• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji – Pole prostokąta i kwadratu 1. Cele lekcji

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji – Pole prostokąta i kwadratu 1. Cele lekcji"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji – Pole prostokąta i kwadratu

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

1. Uczeń zna jednostki miary pola powierzchni,

2. zna wzory na obliczanie pola powierzchni prostokąta i pola powierzchni kwadratu, 3. zna pojęcie miary pola jako liczby kwadratów jednostkowych.

b. Umiejętności Uczeń potrafi:

1. obliczać pola powierzchni prostokątów i kwadratów,

2. obliczyć długość boku kwadratu znając jego pole powierzchni,

3. obliczyć długość jednego z boków prostokąta znając jego pole i długośc drugiego boku, 4. obliczyć pole kwadratu znając jego obwód i odwrotnie,

5. obliczać pola figur jako sumy lub różnice pól prostokątów,

6. rozwiązywać zadania tekstowe związane z polami prostokątów i kwadratów, w tym z zastosowaniem skali,

7. rozwiązywać zadania tekstowe związane z porównywaniem pól figur.

2. Metoda i forma pracy

Pokaz, obserwacja, rozmowa z uczniami, ćwiczenia, praca indywidualna i w parach

3. Środki dydaktyczne

a. karty pracy,

b. prezentacja multimedialna, c. rzutnik multimedialny d. laptop/komputer.

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

Przedstawienie tematu i celów lekcji. Powtórzenie wiadomości o wielokątach – podstawowe własności figur na płaszczyźnie.

Rozmowa z uczniami: Aby obliczyć pole powierzchni figury, należy podzielić ją na jednakowej wielkości kwadraty. Znacie już sposób obliczania pola powierzchni prostokąta i kwadratu (klasa czwarta), przypomnijcie proszę te sposoby.

Uczniowie opisują sposób obliczania pola prostokąta i kwadratu: aby obliczyc pole prostokąta należy pomnożyć długość przez szerokość, aby obliczyć pole kwadratu należy pomnożyć przez siebie długości jego boków.

(2)

Aby obliczyć pole powierzchni prostokąta, korzystamy ze wzoru:

P = a ∙ b

P – pole powierzchni prostokąta.

a, b – długości sąsiednich boków prostokąta.

Pole kwadratu obliczamy na podstawie wzoru:

P = a ∙ a lub P = a2 P – pole kwadratu.

a – długość boku kwadratu.

Pola figur możemy wyrażać w różnych jednostkach:

1 milimetr kwadratowy 1 mm2 1 centymetr kwadratowy 1 cm2 1 decymetr kwadratowy 1 dm2 1 metr kwadratowy 1 m2 1 kilometr kwadratowy 1 km2 1 mm2 to kwadrat o boku długości 1 mm 1 cm2 to kwadrat o boku długości 1 cm itd.

Ćwiczenia do wspólnego rozwiązania:

Ćwiczenie 1.

Oblicz pola powierzchni prostokątów i kwadratów przedstawionych na rysunkach:

(3)

Rozwiązanie:

W przykładzie pamiętamy o jednakowych jednostkach.

A. P = 45 mm ∙ 80 mm P = 3600 mm2 B. P = 5 cm ∙ 5 cm P = 25cm2

C. P = 110 mm ∙ 4 cm P = 11 cm ∙ 4 cm P = 44 cm2 Ćwiczenie 2.

Oblicz pola powierzchni prostokątów o wymiarach:

A. 3 m x 4 m B. 2,5 cm x 4 cm C. 4,4 dm x 16 dm D. 15 mm x 8 mm E. 160 mm x 0,16 m F. 2,4 dm x 0,8 m Rozwiązania:

A. P = 3 m 4 m P = 12 m2 B. P = 2,5 cm ∙ 4 cm P = 10 cm2 C. P = 4,4 dm ∙ 16 dm P =70,4 dm2

A.

B.

C.

80 mm

45 mm

110 mm

4 cm 5 cm

5 cm

(4)

E. P = 160 mm ∙ 0,16 m

P = 160 mm ∙ 160 mm lub P = 16 cm ∙ 16 cm lub P = 0,16 m ∙ 0,16 m P = 25 600 mm2 lub P = 256 cm2 lub P = 0,0256 m2 F. P = 2,4 dm ∙ 0,8 m

P = 2,4 dm ∙ 8 dm lub P = 24 cm ∙ 80 cm P = 19,2 dm2 lub P = 1920 cm2 Ćwiczenie 3.

