w zakresie nauczania przyrody.

Lista załączników multimedialnych Ilustracja interaktywna „Budowa skóry”

(5)

Cytaty

Powiązane dokumenty

 przy pomocy nauczyciela przeprowadza obserwację mikroskopową tkanek zwierzęcych i rozpoznaje elementy tkanki widziane pod mikroskopem.  wskazuje rozmieszczenie

Wskaż masę soli kuchennej – chlorku sodu – NaCl i wody, które są potrzebne do otrzymania roztworu nasyconego w temperaturze 20°C...

Wcześniejsze badania wykazały, że honokiol w klinicznie osiągalnych stężeniach poprzez zdolność blokowania wytwarzania TNF-a oraz wpływ na NF-kB i inne cytokiny zapalne

Andrzej Sakson (Poznań), Wojciech Strzyżewski (Zielona Góra), Hieronim Szczegóła (Zielona Góra), Edward Włodarczyk (Szczecin), Kazimierz Wóycicki (Warszawa)..

Podstawa programowa: Punkt (6.2) [uczeń] wykazuje współdziałanie mięśni, ścięgien, kości i stawów w prawidłowym funkcjonowaniu układu ruchu; wymienia i

Podstawa programowa: Punkt (9.16) [uczeń] podaje wzór sumaryczny sacharozy; bada i opisuje właściwości fizyczne sacharozy; wskazuje na jej zastosowania;

rozpoznaje elementy budowy układu oddechowego (na schemacie, modelu, rysunku, według opisu itd.) i przedstawia ich funkcje oraz określa związek budowy tych elementów z

Również poprzez receptor A2a wpływa na produkcję IL-2 indukowaną aktywacją receptora TCR (ang. T Cell Receptor), obniża ekspresję CD69 oraz ekspresję