Oblicz pole powierzchni kwadratu o obwodzie 20cm.

Rozwiązanie:

Należy obliczyć długość boku kwadratu na podstawie obwodu a = 20 cm : 4

a = 5 cm P = a2 P = 52 P = 25 cm2

Odp. Pole kwadratu wynosi 25 cm2. Ćwiczenie 4.

Oblicz długość boku kwadratu o powierzchni 100 m2 Rozwiązanie:

P = 100 m2 P = a2 a2 = 100 m2 a = 10 m

Odp. Kwadrat ma bok długości 10m.

Ćwiczenie 5.

Oblicz obwód kwadratu o polu 49 dm2. Rozwiązanie:

P = 49 dm2 a2 = 49 dm2 a = 7 dm Ob = 4a Ob = 4 ∙ 7 dm Ob = 28 dm

Odp. Kwadrat ma obwód równy 28 dm.

Ćwiczenie 6.

Dane są dwa kwadraty, jeden o boku 20 cm, drugi o boku 10 cm. Ile razy jest większe pole pierwszego prostokąta niż pole drugiego? O ile większe jest pole pierwszego prostokąta?

Rozwiązanie:

Pierwszy prostokąt:

P = 202 P = 400 cm2 Drugi prostokąt:

P = 102 P = 100cm2

(5)

400 cm2 : 100 cm2 = 4

400 cm2 – 100 cm2 = 300 cm2

Odp. Pole pierwszego prostokąta jest 4 razy większe, niż pole drugiego prostokąta.

Pole pierwszego prostokąta jest o 300cm2 większe niż pole drugiego prostokąta.

Ćwiczenie 7.

Oblicz pole powierzchni prostokąta o obwodzie 24 cm i jednym z boków długości 4 cm.

Rozwiązanie:

Rys. pomocniczy

2x = 24 cm – 8 cm 2x = 16 cm

x = 16 cm : 2 x = 8 cm

P = 4 cm ∙ 8 cm P = 32 cm2

Odp. Pole powierzchni wynosi 32 cm2 c. Faza podsumowująca

Zebranie i podsumowanie wiadomości. Przypomnienie własności prostokąta i kwadratu.

Przypomnienie wzorów na obliczanie pola powierzchni i obwodu prostokąta i kwadratu. Powtórzenie podstawowych jednostek pola powierzchni.

5. Bibliografia

a. Matematyka 5 dla klasy V szkoły podstawowej – podręcznik i zeszyt ćwiczeń do geometrii wyd. GWO

6. Załączniki

a. Karta pracy ucznia b. Zadanie domowe

Zmierz długość i szerokość swojego pokoju.

A. Oblicz powierzchnię i koszt odnowienia podłogi, gdybyś chciał ją wyłożyć wykładziną po 54zł za 1metr kwadratowy.

B. Narysuj plan podłogi w skali 1:100.

C. Oblicz powierzchnię narysowanego planu.

x

4 cm 4 cm

x

Cytaty

Powiązane dokumenty

Wskazani uczniowi, gdy wykonają zadania, muszą niezwłocznie przesłać wyniki przez komunikator na e-dzienniku, lub mailem na adres: matematyka2LOpm@gmail.com skan rozwiązania,

Pole powierzchni bocznej walca jest prostokątem o przekątnej długości d=5, a długość okręgu ograniczającego podstawę walca wynosi 6. Oblicz pole powierzchni całkowitej

-potrafi za pomocą kwadratów jednostkowych obliczyć pole prostokąta, -oblicza, ile kwadratów jednostkowych można zmieścić w danym prostokącie;.. -oblicza pole prostokąta

Jeden z kątów wewnętrznych trójkąta ma

Film wprowadzający do tematu.

Kwadrat magiczny – krzyżówka o kwadratowym diagramie, w której wiersze, kolumny 0raz przekątne, o tym samym numerze są identyczne.. Przykładowy

Jaka powinna być długość boku kwadratu, aby jego pole było większe od pola prostokąta. Podaj wszystkie rozwiązania, jeśli długość boku kwadratu jest

Aby obliczyć pole równoległoboku należy pomnożyć długość boku (podstawy)przez wysokość poprowadzoną na ten bok (podstawę)... Spróbuj obliczyć pole